Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?

Lato to czas zabawy i wypoczynku, zwłaszcza dla dzieci, które mają aż dwa miesiące wakacji. Co zrobić, by spędziły ten czas aktywnie, wesoło i przede wszystkim bezpiecznie? Musimy stworzyć im do tego odpowiednie warunki. Jeżeli dysponujemy ogrodem,  wystarczy zadbać o jego wyposażenie. Zobacz, jakie atrakcje możesz zapewnić dzieciom, by więcej czasu spędzały na świeżym powietrzu.

Wakacje w ogrodzie

Lato z wodą

Kiedy temperatura rośnie, dzieciaki uwielbiają się pluskać. Zapewniając im dostęp do wody w ogrodzie oszczędzasz czas i pieniądze na wizyty w publicznych kąpieliskach. Nie musisz się także martwić o poziom higieny i bezpieczeństwa. Sposobów na zabawę w wodzie i z wodą jest mnóstwo. Zaczynając od dmuchanych basenów i brodzików, przez szaleństwa pod zraszaczami, aż po niepozorną butelkę, którą w 10 minut można zamienić w fontannę.

Baseny i brodziki to prosty sposób na ochłodę w gorący dzień. Ich ceny zaczynają się już od 50 zł, ale możesz też zainwestować w większe bardziej wielofunkcyjne urządzenia np. z funkcją podgrzewania wody i filtracji. W takim basenie dzieci mogą się bawić, grać w piłkę, a nawet zacząć uczyć się pływać.

Zraszacze – sprawiają dzieciom mnóstwo frajdy, ale nie każdy rodzic popiera wykorzystanie ich do zabawy. Woda z ogrodowych zbiorników jest zwykle zimna, a dzieci często próbują ją pić. Dlatego tak ważne jest, aby na samym początku wyznaczyć dzieciom granice zabawy, a po skończonych harcach dopilnować, by były się przebrały i wysuszyły. Pamiętaj, że do zabawy mogą służyć tylko zraszacze pryskające delikatnym, rozbitym strumieniem.

Plastikowa butelka również może posłużyć jako letnia, orzeźwiająca zabawa. Wystarczy napełnić ją wodą, wykonać kilka małych otworów, zawiesić wysoko, a następnie obracać tak, żeby tryskające z butelki strumienie rozpryskiwały się dookoła tworząc dynamiczną fontannę. Po chwili trzeba oczywiście uzupełnić zapas wody, ale taka zabawa potrafi zająć dzieciom nawet całe popołudnie.

Gry i zabawy

Jeśli chcesz by Twoje dziecko więcej czasu spędzało w ogrodzie, warto zaprosić na tę okoliczność przyjaciół malucha. W większym gronie każda zabawa wydaje się ciekawsza – czasem wystarczy po prostu rozłożyć namiot i znieść do niego zabawki, którymi dziecko bawi się na co dzień. Może to być typowy namiot turystyczny (koszt od 200 do 1000 zł), tzw. wiatrochron, czyli konstrukcja składająca się z 1-3 ścian standardowego namiotu (50 – 200 zł) lub zabawkowy namiot dla dzieci (80 – 500 zł).

A jeśli maluchy są bardziej ruchliwe, mogą pograć w piłkę, badmintona albo poskakać na trampolinie. Choć ta ostatnia zabawa wydaje się sporą inwestycją (ceny trampolin wahają się od 150 do 700 zł) to pamiętajmy, że starcza na kilka sezonów, a oprócz świetnej zabawy dostarcza dzieciom także sporej dawki ruchu.

Organizując wakacje w ogrodzie powinniśmy pamiętać o kilku złotych zasadach związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Wychodząc na słońce dzieci zawsze powinny być posmarowane kremem z filtrem i mieć założone czapki, chustki bądź kapelusze. Jeśli temperatury są bardzo wysokie, powinniśmy przełożyć zabawę na popołudnie, kiedy słońce będzie już nieco niżej. Pamiętajmy też o piciu dużych ilości wody, w zależności od wieku dziecka i jego aktywności, w upalny dzień maluchy powinny wypijać od 1-2 litrów płynów.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.pozyczkomat.pl/

pożyczkomat

No votes yet.
Please wait...