Ferie 2017 – jak je zaplanować razem z dziećmi?

Ani się obejrzeliśmy, a tu już minął pierwszy semestr roku szkolnego i zaczynają się ferie zimowe.

Jak co roku MEN podało terminarz ferii dla poszczególnych województw, a oto jak on się przedstawia:
16 – 29 stycznia 2017 r. województwa : lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
23 stycznia – 5 lutego 2017 r. województwa : podlaskie, warmińsko-mazurskie.
30 stycznia – 12 lutego 2017 r. województwa : kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.
13 – 26 lutego 2017 r. województwa : dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.
Na ferie, podobnie jak na wakacje, dzieci czekają zawsze z utęsknieniem – dwa tygodnie wolne od obowiązków szkolnych, rannych pobudek, klasówek, odrabiania lekcji itp. Jednak dla rodziców zimowa przerwa w zajęciach szkolnych często bywa problematyczna. Musimy zorganizować dzieciom czas wolny, bo inaczej spędzą go mało efektywnie – przed telewizorem lub komputerem. Problemu nie ma jeżeli mamy urlop i dysponujemy oszczędnościami. Wtedy doskonałym pomysłem jest spędzenie ferii z dziećmi w górach, czy też nad morzem. Wśród ofert proponowanych przez biura podróży można znaleźć takie, które zapewniają zajęcia dla dzieci i opiekę nad nimi, co z kolei pozwala połączyć pobyt z naszymi pociechami z odpoczynkiem dla nas – rodziców.
Jeśli nie dysponujemy urlopem, ale mamy fundusze możemy wysłać dziecko na zimowisko lub obóz narciarski, łyżwiarski, czy też typowo wypoczynkowy. Na pewno czas ten dziecko spędzi aktywnie, a w dodatku zmieni klimat. Wysyłając dziecko na zimowisko lub obóz musimy bardzo starannie rozważyć następujące elementy:
– po pierwsze – kto organizuje wyjazd – organizator powinien mieć już za sobą kilka udanych sezonów, posiadać wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych w województwie, w którym ma główną siedzibę i posiadać certyfikat gwarancji ubezpieczeniowej. Ważne jest także, aby organizator współpracował z w miarę stałą kadrą wychowawców i instruktorów, a nie co sezon ogłaszał nabór nowej kadry.
– po drugie – kadra – wychowawcy, instruktorzy, opiekunowie – to oni będą zajmować się naszymi dziećmi w czasie pobytu na zimowisku lub obozie. Zwróćmy uwagę, czy są to osoby które ukończyły odpowiednie kursy przygotowujące, zatwierdzone przez Kuratorium Oświaty. Na zimowiskach i obozach tematycznych powinny to być również osoby z przygotowaniem pedagogicznym i zajmujące się na co dzień daną dyscypliną, np. instruktorzy narciarstwa, łyżwiarstwa czy snowboardu.
– po trzecie – zakwaterowanie i wyżywienie – Budynki powinny spełniać standardy BHP, być ogrodzone, ciepłe i czyste. Wyżywienie powinno składać się z 3 posiłków dziennie + podwieczorek w postaci owoców i czegoś słodkiego. Napoje powinny być bez ograniczeń.
– po czwarte – program – zajęcia powinny być urozmaicone, dostosowane do wieku i możliwości dzieci, uzupełnione o wycieczki, poznawanie kultury itd. Na takich wyjazdach ważny jest relaks, dobra zabawa, aktywny wypoczynek oraz nauczenie się przez dziecko samodzielności i swobody w relacjach z rówieśnikami, a niekoniecznie przymusowe poprawianie umiejętności narciarskich, łyżwiarskich itp. Program zimowiska powinien więc uwzględniać te elementy.
– po piąte – kontakt z rodzicami – Rodzice powinni mieć dostęp nie tylko do rozmowy z dzieckiem na życzenie, ale także telefon do wychowawcy grupy, a na czas podróży biuro powinno udostępnić numer koordynatora transportu bądź opiekuna autokaru.
Jeśli możemy wziąć urlop, ale z innych względów (przeważnie finansowych) nie możemy wyjechać z dziećmi na ferie lub wysłać dzieci na zimowisko, obóz zimowy, postarajmy się zorganizować dzieciom czas tak, by się nie nudziły, ale także byśmy my mieli czas na odpoczynek. Dobrze jest przygotować sobie wcześniej plan zagospodarowania czasu na ferie, warto w przygotowanie takiego planu zaangażować dzieci, które mogą same proponować, co chciałyby robić w czasie ferii. Oczywiście taki plan może podlegać modyfikacjom (chociażby ze względu na pogodę). Co powinien zawierać taki plan?

