Jak ubierać małe dziecko?

Każdy rodzić zastawia się nad tym, jak prawidłowo ubierać swoje dziecko, aby czuło się komfortowo. Zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie są niebezpieczne, dlatego też trzeba dobrze się zastanowić nad tym, co założyć maluchowi w domu i na spacer.

W co ubrać dziecko na spacer w zależności od pory roku/temperatury?
Odzież niemowlęca powinna być przewiewna i w jasnych kolorach w przypadku temperatury 26-40 st. C. Przy temperaturze 18-25 st. C, kiedy to waha się ona w ciągu dnia, zaleca się nakładać malcowi ubranka łatwe do założenia i ściągnięcia. Przy dłuższym spacerze należy zabrać ze sobą dodatkowe ubranie czy kocyk do przykrycia na wypadek spadku temperatury. Wiosną trzeba ubierać dzieci warstwowo. Zasada jest taka, aby dziecko leżące ubierać nieco cieplej niż te bardziej ruchliwe i chodzące już samodzielnie. Ubranka dla niemowląt w chłodne dni (10-18 st. C) mogą jak najbardziej być wykonane z materiałów syntetycznych, które dobrze chronią przed wiatrem i wilgocią. Chodzi tutaj oczywiście o warstwę wierzchnią. Jeśli pada, to zamiast kurtki lepiej sprawdzi się płaszcz. Jeśli w pomieszczeniu jest optymalna temperatura, to niemowlę nie musi nosić czapki. Podczas spaceru zimą i w chłodne dni należy mu ją założyć, aby ochronić przed utratą ciepła i wychłodzeniem. Z kolei w gorące dni zaleca się założyć cienką czapkę czy chustkę, jeśli dziecko jest narażone na promieniowanie słoneczne.

Pierwszą warstwą ubrań będzie body/koszulka i szorty/sukienka, kapelusz czy czapka z daszkiem. Do tego okulary i sandały. Na dwie warstwy ubrania składają się warstwa podstawowa – body/podkoszulka i skarpetki oraz warstwa wierzchnia – spodenki, koszulka/bluza, kapelusz/czapka z daszkiem, lekkie półbuty. Na trzy warstwy ubrania mamy body/podkoszulek, skarpetki, spodenki, bluzę/sweter, cienką czapkę, kurtkę przeciwwiatrową, wiosenne buty. Zimą niemowlę potrzebuje kombinezonu, rękawiczek z jednym palcem. Natomiast latem sprawdzi się rampres. Wiosną świetnie są pajacyki i cienkie kombinezony.

Wiek dziecka ma znaczenie
Jeśli dziecko jest w wózku, to trzeba regularnie kontrolować dłonią temperaturę jego ciała, która zmienia się podczas snu i odpoczynku. Noworodka ubiera się tak jak siebie plus jedną warstwę, niemowlę siedzące dokładnie tak jak siebie, a dziecko biegające o jedną warstwę więcej niż siebie. Zawsze lepiej jest, jeśli dziecku będzie trochę chłodniej niż się zgrzeje i go przewieje. Biegającemu dziecku nie należy zakładać kombinezonu.
https://kochanyurwis.pl/

No votes yet.
Please wait...