Powiedz smoku: jak nauczyć bezpieczeństwa krok po kroku…?

Zimowa aura niesie ze sobą rozmaite możliwości zabaw dla dzieci zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Jednak wcześnie zapadający zmrok, śliskie ulice czy kontakty z nieznajomymi sprzyjają niebezpiecznym sytuacjom. Dlatego ważne jest zapoznawanie najmłodszych z zasadami bezpieczeństwa jak najwcześniej, a ferie to doskonały czas, aby porozmawiać z dziećmi o możliwych zagrożeniach i przekazać podstawową wiedzę w tym zakresie. Pamiętając, że najmłodsi najszybciej przyswajają wiadomości w czasie zabawy, warto sięgnąć po odpowiednie pomoce.

 

Smokuś to drewniana układanka firmy PILCH, która poprzez zabawę uczy dzieci zasad gwarantujących ich bezpieczeństwo. Zabawka składa się z dziewięciu sześciennych klocków, zawierających informacje wpływające na kształtowanie właściwych postaw oraz tematy do rozmowy z dzieckiem. Każdy klocek porusza osobny temat z zakresu bezpieczeństwa.

Jedno z zagadnień dotyczy prawidłowego zachowania na drodze. W tym przypadku Smokuś podpowiada dzieciom, że aby uniknąć ryzyka muszą pamiętać o przechodzeniu przez jezdnię tylko na pasach, o obowiązku noszenia na ubraniach odblaskowych elementów, a także o bezwzględnym zakazie wbiegania na jezdnię, co zimą jest szczególnie ważne z racji śliskich ulic i ograniczonej widoczności kierowców. Inne zagadnienia nawiązują do prawidłowej postawy dzieci w kontakcie z nieznajomymi, w kontakcie ze zwierzętami, w czasie zabawy na zewnątrz czy w mieszkaniu. Zestaw zawiera też  propozycje pytań otwartych sprawdzających wiedzę maluchów. Klocki  stanowią doskonałą pomoc dla rodziców oraz nauczycieli do poprowadzenia zajęć z zakresu bezpieczeństwa. Zachętą do zabawy dla dzieci jest forma układanki, dzięki czemu po prawidłowym ułożeniu klocków powstaje postać sympatycznego smoka w stroju strażnika miejskiego.

Smokuś pomaga również w zapamiętaniu ważnego numeru alarmowego do Straży Miejskiej – 986 oraz zapoznaje dzieci z sytuacjami, które wymagają zwrócenia się o pomoc do osób dorosłych.

Zabawka powstała we współpracy ze Strażą Miejską w Jastrzębiu Zdroju, a jej autorem jest pan Marek Wróbel, emerytowany oficer policji i były komendant Straży Miejskiej, który prowadzi także zajęcia w przedszkolach z zakresu bezpieczeństwa.

Produkt powstał z naturalnego drewna i posiada znak bezpieczeństwa CE. Jest przeznaczona dla dzieci od 3 roku życia. Cena zabawki to: 64 zł.

No votes yet.
Please wait...