Jak postępować w przypadku cukrzycy ciążowej?

Cukrzyca ciążowa może pojawić się nawet u tych kobiet, które przed zajściem w ciążę dbały o dietę i miały prawidłowy poziom cukru we krwi. Co ma zrobić kobieta, u której stwierdzono cukrzycę ciążową?

Czym jest cukrzyca ciążowa?

U około 3 procent kobiet spodziewających się dziecka dochodzi do rozwoju cukrzycy ciążowej. Jej objawami są zawroty głowy, osłabienie, a także nadmierne przybieranie na wadze. Cukrzycę ciążową diagnozuje się podczas testu obciążenia glukozą, który wykonuje się obowiązkowo u każdej ciężarnej. Jeżeli test sugeruje cukrzycę, jest powtarzany. Powtórny wynik wskazujący na nietolerancję glukozy, wiąże się z wdrożeniem działań zapobiegających powikłaniom cukrzycy ciążowej.

Objawy cukrzycy ciążowej – nie można ich lekceważyć!

Jeżeli ciężarna cierpi z powodu objawów cukrzycy ciążowej, a lekarz potwierdzi schorzenie, należy natychmiast wprowadzić odpowiednią dietę, a w razie potrzeby – dodatkowe leczenie. Nieleczona, zaniedbana cukrzyca w ciąży prowadzi do podwyższenia poziomu cukru u płodu, co przyczynia się do wad rozwojowych i wysokiej masy urodzeniowej dziecka. Nietolerancja glukozy w ciąży grozi uszkodzeniem narządów dziecka, podnosi ryzyko cesarskiego cięcia, a także negatywnie wpływa na wzrok ciężarnej.

Kobiety ciężarne z cukrzycą powinny bezwzględnie przestrzegać zdrowej diety z niskim indeksem glikemicznym. Jeżeli przestrzegana jest dieta cukrzyca ciążowa nie stanowi zagrożenia dla matki i płodu, a po rozwiązaniu poziom cukru we krwi wraca do normy. Prawidłowa dieta w cukrzycy ciążowej obejmuje posiłki zawierające 40-50% węglowodanów złożonych, 20-30% tłuszczów i 20% białka. Zabronione jest spożywanie słodyczy, białego pieczywa, ciast, a także pierogów, klusek i innych produktów, które mają wysoki indeks glikemiczny. Wskazane jest spożywanie dużych ilości warzyw, ciemnego pieczywa, chudego mięsa oraz ryb bogatych w kwasy tłuszczowe. Owoce są wskazane, jednak ich spożycie powinno być ograniczone ze względu na zawartość cukrów prostych. Ciężarna z cukrzycą może jeść z reguły jeden owoc w ciągu dnia, z wyłączeniem bananów, winogron i czereśni.

Cukrzyca ciążowa – co robić prócz stosowania diety?

Kobieta ciężarna cierpiąca na cukrzycę powinna również wdrożyć ćwiczenia. Wskazane jest regularne uczęszczanie na zajęcia fitness, jazda na rowerku stacjonarnym lub długie spacerowanie. Dodatkowo kobieta powinna mierzyć ciśnienie tętnicze, kontrolować poziom cukru we krwi za pomocą glukometru oraz wykonywać regularne badania w celu wykluczenia obecności cukru w moczu.

No votes yet.
Please wait...