Projekt Soliton: „Kołysanki Niedzisiejsze”

Ideą projektu jest ocalenie od zapomnienia, ludowych kołysanek i piosenek, które są ukryte głęboko w pamięci ludzi starszych. Utwory te znacznie różnią się od popularnych, wszystkim znanych usypianek. Ujmują niebanalną tematyką, linią melodyczną i bogatym słownictwem. W głowach naszych babć i dziadków jest wiele muzyki, która nigdy nie ujrzała światła dziennego. Proste, ludowe melodie zagrane w nowoczesnych aranżacjach wzruszają, wyciszają i chwytają za serce.
Skąd pomysł?
85 letnia babcia Natalia, śpiewająca kołysanki swoim prawnukom,stała się inspiracją do stworzenia tego projektu.
To wydarzenie zachęciło autorkę do poszukania kołysanek w różnych zakątkach Polski.
Autorka odwiedzała więc domy spokojnej starości, jak również prywatne domy na polskich wsiach… rozmawiała z ich mieszkańcami, oraz nagrywała ich śpiew . Spotkała między innymi Pana Stanisława z okolic Łowicza. Zaprezentował on swój ogromny dorobek muzyczny, zaśpiewał kilka kołysanek i poczęstował pysznym kompotem. Pani dyrektor Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, Grażyna Grałek, zaangażowała w projekt swoją mamę. Miła, starsza pani zaśpiewała do telefonu piosenkę „La lu laj”, na podstawie której powstała pierwsza promująca płytę kołysanka.
Takich historii i spotkań z niesamowitymi, pełnymi energii i radości ludźmi, było wiele. Każdemu z nich towarzyszyły wielogodzinne opowieści, wspomnienia, radość a niekiedy i łzy. Dla tych ludzi możliwość udzielenia nam pomocy była nieoceniona.
Zaowocowało to wydaniem płyty, na której tradycja spotkała się z nowoczesnością, a bogactwo dźwięków i słów, poruszyło nie jedno serce.
Album „Szeptam.” stał się osobistym pamiętnikiem przekazanym kolejnym pokoleniom.
Wśród autorów aranżacji znaleźli się znakomici muzycy tj. Zdzisław Kalinowski, Wiktor Tatarek , Kacper Zasada.
Pierwszy utwór jaki powstał nosi tytuł ,,La lu laj’’. Został do niego nagrany teledysk przy współpracy Anny Salomon- Kalinowskiej oraz dzieci z Małej Filmówki. Debiut radiowy tego utworu odbył się podczas audycji ,,Piosenko Teka’’.
Kolejno ukazały się dwa utwory ,,Chysiały chysiały’’ oraz ,,Synku’’.
Kołysanki niedzisiejsze zostały docenione przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folklorystycznej którego tematem przewodnim była ,,Ceremonia Narodzin’’. Aneta Strzeszewska z zespołem zagrała tam koncert podczas Gali Finałowej Festiwalu. Publiczność usłyszała wtedy wszystkie kompozycje które znalazły się na płycie .
Autorka rok temu poprosiła o wsparcie finansowe niezbędne do nagrania utworów , darczyńców za pomocą platformy Polak Potrafi. Udało się jej uzbierać część środków finansowych, które dały możliwość do rozpoczęcia prac nad płytą.
Darczyńcy otrzymali mnóstwo wspaniałych nagród rzeczowych. Teraz czeka na nich również album ,,Kołysanki niedzisiejsze’’.

Muzycy którzy wzięli udział w nagraniach:

Wiktor Tatarek- gitary, fortepian
Tomasz Zieliński, Kacper Zasada- bas/ kontrabas
Przemysław Kuczyński, Bartosz Nazaruk- bębny, perkusjonalia
Elżbieta Drozdowska- flet
Agata Wojciechowska- obój
Michał Kowalski- fortepian

Okładkę do płyty zaprojektowała Aneta Majewska.

