Pokoik dla dziecka – jak zorganizować małą przestrzeń?

Brak wystarczającej przestrzeni to problem większości miejskich mieszkań. Jednym z największych wyzwań jest zagospodarowanie małych pokoików dziecięcych. Jak zmieścić w nich wszelkie niezbędne meble, wygospodarować nieco wolnej przestrzeni do zabawy i sprawić by wciąż były przytulne? Przy odrobinie kreatywności i odwagi wobec stosowania niepopularnych rozwiązań – wszystko jest możliwe.
Urządzanie lub remont dziecięcego pokoju to wyzwanie nie tylko finansowe, ale i logistyczne. Warto śledzić bieżące trendy i sprawdzone rozwiązania. A fundusze? Najlepiej zgromadzić z dużym wyprzedzeniem, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, pomoże nam szybka pożyczka.

Pierwszą i podstawową zasadą, o jakiej musimy pamiętać jest fakt, że przestrzeń w pokoju nie kończy się na podłodze. Obecnie na rynku pojawiło się wiele rozwiązań, które pomogą nam zaoszczędzić kilka metrów kwadratowych:

Łóżka piętrowe wolnostojące:

To jedne z najpopularniejszych i najbardziej przystępnych form zagospodarowania małych przestrzeni. Koszt łóżka waha się w granicach od 600 – 2500 zł. W przypadku zakupu łóżek piętrowych wolnostojących jednoosobowych, dolna przestrzeń znajdująca się pod łóżkiem jest zwykle niezagospodarowana.
Może ona stanowić kącik zabaw dla naszej pociechy lub miejsce do nauki. Jeśli pod łóżkiem umieścimy biurko i niezbędne podręczne szafki zyskamy nieco przestrzeni. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim oświetleniu takiego kącika, gdyż zabudowa ogranicza dostęp do światła dziennego.

Łóżka piętrowe zabudowane:

Są mniej popularnym rozwiązaniem, które może okazać się jeszcze bardziej funkcjonalne. Łóżka tego typu mają zwykle wbudowaną w dolnej części dużą szafę ubraniową i dodatkowe półki. Czasem znajduje się tam również początek biurka rogowego w kształcie litery „L”. W przypadku takich łóżek mamy wrażenie, że są one umieszczone na szafie, co daje bardzo oryginalny obraz.

Łóżka wolnostojące zabudowane:

w przeciwieństwie do klasycznych łóżek wolnostojących pozwalają na zagospodarowanie przestrzeni pod łóżkiem. Zwykle są nieco wyższe od standardowych łóżek i ukryte są w nich wysuwane szuflady lub małe szafki. Nad łóżkiem tego typu można zawiesić półkę, która wpasuje się w całość i pozwoli nam na kolejną oszczędność miejsca.

Antresola:

Takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w mieszkaniach o wysokich sufitach. Przestrzeń na antresoli można zagospodarować jako miejsce spania dla dziecka lub kącik zabaw. Zależnie od wielkości antresoli, może ona również stanowić magazynek dziecięcych zabawek i pluszaków.

Druga zasada – meble w powietrzu

Meble przykręcone do ścian są ciekawym wizualnie rozwiązaniem, które pozwoli nam na zaoszczędzenie dodatkowej przestrzeni. Nie musimy montować w pokoju dziecięcym zabudowanych ciężkich szaf.
Wystarczą zwykle półki, na których możemy układać tekturowe lub plastykowe pojemniki. Jeśli zagospodarujemy takimi półkami róg pokoju, zyskamy najwięcej przestrzeni.

Innym rozwiązaniem popularnym zwłaszcza w pokoikach przedszkolaków są kosze z siatki podwieszane na suficie lub meblach. Można w nich swobodnie trzymać lekkie przedmioty, a dodatkowo ożywić nimi pomieszczenie.

Mój pokój jest moim królestwem

Zdecydowaną zaletą małych przestrzeni jest to, że są one bardziej przytulne. Jeśli mądrze je zagospodarujemy, możemy je optycznie powiększyć. Odpowiednio dobrany kolor ścian, dostosowane do aranżacji oświetlenie i odrobina kreatywności pomogą nam stworzyć oryginalny pokój, który będzie wymarzonym lokum dla naszej pociechy.

No votes yet.
Please wait...