Na zielonej szkole bezpiecznie i ciekawie

„Zielona szkoła” to bardzo popularna forma wspólnego wypoczynku dzieci i młodzieży w czasie roku szkolnego. Najczęściej propozycja wyjazdu pada ze strony nauczyciela i bierze on na siebie główny ciężar zorganizowania wyjazdu. Dobry wyjazd na „zielonkę” to nie tylko wygodne zakwaterowanie i smaczne wyżywienie, ale przede wszystkim ciekawy program integrujący.

 

 

 

Kto może zorganizować?

Często nauczyciele chcieliby też wypocząć przy okazji wyjazdu z młodzieżą, a nie musieć zajmować się zakwaterowaniem, wyżywieniem i przejazdami dzieci. Dlatego wielu z nich szuka firm organizujących ten rodzaj imprez.

Zielona szkoła zorganizowana przez konkretną firmę, będzie nie tylko rozrywką dla dzieci na wysokim poziomie, ale też atrakcyjnym wypoczynkiem dla pedagogów, gdyż każda grupa dostaje opiekuna-pilota na całą trasę, a nauczyciele otrzymują cały program z gotowymi i sprawdzonymi rozwiązaniami na wszystkie dni wycieczki.  Nie ma tu miejsca na przypadek, niedociągnięcia, opóźnienia, czy niesprawdzone obiekty, podczas takiego wyjazdu znacznie podwyższone są też standardy bezpieczeństwa.

Trudno znaleźć dobre firmy organizujące „zielone szkoły”, ale warto takich poszukać. Mamy tu do czynienia z wymagającym rynkiem – ofertę za każdym razem trzeba przygotować inną, uwzględniając życzenia grupy. Młodzi nauczyciele bardzo często wyszukują takie firmy w Internecie i skupiają się na wyborze najlepszych dla siebie, gotowych elementów ofert.

Tutaj warto zasygnalizować, że polskie prawo w kwestii organizowania wycieczek szkolnych jest bardzo wymagające. Dużo wycieczek odbywa się bezprawnie – tzn. organizatorem jest nauczyciel. Organizatorem wycieczki szkolnej może być szkoła – ale tylko w trakcie trwania roku szkolnego.

Ważną informacją jest, że każdy organizator powinien mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne oraz posiadać wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych – obie rzeczy można sprawdzić w urzędzie marszałkowskim województwa właściwym dla siedziby firmy organizującej wyjazd.

 

Przygoda, zabawa i poznawanie świata

Zielone szkoły kiedyś oznaczały naukę poza szkołą, teraz to pojęcie oznacza raczej integrację połączona z poznawaniem świata (zwiedzanie, ciekawe warsztaty). Nie są już popularne wykłady z ekologii czy historii, lecz raczej rajdy terenowe o tematyce historycznej, warsztaty twórcze, których w szkole zrealizować nie można (ceramika, tkactwo, jazda konna, wspinaczka).

 

Jakie warunki musi spełniać dobrze zorganizowana „Zielona szkoła”? – odpowiada Edyta Sochacka z Portalu Turystyki Dziecięcej KOGIS, organizującego m.in. wycieczki szkolne – Jesteśmy zdania, że „zielone szkoły” powinny spełniać kilka podstawowych funkcji, a mianowicie:

– wyjazd powinien być formą wypoczynku zarówno dla uczniów, jak dla nauczycieli (a więc bezpieczny, dobrze zorganizowany, bez sytuacji stresowych)

– „zielona szkoła” musi być ciekawa w swej formie i treści dla wszystkich  (program dobrany do wieku, możliwości i zainteresowań uczestników) inną tematykę proponujemy dla uczniów klas młodszych a inną dla gimnazjalistów

– z założenia jak najmniej czasu wolnego, aby w ten sposób ograniczyć pomysły własne uczniów, nie zawsze bezpieczne i sympatyczne dla wszystkich

– wycieczki czy zielone szkoły powinny w interesujący sposób wzbogacać wiedzę, światopogląd i doświadczenia dzieci i młodzieży (nauka przez ciekawe zajęcia w terenie, zabawę, eksperyment)

– każdy wyjazd powinien pozostawić dobre wspomnienia, niezapomniane wrażenia, nową wiedzę.

Dlatego właśnie naszym klientom proponujemy duży wybór tematów na „zielone szkoły”: różnorodne fakultety, zajęcia tematyczne, warsztaty. Organizujemy pobyty z modułami sportowymi, plastycznymi, historycznymi, językowymi. Dla młodszych – organizowane przez nas wyjazdy zawierają dużą dawkę zabawy i atrakcji, dla starszych – jak najciekawiej przedstawioną wiedzę i jak najlepsze warunki do aktywności i rozwijania zainteresowań.

Zielone szkoły pełnią też nowe funkcje –  coraz częściej nauczyciele proszą o warsztaty terapii zajęciowej (młodzież agresywna, zagubiona, bez zainteresowań), warsztaty psychoterapii (młodzież bez chęci do nauki, bez motywacji życiowej), a także zajęcia integrujące grupę (wspólne zadania do wykonania). Tych rzeczy najbardziej brakuje w programach szkolnych. Oczywiście nadal ten rodzaj wypoczynku nie zatracił swojej funkcji poznawczej, czyli umożliwiającej „dotknięcia” tego, o czym na sucho dzieci uczą się w szkole (ekologia, geologia, fizyka, botanika).

 

Trochę faktów i statystyki

Na „zielone szkoły” najczęściej wyjeżdżają uczniowie z dużych miast, na obozy integracyjne w  1 klasie gimnazjum czy liceum – również młodzież z mniejszych miast. W małych miejscowościach zwyczaj ten nie jest praktykowany – przeszkodą jest najczęściej brak pieniędzy. Sposobem na jej ominięcie mogą być zbiorki pieniędzy niewielkimi kwotami, ale prowadzone już od września w celu sfinansowania np. czerwcowej wycieczki. Można także popytać w zakładach pracy rodziców uczniów o możliwość dotacji.

Na zieloną szkołę najczęściej wybierają się 2 równoległe klasy z danej szkoły, wycieczka przeważnie trwa od 3 do 5 dni, ale dobry organizator zapewni wyjazd także na 2 lub 6-7 dni. Wypoczynek najczęściej planowany i rezerwowany jest na jesieni, a realizowany w maju i czerwcu (czas matur i egzaminów). Oprócz „zielonych szkół” coraz popularniejsze są też „błękitne szkoły” – pod żaglami i „białe szkoły” – na nartach lub łyżwach.

Autorem artykułu jest Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator kolonii, zimowisk i wycieczek szkolnych, internetowa baza miejsc rodzinnego wypoczynku.

No votes yet.
Please wait...