Bezpieczne Ferie

Czas feryjny to dla dzieci nie lada frajda a szczególnie gdy na dworze leży biały puch. Młodzież ma dużo wolnego czasu i chętnie spędza go dość aktywnie. To oczywiście bardzo dobrze ale pod warunkiem, że te aktywności odbywają się w sposób bezpieczny. Przypominamy zatem o kilku bardzo ważnych, które należy omówić z naszymi pociechami!

1. Odpowiedni strój – to podstawa dobrej zabawy na śniegu. Warto aby ubranie wierzchnie zabezpieczyło przed zimnem, przemoczeniem i odmrożeniem.

2. NIE wchodzimy na żadne zamarznięte akweny, rzeki, strumienie, stawiki itp. Niestety, jak tylko lekką wodę skuję lodem, dzieciaki upatrują w niej wspaniałą ślizgawkę. Nawet w płytkiej rzece może się zdarzyć nieszczęście i jeśli dziecko straci równowagę i wpadnie pod lód to wyjście może okazać się niemożliwe.

3. W górach poruszamy się tylko po wyznaczonych szlakach. Także korzystając ze stoków narciarskich należy uczulić młodzież aby nie zjeżdżała w „puch” poza trasy. Często ten bajecznie i niewinnie wyglądający biały, nienaruszony puszek skrywa pod pokrywą sterczące korzenie, głębokie dziury, kamienie itp. Wjazd w takie miejsce może skończyć się tragicznie.

4. Kaski – pamiętajmy, że na stoku są obowiązkowe kaski dla narciarzy i deskarzy do 16 roku życia. Za brak kasku grozi mandat w wysokości 500zł. Na lodowiskach także warto zadbać o kask szczególnie dla młodszych lub początkujących łyżwiarzy.

5. Sanki – niby nic wielkiego ale także uczulajmy nasze pociechy, że należy korzystać z nich rozważnie. Zjeżdżamy w dużym odstępie od poprzednika, wchodzimy z sankami na górę bokiem, nie środkiem, po którym zjeżdżają kolejni saneczkarze, nie wyjeżdżamy na drogi, chodniki, skrzyżowania. Wybieramy zatem takie górki , które kończą się w bezpiecznym miejscu. Zanim zaczniemy zjeżdżać upewniamy się czy spod śniegu nie wystają jakieś korzenie, kamienie, głazy lub nie występują duże doły.

A po powrocie z białego, feryjnego szaleństwa wskakujemy w ciepłe, suche ubranie i …popijamy gorące kakao lub herbatę planując kolejny aktywny dzień 🙂

Pięknych ferii życzy Zespół BezpieczneDziecko

No votes yet.
Please wait...