Bezpieczny pokój dziecka

Dziecięcy pokój powinien być nie tylko ładny i funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny. Dlatego warto pomyśleć o tym, jak zminimalizować wszystkie zagrożenia, z jakimi może się w nim zetknąć nasze dziecko.
Małe dzieci są bardzo ruchliwe, mają mnóstwo nieoczekiwanych pomysłów oraz nie zdają sobie sprawy z zagrożeń, jakie mogą napotkać na swojej drodze. Dlatego tak ważne jest, aby ich pokój był miejscem komfortowym i bezpiecznym.
Wyposażenie dziecięcego pokoju powinno być dostosowane do wieku i możliwości jego lokatora. W przypadku małych dzieci, należy zabezpieczyć wszystkie ostre kanty, aby maluch nie był narażony na uraz, gdy upadnie. Wybierając meble warto szukać tych o zaokrąglonych brzegach lub zastosować silikonowe nakładki na wyposażenie zakończone ostrymi kantami.
Pamiętajmy również, że meble do dziecięcego pokoiku powinny być zrobione z nietoksycznych materiałów oraz posiadać atest. Wyposażenie dobrane do wzrostu naszej pociechy pozwoli uniknąć niebezpiecznej sytuacji, w której dziecko będzie się po nim wspinało, chcąc dosięgnąć czegoś, co znajduje się w niedostępnym dla niego miejscu.
Warto też zwrócić uwagę na przeszklone drzwi. Mogą one bowiem stanowić realne niebezpieczeństwo dla dziecka. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, szyba powinna być wytrzymała na uderzenia lub zabezpieczona specjalną folią, która uniemożliwi rozbicie się stłuczonego szkła na miliony ostrych odłamków.
Kolejnym poważnym zagrożeniem jest prąd elektryczny. Aby uniknąć porażenia można wyposażyć kontakty w specjalne zaślepki. Wszystkie wolnostojące źródła światła (np. lampki) powinny być tak umocowane, aby uniemożliwić dziecku ich przewrócenie.
Pamiętajmy także o dokładnym zabezpieczeniu okien, aby dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć. W tym celu sprawdzą się ograniczniki, które nie pozwolą na szerokie otwarcie okna. Innym, skutecznym rozwiązaniem będą okna otwierane przy pomocy klucza.
Jeśli chcemy, aby w pokoju naszego dziecka znajdowały się rośliny doniczkowe zwróćmy uwagę, czy nie ma wśród nich gatunków trujących, takich jak np.: diffenbachia, poinsencja, filodendron, fikus, asparagus, begonia, oleander, azalia, bluszcz angielski, hiacynty, irysy, rododendron.  Dzieci, w swej wrodzonej ciekawości, mogą zerwać, a nawet zjeść liście rośliny, dlatego bezpieczniej będzie, gdy wszystkie kwiaty doniczkowe znajdą się poza ich zasięgiem.
Tworząc bezpieczny azyl dla dziecka można uniknąć wielu nieprzewidzianych wypadków, jednak to czujne oko opiekuna decyduje, czy maluch jest w nim w pełni bezpieczny.
Więcej informacji i porad dotyczących bezpieczeństwa dzieci w domu i na innych płaszczyznach życia znajduje się na stronie akcji społecznej „Bezpieczne Place Zabaw z MiniMini” www.placezabaw.minimini.pl.

No votes yet.
Please wait...