Jak się zachować przy OBCYM?

Wiele dzieci jest bardzo ufnie nastawionych do wszystkich ludzi. Jeśli dziecko wychowuje się w dość licznej rodzinie, która ma duże grono przyjaciół i znajomych to często dzieci mają przekonanie, że wszyscy ludzie są dobrzy i mili.

Jednak niestety tak nie jest. W dzisiejszym świecie nie brakuje ludzi, którzy chcą skrzywdzić dzieci. I właśnie my Rodzice musimy nasze pociechy na to uczulić i nauczyć je jak postępować z Obcymi. Dlatego ROZMAWIAJMY z naszymi maluchami i UCZMY je bezpiecznych zachowań.

Poniżej przedstawiamy ZASADY BEZPIECZEŃSTWA, które warto wpajać dzieciom aby wiedziały jak się zachować w razie zagrożenia lub poczucia niepewności w kontakcie z obcą osobą i jednocześnie aby takie zagrożenia minimalizować:

  1. Nigdy nie bierz od Obcych słodyczy, napojów, przekąsek.
  2. Nie oddalaj się z Obcym, nawet gdyby twierdził, że zna Rodziców i cię do nich zaprowadzi.
  3. Nie wsiadaj do samochodu Obcego, nawet nie zbliżaj się do samochodu, który się zatrzymuje koło ciebie.
  4. Nie rozmawiaj z Obcym, nie mów gdzie mieszkach i co lubisz robić.
  5. Nie przebywaj w miejscach gdzie nie ma dużo ludzi.
  6. Zawsze mów rodzicom lub opiekunom dokąd idziesz i na jak długo.
  7. W razie potrzeby krzycz POMOCY nie znam tego Pana i biegnij w kierunku gdzie jest dużo ludzi.

 

Warto przećwiczyć z maluchami takie scenki w domu lub na ulicy, tak aby w obliczu strachu mogły zachować się automatycznie. Jeśli natomiast dziecko opowie Wam o jednej z powyższych sytuacji to nie obawiajcie się zgłosić takiego zdarzenia do najbliższego komisariatu Policji. Dzięki takim wskazówkom Służby mundurowe będą mogły czujniej obserwować okolice co znacznie zwiększy bezpieczeństwo naszych pociech.

 

Zespół BezpieczneDziecko

No votes yet.
Please wait...