Baby-me balance – czyli jak zadbać o swój spokój przy małym dziecku

Narodziny potomka przewracają życie wszystkich rodziców do góry nogami. Maluszek staje się absolutnym centrum wszechświata i odciąga uwagę swoich opiekunów od wszystkiego, co było dla nich ważne do tej pory – w tym, od nich samych. Właśnie dlatego powstał projekt „VTech– włącz w sobie spokój” przypominający rodzicom o tym, że zaangażowani w opiekę nad dzieckiem nie powinni zapominać o swoich potrzebach.

W dzisiejszych czasach nikomu nie trzeba tłumaczyć, że opieka nad dzieckiem w domu to równie absorbujące zajęcie, jak praca „na etacie” (być może nawet bardziej, bo wymaga zachowania czujności przez całą dobę, siedem dni w tygodniu). Z tego powodu dobrze przyjęta już w środowiskach pracowniczych idea „work-life balance” powinna mieć swoje odzwierciedlenie również w warunkach opieki nad dzieckiem. Konieczne jest przypominanie rodzicom o potrzebie zachowania równowagi na co dzień. Przy małym dziecku znalezienie chwili dla samego siebie jest wyzwaniem, ale są narzędzia, które pozwalają na wygospodarowanie takich momentów. Wszystko jednak zaczyna się od zasiania w rodzicach poczucia „przyzwolenia” na zajęcie się sobą. Stąd idea kampanii „VTech – włącz w sobie spokój”. Jej celem jest skupienie się na rodzicach i ich potrzebach, które mogą zaspokajać zachowując poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad tym, co dzieje się z ich dzieckiem.

Dbanie o siebie jest niezwykle ważne – odkładanie własnych podstawowych potrzeb „na później” może skończyć się wypaleniem rodzicielskim, a nawet stanami depresyjnymi. Na to, jak wykorzystać kilkadziesiąt minut drzemki dziecka można mieć wiele pomysłów. Niezależnie od wszystkiego, to powinien być czas, w którym rodzic myśli o sobie i o tym, co właśnie jemu sprawia przyjemność.

1. Pozwól sobie na sen.
Nawet kilkanaście minut drzemki w ciągu dnia pozwala zregenerować siły na dalszą jego część. Wykorzystując moment, w którym śpi dziecko warto również położyć się nie myśląc o tym, że pranie, które wisi na suszarce zdążyło już wyschnąć, albo że w zlewie stoją naczynia, które trzeba włożyć do zmywarki.

2. Wykorzystaj ciszę.
Często do tego, aby się zrelaksować wystarczy po prostu… nic nie robić. Siedzenie na kanapie, powolne sączenie herbaty albo kawy i patrzenie w zgaszony telewizor bywa naprawdę potrzebne, żeby złapać oddech przed kolejną serią wysłuchiwania melodyjek płynących z kolorowych, interaktywnych zabawek. Chwila „nicnierobienia” jest rodzicom naprawdę potrzebna.

3. Zadbaj o siebie.
Ciepła kąpiel albo relaksujący prysznic, pomalowanie paznokci lub zrobienie lekkiego makijażu – to czynności, które nie zabierają wiele czasu, nie są niezbędne do życia, ale sprawiają, że można odetchnąć i poczuć się ze sobą lepiej. To naprawdę nie ma znaczenia, czy ktoś zobaczy ten make-up.

4. Nadrób zaległości serialowe.
To, że na świecie pojawiło się dziecko nie znaczy, że trzeba zrezygnować z małych przyjemności i zamknąć się tylko w dziecięcym świecie. Sen maluszka to idealny moment na to, żeby obejrzeć odcinek ulubionego serialu i na chwilę przenieść się w inną rzeczywistość. Dziś, kiedy platformy typu VOD oficjalnie udostępniają niemal wszystkie wyemitowane programy, nie trzeba ściśle trzymać się programu telewizyjnego.

5. Odpocznij aktywnie.
Wiele osób sądzi, że najlepiej odpoczywa się aktywnie. Chociaż drzemki dziecka nie da się wykorzystać na wyjście na siłownię, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać serię ćwiczeń w domu. W sieci można znaleźć całe mnóstwo różnego rodzaju treningów, które pozwolą poprawić samopoczucie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne.

Marka VTech – już kolejny raz realizuje projekt, którego celem jest wsparcie rodziców. Działanie w branży dziecięcej od lat, przekłada się na jej dobrą znajomość potrzeb dzieci i ich rodziców. Stąd zaangażowanie marki w sprawy dotyczące jednakowo obu tych grup. W poprzedniej kampanii – „Śpij dobrze Maluszku” – producent niań elektronicznych skupiał się przede wszystkim na potrzebach dziecka i dbaniu o jego bezpieczny, komfortowy sen. Tym razem marka zwraca się w kierunku samego rodzica, który ma prawo pomyśleć o sobie wtedy, kiedy jego dziecko śpi.
Celem projektu „VTech – włącz w sobie spokój” jest uświadomienie, że zawsze można – a nawet powinno się znaleźć czas na to, żeby zrobić coś dla siebie. Jak osiągnąć rodzicielski baby-me balance podpowiedzą zaangażowani w akcję eksperci z różnych dziedzin. Wykorzystując swoją wieloletnią praktykę w pracy z rodzicami, podzielą się wiedzą i zmotywują do pozbycia się wyrzutów sumienia, odzyskania spokoju i ponownego zwrócenia się ku samemu sobie. Bo zrelaksowany rodzic, to zrelaksowane dziecko. Warto więc „włączać w sobie spokój” każdego dnia.

 

O VTech
VTech jest światowym liderem w dziedzinie produktów edukacyjnych dla najmłodszych, a także producentem zaawansowanych technologicznie niań elektronicznych, dostępnych na polskim rynku od 2016 roku. Produkty marki towarzyszą dzieciom na całym świecie, począwszy od okresu niemowlęcego do nauki w przedszkolu włącznie. Główna siedziba VTech mieści się w Hong Kongu. Firma prowadzi działalność w 13 krajach i regionach na świecie, zatrudniając przy tym ok. 26,000 pracowników.
No votes yet.
Please wait...