Jak udzielić pierwszej pomocy i zostać Małym Ratownikiem?

Wraz z początkiem wakacji na polskich plażach już po raz trzeci pojawiła się strefa Volkswagena – Mali Ratownicy. To tutaj ratownicy medyczni pokazują najmłodszym, że zasady pierwszej pomocy są bardzo proste, a uratować czyjeś życie może każdy z nas.

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych, w 2017 roku Volkswagen stworzył program „Mali Ratownicy”. Jego zadaniem jest nauczenie zasad udzielania pierwszej pomocy jak największej liczby dzieci. Program każdemu dziecku daje fantastyczną okazję do budowania jego wiedzy, umiejętności
i charakteru. Zaszczepia umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, dodaje odwagi i pobudza chęć pomagania innym. W specjalnych strefach na polskich plażach, dzieci stają się super bohaterami i uczą się prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, pod czujnym okiem profesjonalnych ratowników medycznych. Od 2017 roku w ramach tej akcji przeszkolono już prawie 22 000 maluchów.

Dzieci, które przychodzą do strefy Volkswagena Małych Ratowników są w różnym wieku, zwykle jednak miedzy 6 a 9 rokiem życia. Dlatego to, co pokazują im ratownicy i sposób, w jaki przekazują wiedzę, jest dostosowany do ich możliwości psychoficznych. Najważniejsze jest przekazanie dzieciom podstawowych zasad bezpieczeństwa i informacji, na czym polega omdlenie czy zakrztuszenie. W tym wieku dzieci powinny już umieć przewidywać czy racjonalnie zachować się w trudnej sytuacji. Główną ideą programu Mali Ratownicy jest to, aby w dzieciach kształtować gotowość niesienia pomocy poszkodowanym. W strefach Volkswagena mają możliwość nabyć umiejętności niezbędnych do niesienia pierwszej pomocy czy wzywania pogotowia ratunkowego i informowania innych służb ratowniczych. Edukacja najmłodszych z zakresu bezpieczeństwa uwrażliwia je na zagrożenia sytuacyjne. W strefach Volkswagena szkolenie zorganizowane jest tak, że każde dziecko może wykonywać działania samodzielnie.

Jak wezwać pomoc?
W strefie Volkswagena Małych Ratowników uczymy dzieci, żeby zapamiętały że mamy jedne usta, jeden nos i dwoje oczu. Wtedy wychodzi nam numer 112. To właśnie na niego powinniśmy dzwonić, żeby wezwać pomoc. Kiedy połączymy się z dyspozytornią medyczną, czyli z Centrum Powiadamiania Ratunkowego musimy przede wszystkim podać dokładny adres miejsca, w którym się znajdujemy.
W każdej chwili może nam zerwać połączenie, a w tym czasie dyspozytor może do nas już wysłać karetkę. Następnie odpowiadamy na pytania dyspozytora – mówi Maciej Solski, Ratownik z Centrum Ratownictwa.
Kolejne kroki zostały pokazane na infografice przygotowanej w ramach programu:

No votes yet.
Please wait...