Jak urządzić bezpieczny pokój dziecka?

Myśl o urządzaniu pokoiku dziecięcego pojawia się już zazwyczaj pod koniec ciąży  – kupujemy łóżeczko, komody, przewijak i inne akcesoria niemowlęce. Niektórzy już wtedy urządzają pokoik dziecięcy – malują na pastelowe kolory, wieszają kolorowe zasłonki – starają się stworzyć bajkowy świat. W tym czasie jednak rzadko kierujemy się tym, aby pokoik był bezpieczny, nie zastanawiamy się czy dziecko na pewno nie wyrządzi sobie w nim krzywdy, bierzemy raczej pod uwagę aspekty estetyczne lub funkcjonale dla nas jako rodzica.

Czas na prawdziwe urządzenie pokoju smyka przychodzi, gdy zaczyna on być  coraz bardziej samodzielny, gdy zgromadzi coraz więcej zabawek i książeczek, które należy gdzieś przechowywać, a najczęściej, gdy nadchodzi czas na przeprowadzkę z rodzicielskiej sypialni do własnych czterech kątów.

Od czego wtedy zacząć? Najważniejszym aspektem urządzania dziecięcego pokoju jest jego bezpieczeństwo dla dziecka. Dziecko we własnym pokoju musi czuć się i być bezpieczne.

Jeżeli mieszkamy w domu lub mieszkaniu dwupoziomowym zacznijmy od schodów i zamontowania przy wejściu na schody, zarówno na górze jak i dole, zamykanych bramek, które dadzą nam gwarancję, że maluch nigdy sam nie znajdzie się na schodach, z których upadek mógłby być dla niego bardzo niebezpieczny. Bramki zabezpieczające schody możemy kupić gotowe – mają one rożne sposoby mocowania, zamykania,  które wybierzemy w zależności od rodzaju schodów. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż bramek wykonanych przez stolarza wykonującego schody – wykona on bramki pod konkretny wymiar, w stylistyce i kolorze barierek schodowych przez nas już posiadanych (takie same tralki, elementy drewniane jak poręcz).

Przechodząc do urządzania samego pokoju to z góry zaplanujmy ustawienie mebli – od początku zaplanujmy miejsce łóżka, komody i szafy na rzeczy, regału czy skrzyni na zabawki. Stwórzmy nawet w małym pokoju strefę spania, strefę przechowywania rzeczy i zabawek, strefę zabawy. Ustalmy gdzie postawimy stoliczek z dziecięcymi krzesełkami, zapewne miejsce to  w przyszłości zostanie zastąpione biurkiem starszego przedszkolaka czy ucznia. Miejsce to powinno być dobrze oświetlone światłem naturalnym, pomyślmy więc o miejscu blisko okna. Stawiając meble zwróćmy uwagę, aby były one od tyłu przymocowane do ściany (zazwyczaj w komplecie z meblem dołączone są specjalne haczyki z taśmą). Będziemy mieli pewność, że na malucha, który na przykład będzie starał się sięgnąć ulubioną zabawkę z najwyższej półki i wdrapującego się na regał, nigdy nie przewróci się mebel.

Wybierając kolorystykę pokoju,  wybierajmy stonowane, pastelowe kolory. Jeśli chcemy ożywić pokój niech to będą kolorowe elementy – na przykład stwórzmy jedną  ścianę pełną kolorowych postaci bajkowych lub kwiatów rosnących na wesołej  łące.  Doskonałym sposobem na to są tapety i fototapety dziecięce, których mamy na rynku szeroki wybór. Róbmy akcenty kolorowe, nie malujmy całego pokoju na jaskrawe kolory – dziecko czułoby się w takim pokoju niespokojnie.

Aranżując pokój dziecięcy pomyśleć należy też o prawidłowym oświetleniu. To tu dziecko będzie z małych klocków tworzyło wspaniałe budowle, układało puzzle czy rysowało. Wszystkie te czynności wymagają dobrego oświetlenia. Wybrana lampa powinna dawać naprawdę silne światło, które może być uzupełnione bocznymi kinkietami. Przy łóżku zawsze powinna znaleźć się lampka, która nawet wieczorem pozwoli rodzicowi lub dziecku poczytać przed snem bez nadwyrężania wzroku. Dobrym pomysłem dla małych dzieci są lampki nocne – palące się  przez całą noc delikatnym  światłem (oczywiście z żarówkami energooszczędnymi), zapewnią zazwyczaj nielubiącym ciemności dzieciom poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie łatwe doglądanie przez rodziców małych pociech późnym wieczorem czy w nocy.

Przy urządzaniu pokoju nie zapominajmy o zasłonkach czy roletach na oknach. W przyciemnionym pokoju latem, gdy późno przychodzi mrok, dziecku będzie łatwiej  zasnąć, nad ranem nie obudzi go wpadające przez okno słońce.

Niezmiernie ważnym elementami pokoju małych pociech i całego domu są wszelkie dostępne zabezpieczania – do gniazdek, na ostre narożniki stołów czy systemy zabezpieczające przed otwarciem niewskazanych do oglądania przez małe pociechy szafek i szuflad. Zabezpieczenia takie dodatkowo pozwolą uniknąć dziecku przytrzaśnięcia delikatnych paluszków.

Twórzmy pokoik z uśmiechem, zaangażujmy dziecko jeśli ma ono już parę latek i własne upodobania (kolorystyczne, tematyczne). Pokoik ma być cudowny dla dziecka, tak aby chciało w nim jak najwięcej przebywać, niech czuje, że to jest jego kraina. Dla nas jako rodziców, najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa pokoju, aby maluch mógł w nim przebywać samodzielnie.

POLECAMY:

vivino.pl  – aranżacja wnętrz

No votes yet.
Please wait...