3 zabawy, dzięki którym dziecko polubi matematykę

Małgorzata Grymuza, prowadząca zajęcia MathRiders oraz Dyrektor Regionalny programu w Polsce, wymienia zabawy i ćwiczenia, które pomogą zainteresować i oswoić malucha z matematyką.

  1. Szacowanie

Szacowanie pomaga zbudować świadomość zależności między różnymi wielkościami oraz rozwija logiczne myślenie. Te umiejętności można kształtować przez następującą zabawę:

  • Przez krótką chwilę pokazujemy maluchowi pojemnik z kilkoma niewielkimi przedmiotami.

  • Zakrywamy elementy, zanim dziecko zdąży je policzyć.

  • Zadanie polega na zgadnięciu, ile rzeczy znajduje się w pudełku.

  • Po próbie pozwalamy dziecku policzyć, ile ich było.

  • Wkładamy lub wyjmujemy kilka przedmiotów i powtarzamy zabawę.

Fot._RGBStockDzieci bardzo chętnie wracają do tej zabawy. Motywuje je poczucie sukcesu, którego doświadczają, gdy szacunki są trafne. Atrakcyjna jest dla nich również forma zgadywanki. Przedszkolaki bardzo dobrze radzą sobie z kilkoma przedmiotami już po kilku próbach. Trening pozwala rozwinąć umiejętność oceny, ile ich było, nawet w wypadku dwudziestu – dwudziestu kilku obiektów. Podczas zabawy maluch zyskuje również świadomość, o ile jedna liczba jest większa od drugiej.

  1. Układanie wzorów

Ciekawym i lubianym przez przedszkolaki ćwiczeniem jest układanie ciągów z obrazków połączone z odgadywaniem, jaki symbol powinien znaleźć się na następnym miejscu. Gdy ułożymy na przykład: trójkąt-trójkąt-kwadrat-trójkąt-trójkąt-kwadrat-trójkąt, poprośmy dziecko, by dołożyło kolejny kształt zgodnie z dotychczasową regułą.

Figury geometryczne sprawdzają się dobrze z maluchami obojgu płci. Z synkiem możemy natomiast układać w różnej kolejności samochody i samoloty, z córeczką – kwiatki i serduszka. Ćwiczenie dobrze rozwija logiczne myślenie oraz umiejętność dostrzegania zależności pomiędzy elementami.

  1. Obrazki z figur

Dobrym sposobem na to, by oswoić dziecko z geometrią, jest układanie obrazków z figur. Przed rozpoczęciem zabawy powinniśmy wyciąć z brystolu, kartonu bądź sztywnego papieru koła, trójkąty, kwadraty, prostokąty i inne wielokąty w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach.

Możemy dać dziecku pełną wolność ekspresji, możemy też poprosić o ułożenie konkretnego obrazka – kota, auta czy domu. Po skończonej pracy warto porozmawiać z maluchem o tym, jakie figury wykorzystał. Z czasem, gdy pozna już nazwy poszczególnych kształtów, zachęcajmy by opowiedział, co z czym połączył. Alternatywną wersją tego ćwiczenia jest tworzenie budowli z klocków (brył) o różnych kształtach.

No votes yet.
Please wait...