Dzień Ziemi nie tylko od święta

Już od 1970 roku, w dzień równonocy wiosennej, czyli 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W Polsce prawie każda szkoła i przedszkole świętuje go już od 25 lat.

Podczas obchodów święta Matki Ziemi w całej Polsce organizowane są zbiórki śmieci, oraz rozdawane sadzonki drzew. Dzięki tym akcjom do tej pory udało się zebrać ok. 75 ton makulatury, ok. 80 ton szkła, ok. 40 ton zużytych baterii oraz ok. 100 ton elektrośmieci. W zamian rozdano prawie 200 tys. sadzonek drzew.

fota

Pomysłodawcą obchodów tego dnia w Polsce jest Jan Rzymełka – były poseł i ekolog. Główną przesłanką święta jest przybliżenie dzieciom, młodzieży jak również dorosłym, problemów, które dotykają naszą planetę. Są to zanieczyszczenia gleb, wód jak i powietrza, powiększająca się dziura ozonowa oraz poczynania, które prowadzą do katastrof ekologicznych. Ten szczególny dzień ma podnieść świadomość społeczną w zakresie działania na rzecz dobra naszej planety oraz życia na niej. Dzień Ziemi zwraca uwagę nam na ochronę klimatu i jej zrównoważony rozwój, ponieważ konsekwencją niegospodarności społeczeństw i nadmiernej eksploatacji planety jest degradacja ekosystemów.

O naszą planetę warto dbać nie tylko od święta. Pozytywne nawyki należy kształtować u najmłodszych każdego dnia, tylko wtedy mamy gwarancję na powodzenie. Uczmy swoje dzieci czystości oraz organizacji. Pokażmy jak szanować Ziemię segregując odpady, oszczędzając wodę i prąd, pokażmy jak szanować zieleń. Wsparciem w przekazywaniu wartości jest oczywiście szkoła. Rodzice, nauczyciele, a także dyrektorzy szkół mogą zgłosić się do programu edukacyjnego Porcja Pozytywnej Energi, który zwraca uwagę na cztery ważne wartości jakimi są zachowania proekologiczne, aktywny styl życia, zdrowe odżywianie oraz poczucie własnej wartości.

No votes yet.
Please wait...