Bezpieczny wózek

Bezpieczny Wózek to akcja informacyjna mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w najmłodszym wieku.

 

Liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Największa ich ilość zdarza się w porze popołudniowo-wieczornej w okresie jesiennym i zimowym. Do najczęstszych przyczyn należy przede wszystkim brak oznaczeń odblaskowych w ubiorze pieszego. Niestety problem dotyczy także wózków dziecięcych.

 

40 metrów zamiast 120 – to odległość z jakiej kierowca może zauważyć pieszego poruszającego się po jezdni bez oznakowań odblaskowych wieczorową porą. W większości  przypadków okazuje się to być zbyt mało na bezpieczne hamowanie i często kończy się tragicznie. Problem taki dotyka również najmłodszych obywateli, którzy sami jeszcze nie decydują o tym czy ich ubranko czy wózek ma element odblaskowy, który jak podają statystyki w wielu przypadkach może uratować życie i dziecku i osobie prowadzącej wózek.

Bezpieczny wózek – to nazwa akcji społecznej zorganizowanej przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Pomysł aby policja oznakowała jak największą ilość wózków dziecięcych w Warszawie i okolicy zrodził się z troski o bezpieczeństwo najmłodszych. Akcji patronuje HUMANA – europejski ekspert żywienia dzieci i niemowląt. „Bezpieczne dziecko – to dziecko, któremu zapewniamy nie tylko najwyższej jakości mleko i produkty żywnościowe, ale to także dziecko, które otoczone jest troską przez 24 godziny na dobę. Naklejki odblaskowe na wózku dodają tego bezpieczeństwa maleństwu i rodzicom. Jesteśmy dumni, że możemy włączyć się w tak szczytną akcje społeczną.” Mówi Agata Chodakowska – Product Manager.

Akcją objęta została Warszawa i okoliczne powiaty. Podczas trwania akcji policja będzie oklejała wózki dziecięce naklejkami odblaskowymi przygotowanymi specjalnie na tę akcję przez firmę Humana. Policja pojawi się w miejscach, gdzie najczęściej można spotkać mamy z wózkiem – w parkach, w przychodniach dziecięcych, w okolicach żłobków. Ponadto wózki będzie można okleić w każdej Komendzie Rejonowej Policji, Komendzie Powiatowej Policji, Komisariacie Policji oraz w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
Organizatorzy akcji Bezpieczny Wózek wierzą, że dzięki takim działaniom zwiększy się widoczność wózków wjeżdżających na przejścia dla pieszych a przez to wzrośnie bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

 

Serwis bezpiecznedziecko.eu popiera wszelkie akcje prowadzące do zwiększenia widoczności pieszych na drodze. W krajach rozwiniętych odpowiednie oznakowanie pieszych na drodze jest sprawą wręcz oczywistą. Niestety w tym temacie nasze społeczeństwo mocno odbiega od europejskich standardów.


Widać to również w formie naklejki przygotowanej w ramach akcji bezpieczny wózek. Redakcja uważa iż mogłaby być nieco większa, choć zdajemy sobie sprawę z tego że znalazłaby się wtedy na jeszcze mniejszej ilości wózków.

 

 

 

 

 

 

Żródła:
http://bezpiecznywozek.pl/
Wydział ruchu drogowego
KSP http://wrd.policja.waw.pl/portal/wrd/902/18742/W_wypadkach_gina_niemowleta.html

No votes yet.
Please wait...