Dzień Babci i Dziadka, życzenia, laurki, własnoręczne prezenty…

Wielkimi krokami zbliżają się Dzień Babci i Dzień Dziadka. To dwa święta, które w Polsce tradycyjnie wypadają w styczniu. Pomysł uhonorowania babć pojawił się w naszym kraju w latach sześćdziesiątych XX w, a dokładnie w 1964 roku zaczął propagować go tygodnik „Kobieta i Życie”. W roku 1966 „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „Dniem Babci”. Nieco później, na początku lat osiemdziesiątych XX wieku swojego święta doczekali się również dziadkowie – Dzień Dziadka został umieszczony w polskim kalendarzu 22 stycznia. Obydwa święta powstały po to, by wyrazić wdzięczność dla babć i dziadków, uhonorować ich i podkreślić ich ważną rolę w każdej rodzinie. Zarówno z Dniem Babci, jak i z Dniem Dziadka wiążą się pewne zwyczaje.

W Polsce wnuczęta składają babciom i dziadkom życzenia, wręczają im bukieciki kwiatów, własnoręcznie wykonane kartki, laurki lub inne drobne prezenty. W przedszkolach i szkołach odbywają się przedstawienia i spotkania z babciami i dziadkami.
Dzień Babci i Dzień Dziadka, czyli 21 i 22 stycznia, to co roku bardzo ważne daty dla wszystkich wnuczków. To w tych dniach mogą w szczególny sposób podziękować swoim kochanym babciom i dziadkom za wszystko, co dla nich przez te lata zrobili. Dla wielu dzieciaków (tych młodszych i tych starszych) dziadkowie są jak drudzy rodzice. Kochają je najmocniej na świecie, pomagają w trudnych chwilach, udzielają dobrych rad i oczywiście rozpieszczają. Warto więc pokazać Im, że dla tych swoich dzieciaków są również bardzo ważni.
„Przecież my wszystko mamy” słyszymy często, gdy zapytamy dziadków o to, co chcieliby dostać w prezencie. Babcia i Dziadek zasługują na przygotowanie czegoś specjalnego i wyjątkowego, a w sklepie tego nie znajdziemy. Dlatego prezent dla babci i dziadka z okazji ich święta z pewnością ucieszy ich najbardziej wtedy, gdy dziecko wykona go samodzielnie lub z pomocą rodziców.

Oto więc kilka pomysłów na prezenty dla Babci i Dziadka:
– Tradycyjna laurka – w zależności od wieku dziecko może wykonać ją samo lub też z naszą pomocą. Dla najmłodszych dzieci dobrym pomysłem jest umieszczenie na laurce kolorowego odcisku dłoni lub stopki malucha – malujemy dłoń lub stópkę farbką do malowania po skórze i odciskamy na kartce, możemy też odrysować je kredką czy flamastrem. Starsze dzieci same mogą wykonać laurki np. dla dziadka w kształcie koszuli z krawatem, dla babci w kształcie kwiatka lub serduszka – oczywiście w przygotowaniu odpowiedniego kształtu możemy im pomóc, ale ozdobienie i pomalowanie laurki pozostawmy wyobraźni malucha.
– Różnego rodzaju ozdoby:
– różnego rodzaju zawieszki wykonane np. z masy solnej,
– krawat dla dziadka wykonany z kartonu lub jasnego materiału i ozdobiony rysunkami wnuczka,
– naszyjnik z pokolorowanego farbkami makaronu (typu rurki) lub pociętych kolorowych słomek do napojów nawleczonych na kolorowy kordonek,
– medale i korony wykonane z kolorowego papieru – każda babcia i dziadek ucieszy się z takiego wyróżnienia.
– Własnoręcznie ozdobione kubki lub talerzyki – białe (lub w innym kolorze) kubki, filiżanki lub talerzyki dzieci ozdabiają wykorzystując odpowiednie farby lub niezmywalne markery.
– Samodzielnie zrobione i ozdobione ramki np. z plastikowych etui od płyt CD lub albumy ze zdjęciami.
– Filcowy portfelik dla babci lub etui na okulary dla dziadka – bardzo prosto je uszyć i ozdobić np. kolorowym guzikiem.
– Kolorowe, wesołe zakładki do książek.
– Figurki z masy solnej, plasteliny lub modeliny.
– Kwiatki z bibuły lub ścinków tkaniny i kolorowych słomek do napojów.
Babcia i Dziadek ucieszą się na pewno, jeżeli wnuki (oczywiście przy pomocy rodziców) nauczą się wierszyków związanych z Dniem Babci i Dniem Dziadka i zaprezentują je na wspólnym spotkaniu. Pamiętajmy pomysłów na prezenty z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka jest nieskończenie wiele. Wszystko zależy od naszej i naszych dzieci inwencji, wyobraźni i fantazji.
Miłego świętowania z Babcią i Dziadkiem Życzy Zespół BezpieczneDziecko

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...