Czy skórki cytrusów są zdrowe?

Cytrusy a w szczególności cytryna to bogactwo witamin i walorów smakowych. Grejfruty, pomarańcze i mandarynki smakują nam o każdej porze roku. Sam owoc spożywamy w wielu różnych formach i kombinacjach: począwszy od podjadania tuż po obraniu, poprzez dodawanie cząstek do sałatek, dekorowania ciast, gofrów, deserów, wyciskania soków. Poza owocem często wykorzystujemy także skórki, choćby od pomarańczy czy cytryny. Samą cytryna jest składnikiem podstawowym pysznego i orzeźwiającego napoju na upalne dni czyli lemoniady.

Jednak nasuwa się pytanie: czy można bez przeszkód spożywać skórki cytrusów? Czy są one bogactwem witamin i zdrowia?

Otóż odpowiedź brzmi: Tak i Nie.

Z całą pewnością cytrusy zawierają mnóstwo witamin a w samych skórkach i tuż pod nimi kryję się ich najwięcej. Jednak trzeba bacznie przyglądać się temu co kupujemy, gdyż w sklepach dostępne są cytrusy, które można bez przeszkód spożywać wraz ze skórką oraz takie, które stwarzają ogromne zagrożenie dla zdrowia po bliższym kontakcie ze skórką.

citrus-1281545-m

Cytrusy muszą pokonać długą drogę od momentu zbioru do momentu pojawienia się na sklepowych półkach. Przemierzają oceany na statku, następnie wędrują od importera do pośrednika, następnie do dystrybutora, od którego odbiera owoce hurtownia, która to odsprzedaje do sklepów i  trafiają na półkę, z której kupujemy My. Ten czas to grubo ponad miesiąc podróży, więc jakoś trzeba „pomóc” owocom ją przetrwać i nadal wyglądać świeżo i zachęcająco.

I tu swoje „5 minut” mają konserwanty i pestycydy.

W sklepach niejednokrotnie kupujemy owoce w siatkach z etykietką, na której widnieje w składzie: Imazalil. Ten tajemniczo brzmiący „cudowny” specyfik to konserwant zapobiegający rozwoju pleśni podczas długotrwałej podróży owocu. Imazalil to środek uznany przez EPA za prawdopodobnie karcinogenny (wywołujący raka) oraz jest klasyfikowany w UE jako niebezpieczny dla zdrowia i środowiska. Nie wnika on do samego owocu jednakże znajduje się w skórce. Inne konserwanty używane dla poprawy świeżości  i wyglądu cytrusów to np:

  • Biphenyl (Diphenyl) środek, który został wykreślony z listy dopuszczalnych środków konserwujących Unii Europejskiej, jest żrący i niebezpieczny dla środowiska.

Czy w związku z tym mamy sobie odmówić spożywania cytrusów i ich skórek?

Absolutnie nie!

Ważne jest to abyśmy umiejętnie i świadomie dokonywali zakupów. Otóż cytrusy, które posiadają znak BIO są bezpieczne i pewne. To oznakowanie daje gwarancję, iż nie użyto na żadnym etapie ich produkcji konserwantów ani pestycydów. Te owoce możemy spokojnie zjadać w dowolnej formie i wykorzystywać ich skórki. Również te cytrusy, które nabywamy w sklepach związków ekologicznych możemy bezpiecznie konsumować, mimo że nie posiadają takiego oznakowania. Dzieje się tak dlatego, iż wszystkie produkty Demeter czy Biolandu mają znacznie wyższe standardy kontroli niż dyrektywy BIO, tym samym owoce nie są pryskane żadnymi preparatami konserwującymi na żadnym etapie produkcji oraz transportu.

Jednakże te owoce, które na etykiecie posiadają nazwy: Imazalil, Biphenyl, lub nie posiadają znaku BIO zasługują na szczególną ostrożność. Żadna obróbka nie zapewni skórce bezpiecznego spożycia. Takich owoców najlepiej nie kupować a jeśli już się tak zdarzy należy zachować szczególną ostrożność podczas przygotowania ich do spożycia oczywiście absolutnie NIE wykorzystując skórki.

lemon-1377450-m

 

Pamiętajmy, że cytrusy a wśród nich Cytryna jako Królowa mają mnóstwo witamin i walorów smakowych, ważne jest jednak aby rozsądnie dokonywać wyboru podczas zakupów.

A w obliczu upałów domowa i orzeźwiająca lemoniada polecana jest małym i dużym.

Udanych oraz bezpiecznych zakupów i smacznego życzy Bezpieczna Załoga Portalu.

 

 

 

No votes yet.
Please wait...