Bezpieczne dziecko na stoku

Nauka jazdy na nartach i snowboardzie to wielka frajda dla dzieci. Podobnie jak w we wszystkich innych dziedzinach sprawowania opieki i wychowywania dzieci – to dorośli w dużym stopniu odpowiadają za bezpieczeństwo najmłodszych podczas zimowych szaleństw. Ponadto wypadek i doznany uraz na stoku najczęściej owocuje niechęcią i lękiem przed uprawianiem sportów zimowych.

Bezpiecznie Na Stoku – to prospołeczna kampania, edukująca dzieci i młodzież szkolną z zagadnień bezpieczeństwa na stokach narciarskich. Analogicznie do kodeksu drogowego zadaniem Bezpiecznego Stoku jest upowszechnienie  kodeksu narciarskiego czyli zbioru zasad bezpiecznego użytkowania stoków oraz zwiększenie wiedzy  o przygotowaniu się do sezonu  zimowego,
sposobu zachowań na wyciągach i kolejach narciarskich. Edukacja z zagadnień bezpieczeństwa
na stoku narciarskim, w ramach akcji jest przeprowadzana dwuetapowo:

I etap   – teoria przedstawiona w przystępny dla dzieci i młodzieży sposób – komiks
na www.bezpiecznienastoku.pl, wzmocniony o logo akcji wraz z plakatem oraz możliwość uzyskania papierowej wersji komiksu. W tym sezonie rozpoczęto również lekcje z zagadnień bezpieczeństwa na stokach narciarskich w szkołach.

II etap – praktyczne akcje przeprowadzone na stokach narciarskich ośrodków
stowarzyszonych w Polskich Stacjach Narciarskich i Turystycznych. Harmonogram spotkań dostępny na stronie www.bezpiecznienastoku.pl

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas nauki i uprawiania sportów zimowych:

 1. Dobrze jeżdżący rodzic nie równa się dobrze uczący rodzic. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło się prawidłowej techniki jazdy i bezpiecznych zachowań na stoku, oddaj je pod opiekę instruktora. Szkółki narciarskie obejmują swoimi działaniem już 5-letnie maluchy. Na tygodniowy obóz narciarski możesz wysłać już 6-latka.
 2. Jeśli jedziecie wspólnie na narty, wybierzcie ośrodek, który ma trasy niebieskie i „ośle łączki”. Takie miejsca zapewnią dzieciom bezpieczeństwo, a jednocześnie nie przyciągną „demonów prędkości”.
 3. Przed wyjazdem co najmniej dwa tygodnie przećwiczcie na sucho zasady kodeksu narciarskiego, wybierzcie starannie szkołę narciarską i instruktora. Zwróćcie uwagę ilu uczniów pod opieką będzie miał instruktor, zwyczajowo nie powinno być ich więcej niż dziesięciu. Nie zapisujcie 11-latka do grupy z przedszkolakami ani na odwrót.
 4. Elementem wyprawy na stok, którego nie wolno lekceważyć, jest staranny wybór ubioru i sprzętu narciarskiego. Połączenie wysokiej jakości odzieży ochronnej z prawidłowo dopasowanymi butami i nartami da nam pewność, że dzieci są dobrze przygotowane.
  Nie kupujmy sprzętu i odzieży w pośpiechu. Większość producentów ma na swoich stronach internetowych szczegółowy opis użytych materiałów i sposobów dobierania w zależności od wieku i umiejętności narciarza czy snowboardzisty. Coraz więcej sklepów sportowych ma wykwalifikowanych sprzedawców, którzy poświęcą swój czas i pomogą nam dobrać ubiór i sprzęt.
 5. Zainwestuj w dobry kask dla dziecka! Najważniejsza komenda na stoku brzmi: kaski włóż! W osobnym artykule przypomnimy zasady doboru kasku oraz dlaczego jest niezbędny, nie tylko najmłodszym uczestnikom stoków.
 6. Jak kask – to też warto pamiętać o goglach i to takich z filtrami UV / UVA / UVB i UVC, jak i warstwą anti-fog (ochrona przed parowaniem) – nie chcesz, aby Twoje dziecko miało utrudnioną widoczność w wyniku zaparowanych okularów. Produktów jest coraz więcej, zatem wybór nie powinien być trudny i będzie go można dopasować do zasobności kieszeni. Warto aby gogle/okulary posiadały hipoalergiczne pianki. Zanim kupisz, dopasuj gogle tak do głowy i twarzy dziecka, aby uzyskać komfort noszenia.
 7. Bez względu na pogodę, zawsze należy stosować krem o wysokich współczynnikach ochrony zarówno przed zimnem jak i słońcem i nie zapominać do balsamie do ust. Promieniowanie słoneczne jest bardzo silne, szczególnie na dużych wysokościach i niebezpieczeństwo poparzenia czy nadmiernego opalenia, jest zwiększone przez odbicie promieni od śniegu.
  Pamiętajmy o nawyku kilkukrotnego nakładanie kremu i balsamu na twarz i usta podczas pobytu na stoku. Jeśli Twoje dziecko jest w szkole narciarskiej, a jest zbyt małe, żeby o tym pamiętać – poproś o pomoc instruktora.
 8. Będąc na stoku upewnij się, że dzieci przyjmują dużo płynów. Odwodnienie spowoduje uczucie zmęczenia, co zwiększa szansę wypadków oraz skutkuje silniejszymi bólami mięśni na koniec dnia. Dobrze jest też wrzucić w kieszonkę kurtki jakąś słodką przekąskę (niekończenie czekoladę, która może się roztopić w kieszeni), aby utrzymać poziom energii.

 

Autorem artykułu jest Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator zimowisk sportowych dla dzieci i młodzieży, patron medialny kampanii BezpiecznieNaStoku, od której pochodzą wykorzystane materiały.

No votes yet.
Please wait...