Domek na drzewie – spełnienie marzeń rodziców czy dzieci?

Któż z nas będąc dzieckiem, nie marzył o domku na drzewie, który pełniłby rolę azylu oraz byłby wspaniałym miejscem do zabawy z przyjaciółmi?

Wielu rodziców chętnie samemu bawiłoby się w drewnianym domku na drzewie, dlatego w pełni rozumieją potrzeby swoich pociech. Jak spełnić to dziecięce marzenie i ile może nas ono kosztować?
Nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy podjęli się budowy takiego domku, jednak należy to zrobić z pasją i przede wszystkim z głową, aby konstrukcja nie zagrażała najmłodszym.
domek na drzewiePodstawa to podstawa
Jak wskazuje sama nazwa – domek na drzewie powinien znajdować się na najbardziej dorodnym, w pełni ukształtowanym, zdrowym i reprezentacyjnym drzewie w całym ogrodzie. Podstawa, na której będzie się opierała cała konstrukcja, w tym przypadku grubym konarze, powinna być stabilna, silna i bez żadnych zmian świadczących o ataku szkodników czy grzybów. Należy pamiętać, że całą konstrukcję opartą na pniu, należy zabezpieczyć dodatkowymi drewnianymi wspornikami, które nie będą uszkadzały systemu korzeniowego drzewa. Planując budowę domku na drzewie warto przemyśleć kwestię związaną z wysokością, na której znajdzie się domek, która może stać się nie tylko przeszkodą dla małych dzieci ale i sporym niebezpieczeństwem. Co zrobić jeśli posiadamy ogród, w którym nie ma drzew lub są one nieodpowiednie (zbyt młode, za słabo rozwinięte)? Możemy stworzyć taką konstrukcję na solidnych drewnianych belkach, będzie ona budową na wzór chatki Baby Jagi. Domek możemy obsadzić tujami, które w krótkim czasie odgrodzą domek od świata dorosłych.
Bezpieczna konstrukcja
Mając już bezpieczną podstawę pod budowę domku oraz wyznaczony poziom podłogi, możemy przystąpić do budowy samej bryły. Tutaj możliwości jest mnóstwo, od samodzielnego stworzenia konstrukcji, poprzez pomoc stolarza w tworzeniu poszczególnych elementów, aż do skorzystania z profesjonalnej firmy specjalizującej się w budowach tego typu. Wybór jest oczywiście uzależniony od zaplecza finansowego jakim dysponujemy.
Koszty budowy mogą kształtować się na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wykorzystanych materiałów oraz pomocy zewnętrznej firmy. Jeśli w domowym budżecie brakuje środków na spełnienie rodzinnego marzenia, warto rozważyć wzięcie pożyczki – zobacz np.: https://www.pozyczkomat.pl/strona/proces-uzyskania-pozyczki
Jakie materiały będą niezbędne do budowy bryły domku? Do pokrycia podłogi można wykorzystać zwykłe drewniane deski lub trwałą płytę OSB, do wykonania ścian bocznych warto zastosować drewniane kantówki. Zadaszenie można wykonać z desek lub blachy pokrytej papą.
O czym warto pamiętać? O pozostawieniu otworów na drzwi i okna, w które można wstawić małe używane okienko i samodzielnie wykonane drzwiczki. Równie ważną kwestią jest wejście do domku, tu możliwości jest kilka – może być to drewniana stabilna drabinka lub drabinka osadzona na dwóch mocnych linach, dodatkową atrakcją może być zamontowanie zjeżdżalni ułatwiającej wyjście z domku. Jedyne co nas ogranicza przy konstruowaniu takiego domku to własna wyobraźnia i dostępne środki finansowe.
Aranżacja
Kiedy cała budowla zostanie już odpowiednio zabezpieczona zarówno jeśli chodzi o konstrukcję, jak i możliwość działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, można przystąpić do prac wykończeniowych. Tutaj możemy puścić wodze fantazji, nie zapominajmy jednak, że spełniamy nie tylko swoje marzenia, a przede wszystkim naszych dzieci i to one powinny być inicjatorami jeśli chodzi o aranżację domku.
Domek, zarówno w środku jaki i na zewnątrz, możemy pomalować emalią akrylową do drewna. Wykorzystując w tym celu metodę natryskową (na zewnątrz), a w środku pędzel z miękkim włosiem lub wałek. Malując domek wewnątrz możemy poprosić dzieci o stworzenie projektu i ich wizji na to jak powinny wyglądać ściany. Z pewnością będzie dla nich nie lada frajdą jeśli zaangażujemy je do realizacji takiego projektu. Musimy jednak pamiętać, by dzieci nie przebywały zbyt długo w malowanym pomieszczeniu. Wyposażając wnętrze domku należy pamiętać o umiarze i mieć na uwadze zarówno niewielki metraż, jak i to, że z upływem czasu dzieci zaczną znosić do niego większość swoich skarbów i zabawek, wystarczy zatem niewielki stolik i krzesełka np. z kompletu ogrodowego dla najmłodszych.
Samodzielnie zbudowany domek na drzewie to spełnienie marzeń nie tylko dzieci, ale często i dorosłych, którzy w przeszłości marzyli o takim azylu. Własny projekt będzie z pewnością ogromną satysfakcją i urzeczywistnieniem dziecięcych marzeń. Najważniejszą kwestią poza samym designem domku będzie oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym – jest to podstawa dzięki której zapewnimy naszemu potomstwu frajdę na lata.

Artykuł powstał we współpracy z :

pożyczkomat

No votes yet.
Please wait...