Bezpieczeństwo, zabezpieczenia i odpowiedzialność.

Jak w dużym uproszczeniu wygląda dzisiejszy świat? Otóż wszyscy gnamy, praca-dom-przedszkole-szkoła-lekcje-zajęcia dodatkowe-chwila relaksu (jak się uda). Praktycznie wszystko jest dziś dostępne, wiedza na różne tematy związane z wychowaniem, bezpieczeństwem dzieci, rodzicielstwem, rozwojem wydaje się, że także jest znacznie większa. A jednak coraz częściej dochodzi do wypadków z udziałem dzieci.
Jak więc minimalizować zdarzenia, które mogą być fatalne w skutkach?
Czy można w 100 % zabezpieczyć dziecko przed nieszczęściem?
Czy zwalnia nas to z odpowiedzialności?
Postaramy się nieco przybliżyć odpowiedzi na te i kilka innych pytań.

1. Zabezpieczenia w domu
Dzieci od dnia narodzin poznają bardzo żywiołowo świat. W pierwszym okresie życia to poznawanie ogranicza się do obserwacji, nasłuchiwania, dotyku, smakowania, wąchania.
W kolejnych etapach maluch zaczyna być mobilny i jego możliwości poznawcze wzrastają. Może dotrzeć do miejsc wcześniej nie osiągalnych, zajrzeć w każdy kąt, każdą szafkę i szufladę. Gdy trzeba to rozwija umiejętności wspinacze aby tylko móc poznać, doświadczać. Ciekawość świata jest ogromna i absolutnie nie idzie w parze z możliwościami. Małe dzieci także nie mają zahamowań, wyobraźni o konsekwencjach, ewentualny strach jest tłumiony ogromną ciekawością.
Poznawanie jest naturalnym etapem w rozwoju, który jest bardzo ważny więc całkowite ograniczenie dziecka w celach bezpieczeństwa też nie jest odpowiednim rozwiązaniem.
Owszem możemy minimalizować niebezpieczeństwo, przewidywać konsekwencje i starać się być o krok przed naszym małym odkrywcą. Zabezpieczeń do domu jest cała masa. Jedne są konieczne inne to ułatwienie życia dla nas opiekunów.

Zabezpieczenia okien i drzwi balkonowych – to jest jedno z zabezpieczeń koniecznych. Maluch, który potrafi się dość sprawnie poruszać jest już bardzo kreatywny. Ma około 2 lat i ogromną wyobraźnie. Jeśli nie ma możliwości wdrapania się na parapet aby spojrzeć przez „okno na świat” to zbuduje sobie platformę, schody cokolwiek aby tylko dotrzeć do celu. Dlatego niezmiernie ważne jest zastosowanie zabezpieczeń uniemożliwiających otwarcie okna lub drzwi balkonowych. Na rynku dostępne są zarówno zabezpieczenia łatwe i szybkie w montażu, nie wymagające ingerencji w ramę okienną, przylepne do ramy czy klamki z zamkiem,  jak i bardziej wymagające, oparte na wkręceniu do ramy okiennej. Obie wersje są bardzo praktyczne i spełniają najważniejsze założenie – uniemożliwiają dziecku otwarcie okna!

Siatki na balkony – kolejne z zabezpieczeń koniecznych. Balkon to fantastyczne miejsce dla malucha, z którego może obserwować życie toczące się wokół. Spędza w ten sposób czas na świeżym powietrzu. Jednak w każdym momencie grozi mu wypadnięcie przez barierkę, to są czasem sekundy, których nie da się cofnąć. Siatki montowane do barierek zabezpieczają całą otwartą przestrzeń nie tylko przed upadkiem ale także przed wyrzucanie zabawek, które spadając z dużej wysokości mogą zrobić krzywdę przechodniom.

Barierki schodowe – zabezpieczenie konieczne. Schody są niczym Mont Everest dla wspinaczy. Przyciągają jak magnes, kuszą, zachwycają ale potrafią wyrządzić ogromną krzywdę. Barierki schodowe mocujemy po obu końcach schodów. Dostępne są barierki w pełni regulowane więc możemy je dostosować do każdej szerokości klatki schodowej. Wzornictwo także jest bardzo bogate: drewniane, metalowe, plastikowe, kolorowe, kute…Każdy znajdzie coś dla siebie tak, że barierka stanie się dodatkowo ozdobą domu.

Zabezpieczenia szuflad i szafek – zabezpieczenie alternatywne. Owszem znacznie ułatwia życie nam opiekunom jednak ogranicza możliwości poznawcze malca. Jeśli jest taka możliwość to znacznie lepiej jest przełożyć niebezpieczne rzeczy do szuflad i szafek które nie są w zasięgu malucha, te do których sięga częściowo zabezpieczyć i 1 czy 2 pozostawić wypełnione bezpiecznymi elementami dla walorów poznawczych. Owszem maluch może ucierpieć podczas zamykania szafki czy szuflady jednak drobne otarcie czy siniak jest także ważnym elementem w rozwoju dziecka, które funkcjonuje i uczy się na zasadzie „zdarzenie-skutek”.

