Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie?

Długa podróż, powrót z rodzinnych wakacji lub wypad na długi weekend. Taka wyprawa to często prawdziwe wyzwanie i próba cierpliwości dla rodziców, których dzieci po wyspaniu się mają dużo energii i trudno utrzymać je w foteliku. Na co warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy się w podróż z małym pasażerem? Czego dotyczą nowe wymogi odnośnie przewożenia dzieci przedstawione przez Ministerstwo Infrastruktury?

Na początek scenariusz, który może zdarzyć się w trakcie jazdy z dzieckiem. Załóżmy, że fotelik już mamy zamontowany. Jeśli jedno z rodziców planuje usiąść z tyłu razem z małym pasażerem lub wyposażyć je w zabawki, kanapki, paluszki i soczki, a do tego poluzować pasy, bo maluch nie lubi być nimi unieruchomiony, musimy krzyknąć: STOP! Właśnie popełniliście trzy błędy, które mogą zagrozić bezpieczeństwu zarówno dziecka, jak i rodzica.

10494863_718731664857614_7832081552805798380_n

Pamiętajmy, że dorosłego pasażera chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, zagłówki, fotele samochodowe i wiele innych systemów – w zależności od auta, którym podróżujemy. Malucha nie chroni nic. W dodatku posiada on inną budowę anatomiczną, stąd jest bardziej podatny na obrażenia.

 

Nowe przepisy Ministerstwa Infrastruktury – na korzyść, czy nie?
W chwili obecnej dziecko do 12 roku życia, lub osiągnięcia 150 cm wzrostu, powinno podróżować w foteliku. Pod koniec września ma wejść w życie ustawa zmieniająca ten przepis, likwidująca kryterium wieku, a wprowadzająca wymóg przewożenia dzieci w fotelikach do 135 cm wzrostu oraz wprowadzająca zakaz przewożenia dzieci do 3 r.ż. w autach nieposiadających pasów bezpieczeństwa. Ustawa zezwoli także na przewożenie maluchów w fotelikach tyłem do kierunku ruchu, na przednim siedzeniu pod warunkiem wyłączenia poduszki powietrznej. Mimo zmiany przepisów warto wozić dziecko w foteliku jak najdłużej, do czasu gdy będziemy mogli poprawnie zapiąć je w pasach bezpieczeństwa, i wybierać dla nich tylną kanapę. Zarówno bowiem trzypunktowe pasy bezpieczeństwa jak i poduszki powietrzne są projektowane dla dorosłych i niekoniecznie zadziałają prawidłowo w przypadku małych pasażerów. Dlatego do 12 roku życia, lub osiągnięcia 150 cm wzrostu, dziecko powinno podróżować w foteliku.
Jaki fotelik będzie najlepszy?
Ten, który pasuje do Twojego auta oraz Twojego dziecka. Nie istnieje (jeszcze) fotelik idealny, pasujący do każdego samochodu i każdego dziecka bez wyjątku. Przy podjęciu dobrej decyzji pomocne okażą się trzy podstawowe kroki. Pierwszy to wybór odpowiedniej kategorii wagowej fotelika (najpopularniejsze to: 0-13 kg, 9-18 kg lub 15-36 kg). Gdy już to ustalimy, wybierzmy kilka lub kilkanaście modeli fotelików z dobrymi notami w niezależnych testach zderzeniowych, to nasz drugi krok. Trzecim zaś powinna być przymiarka: fotelika do auta oraz dziecka do fotelika. Warto włożyć w to odrobinę wysiłku, gdyż potem może się okazać, że fotelika nie da się zamontować w naszym aucie (czasami w ogóle, nie tylko poprawnie), lub nie pasuje do naszego dziecka. Przykładem mogą być sytuacje gdy: pas samochodowy jest zbyt krótki, aby zamontować za jego pomocą fotelik, fotelik nie pasuje do profilu kanapy – jest niestabilny, ustawiony zbyt pionowo, co powoduje opadanie główki dziecka itd., nie da się poprawnie poprowadzić pasów samochodowych u dziecka lub jest ono za małe do danego modelu. To tylko wybrane przykłady, warto więc sprawdzić wszystko dokładnie przed zakupem.
O czym warto jeszcze pamiętać?
1. Przewozimy dziecko tylko i wyłącznie w foteliku samochodowym. Nigdy na rękach u pasażera – podczas zderzenia nawet najsilniejsza mama nie będzie w stanie go utrzymać.
2. Przed każdą podróżą należy sprawdzić, czy fotelik jest poprawnie i stabilnie zamontowany, a dziecko poprawnie w nim zapięte. Nawet najlepszy fotelik źle zamontowany, nie zagwarantuje dziecku bezpieczeństwa.
3. Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie dla malucha to środkowe siedzenie tylnej kanapy. Jeśli montaż na nim jest niemożliwy – montujemy fotelik za fotelem pasażera.
4. Mama siedzi z przodu – unikamy sadzania dorosłego pasażera z tyłu, obok dziecka w foteliku, jeśli nie ma takiej konieczności. Podczas wypadku ciało dorosłego człowieka może spowodować poważne lub nawet śmiertelne obrażenia u dziecka.
5. Unikamy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. W przypadku fotelików 0-13 kg poduszka powietrzna stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie. W przypadku starszych dzieci może spowodować poważne obrażenia, np. nóżek.
6. Unikamy jedzenia w czasie jazdy. Może dojść do zadławienia lub zakrztuszenia, w sytuacji gdy nie będziemy w stanie zatrzymać auta i udzielić dziecku pomocy.
Bezpieczeństwo dzieci zależy także od tego jak podróżują dorośli. Dbajmy o to, aby każda z podróżujących w aucie osób miała zapięte pasy bezpieczeństwa. Niezapięty pasażer, w razie wypadku, stwarza śmiertelne zagrożenie dla innych osób w aucie. Poza tym warto dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie również z myślą o naszych pociechach – sprawdzajmy więc za każdym razem, czy mamy poprawnie zapięte pasy oraz dobrze ustawione zagłówki samochodowe.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...