Dlaczego niemowlęta wozi się tyłem do kierunku jazdy?

Wybór fotelików dla dzieci już od pierwszych dni życia jest tak duży, że rodzice mogą mieć nie lada problem i czuć wiele wątpliwości w zakresie najlepszego wyboru. Zarówno to, w jakim foteliku maluch będzie podróżował, jak i sposób mocowania fotelika, mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podczas podróży. Wiele badań opartych na prawdziwych wypadkach drogowych pokazuje, że ryzyko utraty zdrowia lub życia jest pięciokrotnie większe dla dzieci, które przewożone są przodem do kierunku jazdy. Co się do tego przyczynia? Dlaczego prawo nakazuje przewożenie tyłem do kierunku jazdy niemowląt i zaleca to samo dla starszych dzieci?

Szwecja – kraj, który jako pierwszy zarekomendował wożenie niemowląt tyłem do kierunku jazdy

Foteliki RWF (tyłem do kierunku jazdy) powstały w latach 60. ubiegłego wieku w Szwecji. Wiele przeprowadzonych badań i testów potwierdziło, że ryzyko urazów i wypadków śmiertelnych dla dzieci jest mniejsze, kiedy maluchy podróżują tyłem do kierunku jazdy. Statystyki wypadków ze Szwecji porównane z krajami, w których przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych ustawionych tyłem do kierunku jazdy nie jest obowiązkowe, pokazują, że ryzyko urazu zwiększa się czterokortnie. Jednocześnie obserwowana jest zwiększona urazowość dzieci w wieku 3-4 lat, które uczestniczyły w wypadku samochodowym. Wynika to z tego, że rodzicie dzieci, które osiągnęły ten wiek, decydują o przewożeniu dziecka przodem do kierunku jazdy.

Co sprawia, że wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczne?

Większe bezpieczeństwo przewożenia niemowląt tyłem do kierunku jazdy związane jest przede wszystkim z anatomią ciała maluchów od dnia narodzin szczególnie do około ukończenia 2 lat. Głowa dziecka kilkumiesięcznego stanowi 25% masy jego ciała, a u dorosłego 6%. Duża i ciężka głowa, a także niewykształcone w pełni mięśnie i kości szyi są bardzo wrażliwe na wstrząsy. Nawet podczas gwałtownych manewrów i hamowania siły odśrodkowe działające na ciało malucha mogą mieć niekorzystny wpływ i doprowadzić do urazu. Jak wyjaśnia sklep dziecięcy For Kids, foteliki przeznaczone do przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy zapewniają podparcie dla głowy i szyi, dzięki czemu ciało szybko wytraca prędkość i nie dochodzi do gwałtownego szarpnięcia. Według polskiego prawa, noworodki i niemowlęta muszą jeździć tyłem do kierunku jazdy do momentu, w którym wyrosną z fotelika w kategorii wagowej 0-13 kg. Po przekroczeniu tej wagi dziecko można wozić przodem do kierunku jazdy, jednak zaleca się, by póki to możliwie i maluch jest w stanie przyjąć wygodną pozycję, podróżował tyłem.

No votes yet.
Please wait...