Oto kilka sugestii:
– spacery i zabawy na dworze, aktywność fizyczna – wszystko zależy od pogody, jeżeli „sypnie” śniegiem, to nie brońmy się przed szaleństwami na śniegu wraz ze swoimi pociechami. Możliwości jest wiele, któż z nas nie pamięta ze swego dzieciństwa tych bitew na śnieżki, lepienia bałwana, robienia „aniołków”(inaczej orłów) na śniegu, zjazdów na sankach (a często na tylnej części ciała), budowania igloo itp. Przypomnijmy więc sobie nasze dzieciństwo i róbmy to samo z naszymi pociechami, aby również miały co wspominać. Gdy nie będzie śniegu pozostają nam spacery po parku, zabawy na placach zabaw, zwiedzanie ciekawych miejsc w okolicy czy wyjście na lodowisko. Fajnie jest też wybrać się na kryty basen – dla dzieci to będzie wielka frajda, a i my możemy się zrelaksować i popracować nad kondycją.
– czytanie książek – podczas niepogody warto zachęcić dzieci do czytania książek innych niż lektury szkolne, nie dlatego, że musi, ale dlatego, że samo chce. Wiadomo, kto czyta, nie może się nudzić. Można też zachęcić dzieci do napisania własnej książki, w zależności od wieku i zdolności z większą lub mniejszą ilością tekstu, z ilustracjami albo bez ilustracji, pozwoli to naszym pociechom wykazać się wyobraźnią, kreatywnością i na pewno nie pozwoli im się nudzić.
– gry planszowe – obecnie na rynku dostępnych bardzo wiele gier planszowych, które mogą stanowić wspaniałą zabawę dla całej rodziny, ale ciekawą alternatywą, może być własnoręczne zrobienie przez dziecko gry planszowej, w której samo od początku do końca decyduje o pomyśle na grę, jej wyglądzie i zasadach.
– wspólne gotowanie – wiele dzieci bardzo lubi pomagać w kuchni i wcale gotowanie z dziećmi nie musi być straszne. To jasne, że podczas takiego gotowania jest dużo bardziej brudno, ale też jest dużo bardziej zabawnie. Warto więc zorganizować w domu „warsztaty kulinarne”, a w nich np. pieczenie babeczek, domowa pizza, kolorowa sałatka itp.
Kiedy mama i tata pracują, a dziecko jeszcze nie zostaje w domu samo, koniecznie musi mieć zapewnioną opiekę w czasie nieobecności rodziców. Wtedy rozwiązaniem są dyżurujące w ferie świetlice szkolne czy np. pomoc ze strony babci, cioci lub innych osób z rodziny. Dobrym pomysłem mogą okazać się również „ferie sąsiedzkie”. Możemy dogadać się z przyjaciółmi, którzy mają ten sam problem, że każde z rodziców bierze np. po 2 dni wolne i w tym czasie opiekuje się zarówno swoimi pociechami, jak i ich koleżankami i kolegami. Jeżeli uda się zastosować taki system przez pięć rodzin, podczas ferii dzieci będą miały fachową opiekę i możliwość zabawy w gronie przyjaciół. Podczas takich ferii można wykorzystać przedstawione powyżej pomysły, ale też wiele innych, które przyjdą nam do głowy np. seans filmowy, konkursy plastyczne, teatrzyk kukiełkowy i wiele wiele innych.
Oczywiście są jeszcze inne możliwości spędzania czasu podczas ferii np.:
– Półkolonie (półzimowiska) w szkole – wiele szkół oferuje półkolonie .Dzieci mogą na nich doskonalić umiejętności teatralne, plastyczne, sportowe, nauczyć się gry w szachy itp. Większość z tych zajęć jest bezpłatnych, w niektórych szkołach niewielka dopłata obowiązuje do obiadu w stołówce szkolnej.
– Młodzieżowe Domy Kultury – bardzo dużo zajęć organizowanych przez nie jest bezpłatnych np. warsztaty aktorskie, nauka gry na gitarze, warsztaty taneczne, wokalne, plastyczne. Do tego często organizowane są wyjścia na przedstawienia, zwiedzanie wystaw, wspólne oglądanie bajek.
– Ferie w bibliotece – warto zapoznać się z ofertą bibliotek publicznych, niektóre proponują bezpłatne zajęcia dla dzieci, a na nich głośnie czytanie, rozwiązywanie zagadek, czy zajęcia plastyczne.
To tylko niektóre propozycje ciekawego i urozmaiconego spędzenia czasu w czasie ferii, to od nas zależeć będzie, czy dzieci spędzą ten czas wspaniale się bawiąc i jednocześnie rozwijając swoje zainteresowania oraz mile go później wspominając, czy też będą się normalnie nudzić.
Nie możemy również zapomnieć o bezpieczeństwie dzieci w czasie ferii. Mogą się zdarzyć bowiem różne nieprzewidziane sytuacje np. kiedy dziecko przebywa samo w domu czy na podwórku, mogą się tym interesować różni nie zawsze uczciwi ludzie.

Koniecznie więc uczulmy swoje dziecko, aby stosowało się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, a więc min.:
– Drzwi od mieszkania muszą zawsze być zamknięte na zamek i absolutnie nie wolno ich otwierać nieznajomym (bez względu na to, za kogo się podają, np. listonosza).
– Nikomu obcemu nie wolno podawać swojego adresu, klucze do mieszkania zawsze trzeba nosić dobrze schowane (np. zawieszone na szyi pod ubraniem).
– Bezwzględnie dziecko nie może rozmawiać, czy podchodzić do nieznajomych, którzy proponują słodycze, przejażdżkę samochodem czy zapraszają do swojego domu. Powiedzmy naszemu dziecku bardzo stanowczo: „Jeżeli ktoś próbuje cię w ten sposób zaczepiać, od razu uciekaj i głośno krzycz”.
– Gdy dziecko zaobserwuje coś niepokojącego, powinno natychmiast powiadomić o tym rodziców lub zadzwonić pod zapisany na kartce numer alarmowy: 997 – policja, 998 – straż pożarna, 999 – pogotowie ratunkowe lub 112.
Podsumowując – pomysłów na ciekawe spędzenie ferii z dziećmi jest bardzo wiele, zarówno tych związanych z kosztami, jak i tych, które dodatkowych kosztów prawie nie generują. Możemy więc wybrać takie rozwiązanie, które pozwoli naszym pociechom spędzić ferie aktywnie, ciekawie, a przede wszystkim bezpiecznie.

 

Zespół BezpiezneDziecko

No votes yet.
Please wait...