Dalekowzroczność (miopia) – jak leczyć i korygować?

Na rozmaite kłopoty ze wzrokiem niestety skarży się coraz to więcej osób.

Wpływ na to ma zarówno poprawiona względem poprzednich lat diagnostyka, ale również wiele negatywnych dla wzroku zachowań, które niestety przyspieszają tempo jego niszczenia. Również fakt, że żyjemy coraz dłużej wpływa na to, że znacznie częściej dożywamy wieku, w którym niektóre wady wzroku się pojawiają. Jedną z najczęściej diagnozowanych w Polsce wad wzroku jest obok krótkowzroczności, dalekowzroczność.

Dalekowzroczność – kluczowe objawy

Dalekowzroczność, inaczej nazywana jest nadwzrocznością. Jest jednym z powszechnych problemów wzrokowych, które wpłyną istotnie na naszą zdolność do widzenia obiektów znajdujących się w bliskiej odległości. Jednocześnie dość dobrze lub nawet znakomicie widzimy przedmioty i napisy znajdujące się daleko od nas. Bardzo często osoba cierpiąca na tę wadę wzroku oddala od siebie chociażby czytany tekst i przedmioty, by zobaczyć je lepiej i wyraźnie. W przypadku osób dorosłych, dalekowzroczność może być spowodowana starzeniem się soczewki oka, co wpływa na zdolność akomodacji i ogniskowania obrazów na siatkówce.

Czym jest spowodowana dalekowzroczność?

Jeżeli w naszej rodzinie występują przypadki dalekowzroczności, to znacznie bardziej będziemy narażeni na jej wystąpienie. Jest to zaburzenie widzenia, które bardzo często bywa właśnie dziedziczone. Dalekowzroczność może być spowodowana chociażby niewłaściwym ukształtowaniem naszego oka przez co obraz skupiać się będzie za siatkówką oka, a nie na niej. Często przyczyną może być również zmniejszenie elastyczności soczewki oka, co ma szczególne znaczenie dla osób starszych, u których to zjawisko występuje. W takim wypadku mówimy o tak zwanej prezbiopii. Zarówno prezbiopia jak również klasyczna dalekowzroczność wymagają konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniej korekcji lub leczenia w celu poprawy jakości codziennego funkcjonowania.

Dowiedz się więcej na Coopervision.pl

Leczenie i korekcja dalekowzroczności – metody

Bardzo dobrą wiadomość dla osób, które cierpią na dalekowzroczność jest fakt, że wadę tę można bardzo łatwo korygować oraz leczyć. Przede wszystkim stosuje się okulary korekcyjne, a także soczewki kontaktowe oba rozwiązania mają kilka zalet oraz wad. Nie każda osoba dobrze znosi noszenie okularów, a także nie czuję się w nich atrakcyjna wizualnie. Właśnie dlatego bardzo często lepszym wyborem okażą się soczewki kontaktowe, które zapewniają o wiele szersze spektrum widzenia, a także większą swobodę w większości sytuacji. W uzasadnionych przypadkach warto również rozważyć leczenie operacyjne.

No votes yet.
Please wait...