Płyta jest dedykowana nie tylko dzieciom. To utwory niebanalne, rdzenne i pomimo nowych aranżacji muzycznych, słychać w nich ludowość. Z pewnością sprawdzi się jako usypianka maluchów oraz wyciszenie dla nieco starszych słuchaczy. Na płycie proste melodie oplecione są dźwiękami pianina, fletu czy oboju. Nie brakuje również mocnych brzmień gitarowych.
To po prostu dobra muzyka.

Niezwykłą postacią o której trzeba wspomnieć jest Natalia Wrochna, babcia autorki. Całe swoje życie wychowywała swoje dzieci, wnuki a teraz pomaga w opiece nad prawnukami. Babcia Natalka to niesamowita osoba. Zgodziła się czynnie uczestniczyć w projekcie. Jej zdjęcie stało się inspiracją do stworzenia loga Kołysanek niedzisiejszych. Poza tym zagrała w pierwszym teledysku ,,La lu laj’’ oraz nagrała niespodziankę która znalazła się na płycie.

kolysanki
OD AUTORKI

Nazywam się Aneta Strzeszewska.
Jestem pomysłodawczynią oraz autorką projektu. Z zawodu jestem pedagogiem oraz wokalistką. Ukończyłam Autorską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej im.Krzysztofa Komedy w Warszawie.
Zwracam się z uprzejmą prośbą o objęcie patronatem albumu muzycznego ,,Kołysanki niedzisiejsze’’. Płyta zostanie wydana w grudniu br. przez wydawnictwo Soliton w Sopocie. Znajdzie się na niej 12 ludowych kołysanek zagranych w nowoczesnych aranżacjach muzycznych.

Do stworzenia projektu zainspirowała mnie moja własna babcia Natalia, śpiewając stare, nieznane kołysanki swoim prawnukom. Jest to dla mnie niesamowicie ważna osoba. Stała się twarzą projektu, jej wizerunek inspiracją loga a jej głos został utrwalony i również znajdzie się na płycie.

Szukając ludowych piosenek odwiedzałam Domy Spokojnej Starości w Polsce, prowadziłam wywiady z seniorami i nagrywałam ich śpiew.

Rozpoczęłam współpracę ze wspaniałymi muzykami: Wiktorem Tatarkiem, Kacprem Zasadą oraz Zdzisławem Kalinowskim. Ich bogate aranżacje muzyczne będzie można usłyszeć na płycie.

Album ten jest pewnego rodzaju pamiętnikiem. Utwory są niebanalne, piękne i warte przekazania kolejnym pokoleniom.
Muzyka którą nagrałam dedykowana jest najmłodszym, ale nie tylko. Miałam okazję zaprezentować ją podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Folklorystycznej w Jeleniej Górze, gdzie odbiorcami byli dorośli słuchacze. Potwierdzili oni swoją postawą i dobrym słowem że jest to projekt wartościowy i niebanalny.

Utwory na mojej płycie różnią się od popularnych, wszystkim znanych usypianek. Ujmują bogatym starodawnym słownictwem, linią melodyczną czy niebanalną tematyką. W głowach seniorów jest wiele muzyki która nigdy nie ujrzała światła dziennego.

Nie chciałabym ograniczać swojej działalności tylko do wydania płyty. Planuję cykl koncertów gdzie propagować będę śpiewanie dzieciom, uwrażliwianie ich na piękno muzyki i pokazywanie jej wartości.

W swój projekt zainwestowałam swoją dwuletnią energię, czas oraz środki finansowe.
Przysłowiową ,, wisienką na torcie ‘’ stała się współpraca z wydawnictwem Soliton oraz panem Krzysztofem Karwaszem – wydawcą który uwierzył w mój projekt i jego wartość.

Zwracam się z prośbą o objęcie patronatem mojego projektu .

Pozwoli mi to działać szerzej i z pewnością otworzy kolejne drzwi.
Zapraszam Pana do odwiedzenia strony internetowej projektu

www.szeptam.pl
Z góry dziękuję za okazane wsparcie!

Aneta Strzeszewska
tel: 600 983 429
anetastrzeszewska@gmail.com

No votes yet.
Please wait...