Wielkopolska lekcja na temat bezpieczeństwa

 

Ponad 2000 dzieci z 17 szkół i przedszkoli w Wielkopolsce (m.in. Poznania, Swarzędza, Wrześni, Gniezna i Jarocina) wzięło udział w warsztatach na temat bezpieczeństwa na drodze. Wszystko to podczas 7. edycja kampanii edukacyjnej „Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą, czyli dziecko bezpieczne na drodze”, której uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak prawidłowo zapinać pasy, korzystać z fotelika samochodowego i być widocznym na drodze. Zapoznali się też z zasadami pierwszej pomocy.

fot.Mali_Einsteini_przedszkole_2

Celem kampanii „Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą, czyli dziecko bezpieczne na drodze” było promowanie bezpiecznych zachowań wśród dzieci oraz poprawa ich świadomości na temat zagrożeń na drodze. Była ona inspirowana międzynarodową akcją „Think before you drive”, organizowaną przez fundację Międzynarodowej Federacji Samochodowej, korporację Bridgestone oraz związki motoryzacyjne. W Wielkopolsce interaktywne zajęcia zostały zrealizowane od 14 do 27 stycznia przez Bridgestone Poznań we współpracy z Prywatną Lecznicą Certus, Komendą Miejską i Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu.

Dzieci są narażone na wiele niebezpieczeństw, zarówno wtedy, gdy podróżują samochodem w roli pasażera, jak i wtedy, gdy poruszają się po drodze pieszo lub rowerem – przypomina asp. Marcin Fiedler z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Najmłodsi często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji przechodzenia w niedozwolonym miejscu przez jezdnię, nagłego wbiegnięcia na ulicę za piłką, czy jazdy na rowerze bez odpowiedniego oświetlenia. Im wcześniej poznają oni jednak zasady bezpieczeństwa, tym bardziej świadomymi uczestnikami ruchu będą w przyszłości Ponadto obowiązująca od sierpnia ub. roku nowelizacja ustawy Prawa o ruchu drogowym nakazuje pieszym poruszającym się poza terenem zabudowanym nosić w widocznym miejscu odblaski, poprawiające ich widoczność, a tym samym bezpieczeństwo tuż po zmroku – tłumaczy asp. Marcin Fiedler.

Nauka przez zabawę

Interaktywne spotkania były prowadzone przez wolontariuszy – pracowników Bridgestone Poznań przy asyście przedstawiciela policji oraz pielęgniarki. Gościem specjalnym zajęć był manekin Jan, który wzbudzał zainteresowanie wśród dzieci. To animator przebrany w specjalny, żółty strój manekina testowego używanego w symulacji wypadków samochodowych (w testach NCAP). Dzięki jego obecności dzieci chętniej uczestniczyły w warsztatach i szybciej zapamiętywały przekazywane informacje.

Zależało nam na tym, aby zajęcia były nie tylko pogadanką o przechodzeniu przez jezdnię, ale przede wszystkim pouczającą lekcją, którą dzieci zapamiętają i o której będą mogły opowiedzieć rówieśnikom i rodzicom – mówi Joanna Michalak z Bridgestone Poznań. – Podczas spotkań w szkołach i przedszkolach uczestnicy mogli np. samodzielnie zapiąć się w pasy na odpowiednim foteliku czy w asyście manekina Jana przypomnieć sobie zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Okazało się, że sami również chętnie dzielili się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa – dodaje Joanna Michalak.

fot.KMP_w_Poznaniu_2

Zdecydowana większość dzieci wiedziała, którą stroną drogi powinna iść, gdy nie ma chodnika albo dlaczego pojazd powinien być wyposażony w światła. Część maluchów miała jednak nietypową argumentację („po lewej stronie drogi lepiej widać gwiazdy, a światła są potrzebne podczas jazdy po to, by widzieć ścianę”). Wszyscy mali uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem, otrzymując w nagrodę od organizatorów upominki: kolorowanki, magnesy i odblaskowe gadżety.

Widzimy ogromną potrzebę edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach, a Bridgestone robi to bardzo efektywnie. Zajęcia były profesjonalnie przygotowane, w formie zabawy, dzięki czemu treści były lepiej przyswajane przez małego odbiorcę. Udział policjantów miał dodatkowo pokazać dzieciom wagę problemu odpowiedzialnego zachowania na drodze – dodaje asp. Marcin Fiedler.

Pierwsza pomoc w grze

Podobnie, jak w ubiegłym roku uczestnicy interaktywnych zajęć zapoznali się też z podstawowymi zasadami pierwszej pomocy.

Pielęgniarki, które brały udział w spotkaniach przekazywały dzieciom informacje na temat tego, jak zachować się w razie wypadku, kogo powiadomić oraz jak przeprowadzić rozmowę z dyspozytorem numeru alarmowego. Podstawowa wiedza z zakresu pierwszej pomocy może okazać się dla nich przydatna tak naprawdę w każdej sytuacji życia codziennego, a zwłaszcza podczas wspólnej zabawy z rówieśnikami – mówi Maciej Majewski z Prywatnej Lecznicy Certus, której przedstawiciele uczestniczyli w zajęciach odbywających się w ramach kampanii „Pomyśl zanim usiądziesz za kierownicą…”.

Akcja firmy Bridgestone Poznań cieszy się coraz większą popularnością: – Z roku na roku docieramy do coraz większej liczby szkół i przedszkoli. W dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia wzięło udział ponad 18 000 przedszkolaków i uczniów ze 153 placówek oświatowych w Wielkopolsce – podsumowuje Joanna Michalak z Bridgestone Poznań.

fot.Mali_Einsteini_przedszkole_1 i 2 – źródło: Przedszkole Mali Einsteini Nekla
fot.KMP w Poznaniu_1 i 2 – źródło: Komenda Miejska Policji w Poznaniu

No votes yet.
Please wait...