Jak prawidłowo podnosić noworodka?

Jak prawidłowo podnosić noworodka? O tych rzeczach musisz pamiętać!

Jak podnieść noworodka, aby nie zrobić mu krzywdy – to pytanie zadaje sobie większość młodych rodziców, którym urodziło się pierwsze dziecko. Noworodek jest przecież taki mały, wiotki, delikatny i bezbronny.

Pierwszy kontakt z noworodkiem może być zaskoczeniem. Nie dość, że dziecko jest naprawdę maleńkie, to jeszcze często reaguje odruchem Moro, kiedy go dotykamy. Odruch Moro, czyli wyrzucenie napiętych rączek do góry połączone z wyprężeniem całego ciała i odchyleniem głowy do tyłu. Maluch wydaje się chwytać lub obejmować coś, co jest przed nim. Reaguje tak na zmianę położenia ciała, dotyk, nagły błysk światła lub hałas. Odruch stopniowo wycisza się aż do zaniku około 6 miesiąca życia. Jest to instynktowna reakcja obronna, gdyż mózg dziecka nie jest jeszcze w stanie prawidłowo ocenić tego, czy zagrożenie jest realne czy nie.

Najlepiej jednak dla dobra dziecka ograniczać występowanie tego odruchu do minimum. Można to zrobić choćby prawidłowo podnosząc dziecko.

Grunt to dobre podparcie

Jak prawidłowo podnosić noworodka? Powili i łagodnie, dając mu mocne oparcie całego ciała i pilnując, aby kręgosłup i głowa znajdowały się w jednej linii. Najlepiej, aby podnosić odkładać dziecko bokiem do podłoża.

W tym celu najlepiej delikatnie przetoczyć maluszka na boczek z plecków lub brzuszka. Z pewnością jego nóżki będą delikatnie podkurczone. Wsuwamy jedną dłoń delikatnie między nogami dziecka podpierając cały jego boczek aż pod główkę. Drugą ręką stabilizujemy i podnosimy przyciągając malucha do swojego ciała i przytulając. Pamiętajmy o zachowaniu fizjologicznego zgięcia kręgosłupa i naturalnego podkurczenia nóżek.

Jak nosić niemowlę

Nosząc malucha powinniśmy zawsze (do ok. 4 miesiąca życia) asekurować główkę oraz dawać całemu ciałku stabilne podparcie. Fizjoterapeuci radzą, by dziecko stykało się z nami możliwie największą powierzchnią ciała.

Bioderka pod specjalnym nadzorem

Mówiąc o podnoszeniu i noszeniu noworodka warto wspomnieć również o profilaktyce dysplazji stawów biodrowych. W tym celu zaleca się nosić i układać dziecko w pozycji żabki. Pozycja żabki u niemowlaka jest rozumiana jako ustawienie stawów biodrowych, przy którym nóżki dziecka są odwiedzione na boki pod kątem 30-60o , a kąt ich podkurczenia wynosi 90-120o. Jest to ułożenie najzdrowsze dla tych rozwijających się stawów, ale także dla kręgosłupa.

O czym pamiętać podnosząc noworodka?

  • Podnoś i odkładaj dziecko bokiem do podłoża

  • Utrzymuj ciało dziecka i główkę w jednej linii

  • Dawaj możliwie jak największą powierzchnię podparcia całego ciała

  • Pilnuj naturalnej krzywizny kręgosłupa

  • Dbaj o naturalne podkurczenie nóżek (pozycja żabki)

No votes yet.
Please wait...