5 kroków. Urządzamy pokój dla niemowlaka.

Przyjście na świat dziecka jest wielkim wydarzeniem i wymaga wprowadzenia wielkich zmian w naszym życiu, rodzinie, domu … Niezależnie od tego czy maluszek będzie miał swój pokój czy kącik w sypialni rodziców, poniższe 5 kroków pomoże Wam  stworzyć  miejsce magiczne, jakim jest przestrzeń wokół nowonarodzonego dziecka.

 1. Ściany.
  Kolory ścian maja duży wpływ na samopoczucie dziecka. Najlepsze kolory to pastele, które możemy ożywić kolorowymi akcentami. Wybierzmy farby odporne na zmywanie, gdyż na pewno nie raz będziemy musieli myć ściany.
 2. Podłoga.
  Na podłodze najlepiej sprawdzą się panele lub parkiet. Wykładzina jest przyjemna, ale jednocześnie jest tez zbiornikiem kurzu. Jeśli na podłogę położymy dywanik, pamiętajmy o zabezpieczeniu go przed przesuwaniem i zadzieraniem brzegów.
 3. Oświetlenie.
  Noworodki nie widzą zbyt dobrze, ale mimo tego nie lubią jasno oświetlonych pomieszczeń. W oknach zamontujmy rolety, żaluzje lub zasłony, dzięki którym będziemy mieli wpływ na ilość nasłonecznienia. Istotna będzie lampka nocna. Dyskretnie oświetli pokój, gdy w nocy będziemy chcieli nakarmić lub przewinąć maluszka.
 4. Łóżeczko czy kołyska.
  Kołyskama ogromną zaletę  – ogranicza nocne wędrówki do płaczącego dziecka. Wystarczy wyciągnąć rękę, kilka razy delikatnie pchnąć kołyskę, a maluszek uspokojony kołysaniem ponownie zaśnie. Jedyna jej wada, to stosunkowo krótki okres przydatności – wystarczy maksymalnie na 5 miesięcy.Łóżeczkostandardowo występuje w dwóch wymiarach: 120cm x 60cm i 140cm x 70cm. To drugie często ma możliwość przekształcenia się w łóżko dla przedszkolaka, poprzez usunięcie bocznych  ścianek mebla. Przy zakupie łóżeczka warto zawrócić uwagę na to czy konstrukcja mebla przewiduje opuszczenie jednej ze ścianek lub wyjmowanie szczebelek. Umożliwi to starszemu dziecku samodzielne opuszczanie miejsca spania. Istotna przy łóżeczku jest tez możliwość regulacji wysokości materaca, dzięki której początkowo rodzice mają wygodny dostęp do dziecka, a w miarę rozwoju ruchowego malca zapobiegnie wypadnięciu.Dodatkowe elementy, które możemy dokupić do łóżeczka, to bieguny (łączymy funkcję kołyski), szuflada (dodatkowe miejsce do przechowywania, kółka (mobilność mebla), pojemniki i organizery na „niezbędne drobiazgi”.
  Łóżeczko nie spełniałoby swojej roli, gdyby nie materac. Najważniejsze by posiadał atesty, był twardy, a wypełniony – np.  naturalnymi tworzywami jak trawa morska czy włókno kokosowe lub mniej alergizującą pianką poliuretanową… Tu zdania są podzielone.
 5. Pozostałe meble.
  Komoda
  będzie idealnym miejscem do przechowywania maleńkich rzeczy dziecka. Im więcej szuflad, tym lepiej. Na rynku są też komody i łóżeczka 2 w 1, które oszczędzają miejsce i sprawiają, że wszystko jest pod ręką.Przewijakmożemy kupić razem z komodą i rozmontować go, gdy przestanie być potrzebny. Na rynku są też przewijaki do położenia na łóżeczko, a także specjalnym stelażu. Najważniejsza zasada dotycząca tego elementu, to stabilność. NIGDY nie zostawiajmy malucha samego na przewijaku!Foteljest niezbędny dla mamy karmiącej a także dla taty, który będzie usypiał maleństwo. Ważne, by fotel był wygodny.Skrzynia na zabawkibędzie potrzebna już po kilku pierwszych wizytach rodziny i przyjaciół. Szybko zapełni się zabawkami, które schowane nie będą się kurzyć.

Urządzając pokój dziecka pamiętajmy o jednej podstawowej zasadzie – im mniej sprzętów i dodatków, tym mniej kurzu, który nie ma korzystnego wpływu na niemowlę.

 

Zapraszamy:

No votes yet.
Please wait...