Czy klapki to odpowiednie obuwie dla dzieci?

Piaszczyste plaże i grząskie tereny to miejsca, w których stopy dziecka szczególnie narażone są na skrzywienia, a co za tym idzie, groźne uszkodzenia ciała. Najczęstszym powodem wystąpienia np. skręcenia kostki u dziecka jest niedostosowanie obuwia do warunków zewnętrznych, w których się porusza. Pomimo tego, że chodzenie boso jest niezwykle zdrowe, to są jednak miejsca, gdzie kategorycznie nie powinno się tego robić. W przypadku piaszczystych plaż idealnie sprawcą się dziecięce klapki, których zakładanie jest także ćwiczeniem dla stóp, ponieważ chodząc w nich, maluch zmusza się do wysiłku, napinając mięśnie całego ciała.

Klapki dziecięce – czy to dobry wybór?

Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna i w dużej mierze zależy od miejsca ich użytkowania. Należy pamiętać, że dobór odpowiedniego obuwia w młodym wieku dziecka kształtuje jego stopę oraz sposób chodzenia, dlatego powinno ono być idealnie dopasowane. Klapki dla dzieci, tak samo jak wszystkie inne rodzaje obuwia, dopasowuje się do stopy pod względem rozmiaru. Aby jak najlepiej je dobrać, należy zmierzyć długość stopy i porównać ją z długością podeszwy obuwia. Klapki dziecięce mogą być wykorzystywane jako obuwie na basen, na plażę oraz w miejsca, gdzie powierzchnia jest stosunkowo bezpieczna. Ten typ obuwia chroni także stopę przed ewentualnymi uszkodzeniami ciała i wbiciem się w stopę niebezpiecznych elementów zalegających na powierzchni ziemi. Klapki dla dzieci kategorycznie nie nadają się na dłuższe wycieczki np. do lasu lub w góry. Jest to obuwie, które ze względu na sposób budowy nie trzyma w znaczącym stopniu stopy ani nie zabezpiecza kostki przed skręceniem.

Jak dobrać odpowiednie klapki dla dziecka?

Dla wysoce aktywnych dzieci klapki nie będą odpowiednim pomysłem, ponieważ wymuszają na nich użycie większej siły i skupienie podczas chodzenia. Dodatkowo warto pamiętać, że klapki dziecięce nigdy nie pełnią funkcji chroniącej stopę przed skręceniem, a jedynie ewentualnym wbiciem się ciał obcych. Dobrym wyborem są klapki zapinane na rzepy, ponieważ są łatwe w zakładaniu i ściąganiu. Dzięki temu rozwiązaniu dziecko może w pewnym stopniu się usamodzielnić. Dobieranie rozmiaru klapek dla dziecka niczym nie różni się od metody, która stosowana jest w przypadku tradycyjnego obuwia. Wystarczy jedynie zmierzyć długość stopy i porównać ją z podeszwą klapka.

Dobierając klapki dla dziecka warto także sprawdzić materiał ich wykonania oraz poziom giętkości podeszwy. Powinna być stosunkowo miękka i zapewniająca swobodę ruchów stopy, jednak nie może powodować niekontrolowanych uślizgów. Obecnie na rynku dostępne są klapki dziecięce przeznaczone już dla najmłodszych dzieci, jednakże przed podjęciem decyzji o ich zakupie należy sprawdzić, jak maluch radzi sobie z chodzeniem. Warto także pamiętać, że klapki dziecięce powinny umożliwiać ich łatwe mycie oraz stosunkowo szybko schnąć.

No votes yet.
Please wait...