Tajemnicza więź łącząca bliźnięta

Od niepamiętnych czasów relacja między bliźniętami nie przestaje intrygować. Kiedyś dostarczała inspiracji mitom i baśniom, dziś nie daje spokoju naukowcom i badaczom. Dokument „Bliźniacza więź” to pierwsza tego rodzaju próba spojrzenia z bliska na intrygujący związek dwojga najbliższych sobie ludzi.

Gdyby Nicolas i Olivier nie byli żonaci, pewnie nadal mieszkaliby w jednym domu. Tak jak Gerard i Michel, którzy wciąż dzielą jedno łóżko. Przypatrując się bliźniaczym parom Nils Tavernier nie mógł oprzeć się wrażeniu, że łączy je z sobą coś więcej niż tylko wspólnota genów. Reżyser znany m.in. z realizacji filmowej baśni „Aurore”, nakręcił wcześniej dokument „Odyseja życia”, w którym prześledził rozwój człowieka od momentu poczęcia aż do narodzin. Tym razem francuski filmowiec postanowił przyjrzeć się bliżej zagadkowemu cudowi życia. W tym celu zwrócił swoją kamerę w stronę bliźniaków.

Przez pół roku Tavernier towarzyszył małżeństwu Olivera i Sarah, którzy oczekiwali narodzin bliźniąt. Dzieląc ze swoimi bohaterami chwile szczęścia i obawy, reżyser miał szansę obserwować rozwój dwóch małych istot, obcujących z sobą już w ciele matki. Jak utrzymują naukowcy, to właśnie w okresie prenatalnym bliźniaki nawiązują z sobą pierwszy kontakt – zalążek przyszłego życia społecznego. Nic więc dziwnego, że na zawsze pozostaną najbliższymi sobie ludźmi.

Bliskość jest najmocniejsza w przypadku bliźniąt jednojajowych, które rozwijają się z jednej, podzielonej na dwie części komórki. O ile bliźnięta dwujajowe nie muszą być wcale uderzająco podobne do siebie, tak jednojajowe wyglądają niemal identycznie i zawsze należą do tej samej płci.

Fakty nadal nie przekonują Taverniera. Wciąż wiele pytań nasuwa mu się na myśl, gdy patrzy na powiększający się brzuch Sarah. W poszukiwaniu informacji, rozmawia z naukowcami – głównie genetykami i psychologami oraz z samymi bliźniakami – różnymi parami sióstr i braci, barwnie opowiadającymi o wzajemnych relacjach. To prywatne filmowe śledztwo przeradza się w fascynującą opowieść o intymności, rodzinie i wielkim fenomenie natury.

BLIŹNIACZA WIĘŹ
( “Les mysteres des jumeaux”)
film dokumentalny
Francja, 2009, 95 min.
reżyseria: Nils Tavernier
najbliższe emisje
16.08, pn, godz. 20.50

No votes yet.
Please wait...