Bezpieczne dziecko na stoku
Nauka jazdy na nartach i snowboardzie to wielka frajda dla dzieci. Podobnie jak w we wszystkich innych dziedzinach sprawowania opieki i wychowywania dzieci – to dorośli w dużym stopniu odpowiadają za bezpieczeństwo najmłodszych podczas zimowych szaleństw. Ponadto wypadek i doznany uraz na stoku najczęściej owocuje niechęcią i lękiem przed uprawianiem sportów zimowych.
Bezpiecznie Na Stoku – to prospołeczna kampania, edukująca dzieci i młodzież szkolną z zagadnień bezpieczeństwa na stokach narciarskich. Analogicznie do kodeksu drogowego zadaniem Bezpiecznego Stoku jest upowszechnienie kodeksu narciarskiego czyli zbioru zasad bezpiecznego użytkowania stoków oraz zwiększenie wiedzy o przygotowaniu się do sezonu zimowego,
sposobu zachowań na wyciągach i kolejach narciarskich. Edukacja z zagadnień bezpieczeństwa
na stoku narciarskim, w ramach akcji jest przeprowadzana dwuetapowo:
I etap – teoria przedstawiona w przystępny dla dzieci i młodzieży sposób – komiks
na www.bezpiecznienastoku.pl, wzmocniony o logo akcji wraz z plakatem oraz możliwość uzyskania papierowej wersji komiksu. W tym sezonie rozpoczęto również lekcje z zagadnień bezpieczeństwa na stokach narciarskich w szkołach.
II etap – praktyczne akcje przeprowadzone na stokach narciarskich ośrodków
stowarzyszonych w Polskich Stacjach Narciarskich i Turystycznych. Harmonogram spotkań dostępny na stronie www.bezpiecznienastoku.pl
Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas nauki i uprawiania sportów zimowych:
- Dobrze jeżdżący rodzic nie równa się dobrze uczący rodzic. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło się prawidłowej techniki jazdy i bezpiecznych zachowań na stoku, oddaj je pod opiekę instruktora. Szkółki narciarskie obejmują swoimi działaniem już 5-letnie maluchy. Na tygodniowy obóz narciarski możesz wysłać już 6-latka.
- Jeśli jedziecie wspólnie na narty, wybierzcie ośrodek, który ma trasy niebieskie i „ośle łączki”. Takie miejsca zapewnią dzieciom bezpieczeństwo, a jednocześnie nie przyciągną „demonów prędkości”.
- Przed wyjazdem co najmniej dwa tygodnie przećwiczcie na sucho zasady kodeksu narciarskiego, wybierzcie starannie szkołę narciarską i instruktora. Zwróćcie uwagę ilu uczniów pod opieką będzie miał instruktor, zwyczajowo nie powinno być ich więcej niż dziesięciu. Nie zapisujcie 11-latka do grupy z przedszkolakami ani na odwrót.
- Elementem wyprawy na stok, którego nie wolno lekceważyć, jest staranny wybór ubioru i sprzętu narciarskiego. Połączenie wysokiej jakości odzieży ochronnej z prawidłowo dopasowanymi butami i nartami da nam pewność, że dzieci są dobrze przygotowane.
Nie kupujmy sprzętu i odzieży w pośpiechu. Większość producentów ma na swoich stronach internetowych szczegółowy opis użytych materiałów i sposobów dobierania w zależności od wieku i umiejętności narciarza czy snowboardzisty. Coraz więcej sklepów sportowych ma wykwalifikowanych sprzedawców, którzy poświęcą swój czas i pomogą nam dobrać ubiór i sprzęt. - Zainwestuj w dobry kask dla dziecka! Najważniejsza komenda na stoku brzmi: kaski włóż! W osobnym artykule przypomnimy zasady doboru kasku oraz dlaczego jest niezbędny, nie tylko najmłodszym uczestnikom stoków.
- Jak kask – to też warto pamiętać o goglach i to takich z filtrami UV / UVA / UVB i UVC, jak i warstwą anti-fog (ochrona przed parowaniem) – nie chcesz, aby Twoje dziecko miało utrudnioną widoczność w wyniku zaparowanych okularów. Produktów jest coraz więcej, zatem wybór nie powinien być trudny i będzie go można dopasować do zasobności kieszeni. Warto aby gogle/okulary posiadały hipoalergiczne pianki. Zanim kupisz, dopasuj gogle tak do głowy i twarzy dziecka, aby uzyskać komfort noszenia.
- Bez względu na pogodę, zawsze należy stosować krem o wysokich współczynnikach ochrony zarówno przed zimnem jak i słońcem i nie zapominać do balsamie do ust. Promieniowanie słoneczne jest bardzo silne, szczególnie na dużych wysokościach i niebezpieczeństwo poparzenia czy nadmiernego opalenia, jest zwiększone przez odbicie promieni od śniegu.
Pamiętajmy o nawyku kilkukrotnego nakładanie kremu i balsamu na twarz i usta podczas pobytu na stoku. Jeśli Twoje dziecko jest w szkole narciarskiej, a jest zbyt małe, żeby o tym pamiętać – poproś o pomoc instruktora. - Będąc na stoku upewnij się, że dzieci przyjmują dużo płynów. Odwodnienie spowoduje uczucie zmęczenia, co zwiększa szansę wypadków oraz skutkuje silniejszymi bólami mięśni na koniec dnia. Dobrze jest też wrzucić w kieszonkę kurtki jakąś słodką przekąskę (niekończenie czekoladę, która może się roztopić w kieszeni), aby utrzymać poziom energii.
Autorem artykułu jest Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator zimowisk sportowych dla dzieci i młodzieży, patron medialny kampanii BezpiecznieNaStoku, od której pochodzą wykorzystane materiały.