Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Nie ma jeszcze wakacji ale piękna pogoda dopisuje i zachęca do wypoczynku nad wodą. Kąpiele, zabawy, chęć ochłody i orzeźwienia w upalne dni przyciągają nad wodę dorosłych i dzieci.

Jednak woda to ogromny żywioł, który nie zna litości jeśli nie podejdzie się do niego z respektem.

Pamiętajmy zatem o kilku ważnych zasadach aby wypoczynek nad wodą był przyjemnością.

1. Najważniejsze aby korzystać ze zbiorników wodnych i miejsc dostosowanych do kąpieli, odpowiednio zorganizowanych, oznakowanych i zabezpieczanych przez ratowników.

2. Nie lekceważmy oznaczeń „Zakaz kąpieli”, „Kąpiel surowo wzbroniona”, – znajdują się przy zbiornikach z różnych względów (nieznane, dno, prądy wodne, zanieczyszczenia…).

3. Nie kąpiemy się podczas burzy lub gdy burza jest blisko i widzimy zbliżające się błyski na niebie.

4. Nie wskakujemy, nie wbiegamy do wody rozgrzani na słońcu. Najpierw moczymy stopy, ochlapujemy całe ciało wraz z głową, schładzamy się lekko i dopiero stopniowo zanurzamy ciało. Jest to niezmiernie ważne aby stopniowo zmniejszyć różnicę temperatur między rozgrzanym ciałem a chłodną wodą aby nie dopuścić do szoku termicznego lub omdlenia

5. Nie skaczemy do wody (szczególnie na główkę) w miejscach gdzie znamy dna, głębokości – grożą nam poważne urazy kręgosłupa a nawet śmierć.

6. NIGDY nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu.

7. Nie pływamy bezpośrednio po posiłku.

8. Jeśli jesteśmy nad wodą z małymi dziećmi, nieustannie obserwujemy dzieci bawiące się w wodzie. Przy dzieciach nieco starszych warto jest zastosować zasadę i omówić się z dzieckiem, że jeśli wchodzi do wody lub z niej wychodzi to zawsze zgłasza to rodzicowi/opiekunowi.

9. Należy zapoznać się z oznakowanie kąpieliska: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

10. WAŻNE – obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.

11. Wypływając na dłuższą wyprawę zawsze warto mieć na sobie bojkę asekuracyjną.

12. Wypływając kajakami, rowerami wodnymi, SUPami, deskami, łódkami itp. zawsze zakładami kamizelki, kapoki.

13. Przebywając na słońcu nad wodą używajmy kremów z filtrem UV chroniących naszą skórę przed promieniami słonecznymi. Nakładanie filtrów powtarzamy po kąpielach.

14. Chronimy głowę, czapki, chustki, kapelusze powinniśmy mieć przy sobie i zakładać gdy znajdujemy się na słońcu zarówno na plaży jak i w wodzie na różnego rodzaju sprzętach wodnych.

15. Dzieci, które nie potrafią pływać zawsze zabezpieczamy w dmuchane rękawki, nawet podczas zabawy przy brzegu w płytkiej wodzie.

To tylko część z zasad, które należy wpoić dzieciom ale także stosować się do nich jako dorośli opiekunowie – bo przecież to my jesteśmy wzorem i autorytetem dla naszych pociech!!!

No votes yet.
Please wait...