Zabezpieczenie kantów – zabezpieczenie zalecane. Urazy głowy, skroni, oka są bardzo groźne szczególnie u małych dzieci, u których kościec nie jest tak dobrze utwardzony. Ostre krawędzie, stoły, ławy, zakończenia mebli są niebezpieczne dla malucha, który uczy się chodzić i chwiejnym, niestabilnym krokiem próbuje przemierzać pomieszczenia.

Zabezpieczenie kuchenki – szczególnie konieczne przy kuchenkach gazowych. W przypadku tych kuchenek nie tylko poparzenie ale możliwość odkręcenia i pozostawienia włączonego gazu jest ogromnym niebezpieczeństwem. Takie zabezpieczenia montuje się jako osłona całego elementu sterującego kuchenką. Tym samym dziecko nie ma dostępu do pokręteł jak również do samych palników.

Barierka do łóżeczka – zabezpieczenia konieczne. Jeśli mówimy o maluchu, którego przenosimy z typowego łóżeczka niemowlęcego, niezmiernie ważne jest aby zamontować barierkę do części zewnętrznej łóżka, która zabezpiecza malucha przed wypadnięciem. Szczególnie, że z reguły kolejne łóżka są wyższe od tych typowych łóżeczek niemowlęcych i upadek w środku nocy może być dość bolesny w skutkach.

Zabezpieczeń do domu jest znacznie więcej i wymieniać można by jeszcze długo. Cały czas pojawiają się kolejne pomysły i produkty, które mają zwiększyć bezpieczeństwo dzieci.
Jednak chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż nawet najlepsze zabezpieczenia i nawet największa ich ilość w domu nie zwalnia nas Opiekunów z odpowiedzialności za zdrowie i życie dziecka. Musimy wykazywać się wyobraźnią, umiejętnością przewidywania, musimy być o krok przed dzieckiem. Ważnym elementem jest nieustanne edukowanie malucha. Przedstawianie niebezpieczeństw na zasadzie „zdarzenie – skutek”, obrazowanie i pokazywanie wraz z eksponowaniem emocji. W ramach wsparcia można się posiłkować różnego rodzaju kartami, książeczkami, bajkami, które przedstawiają różne sytuacje życia codziennego wraz z emocjami i skutkami tych zdarzeń. Każda forma edukacji i powtórek jest niezmiernie ważna i kształtuje postrzegania świata i zagrożeń.

2. Zabezpieczenia w ruchu
Aktywność to podstawowy element życia dziecka. To także ważny element poznawania. Ruch i sport to zdrowie pod warunkiem, że stosujemy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Kask – zabezpieczenie konieczne przy aktywnościach: rower, rolki, wrotki, hulajnogi, deskorolki, łyżwy, narty, jazda konna. Powinien być nieodłącznym elementem z wyżej wymienionymi sprzętami sportowymi. Kask powinien być dopasowany do głowy dziecka – najlepiej regulowany. Pamiętajmy także o kasku dla malucha, którego przewozimy w foteliku rowerowym!!

Ochraniacze – zabezpieczenie zalecane. Ochraniacze są zalecane szczególnie jeśli dziecko jest „delikatne” i łatwo się zniechęca. Wówczas początki mogą być znacznie łagodniejsze. Warto także je stosować w przypadku starszych dzieci, które próbują swoich sił w bardziej ekstremalnej i profesjonalnej jeździe.

Fotelik samochodowy – zabezpieczenie konieczne, wymagane przepisami ruchu drogowego. Pomimo, że użytkowanie fotelika do przewożenia dzieci w samochodzie jest obowiązkowe to i tak zdarza się, że niektórzy podchodzą do tematu bardzo „luźno”. Omijają temat fotelika bo to tylko do sklepu 2 ulice, bo znajomi podwiozą dziecko a nie mają fotelika, bo już „prawie” ma wymagany wzrost albo „prawie” waży tyle co konieczne aby nie używać podstawki, itp. Według nas – wozimy dzieci w fotelikach i podstawkach tak długo jak jest to konieczne i jak tylko długo jest to możliwe!!! Nie omijamy przepisów, nie wykorzystujemy luk w prawie! Niezmiernie także ważne jest poprawne zapięcie fotelika. Zawsze zwracajmy uwagę na instrukcję montażu i zapięcia fotelika samochodowego!!!

Rękawki, kamizelki, kapoki – zabezpieczenia zalecane i konieczne. Woda jest bardzo niebezpiecznym żywiołem i przyciąga jak magnes, szczególnie maluchy. Rękawki, kamizelki, koła są bardzo przydatne dla najmłodszych zaczynających przygodę z wodą. Kapoki zaś wymagane są przy wszelkich atrakcjach pływających jak: rower wodny, kajak, łódka, windsurfing, itp…

Zabezpieczeń w ruchu jest także wiele i nie sposób opisać wszystkie opcje dlatego najważniejszymi założeniami są:
– jeśli możemy w jakiś sposób dodatkowo zabezpieczyć dziecko przed poważnymi urazami to zróbmy to!
– jeśli prawo wymaga jakiś zabezpieczeń to bezwzględnie się do nich stosujmy!
– nie omijajmy prawa i przepisów!
– rozmawiajmy z dziećmi, tłumaczmy, edukujmy!

Żadne zabezpieczenia nie zwalniają nas Opiekunów z odpowiedzialności za zdrowie i życie naszych dzieci!

No votes yet.
Please wait...