Jak wybrać dobry fotelik dla dziecka?

Dziecko, które przewozimy samochodem, niezależnie od długości trwania jazdy powinno siedzieć nie „na kolankach” u opiekunów ale w specjalnym foteliku, co reguluje ustawa o prawie o ruchu drogowym. Skutki nie stosowania się do tego prawa mogą być tragiczne dla naszego największego skarbu – dziecka. Stąd wybór fotelika samochodowego jest jedną z ważniejszych decyzji zakupowych dokonywanych przez rodziców. Od niej zależy bezpieczeństwo i wygoda dziecka
w podróży oraz komfort kierowcy.

 

Czym kierować się przy zakupie fotelika?

Bez względu na to czy jedziemy z dzieckiem do pobliskiego sklepu czy wybieramy się w trasę po Europie, fotelik ma stworzyć małemu pasażerowi bezpieczną i przytulną przestrzeń. Dlatego dobry fotelik powinien być przede wszystkim bezpieczny, łatwy w montażu oraz przystosowany do wagi i wieku dziecka. Najlepiej przed zakupem, przymierzyć dziecko do fotelika i sprawdzić ergonomię siedziska, czy jest dobrze wyprofilowane, wystarczająco głębokie i szerokie, czy można regulować oparcie, aby maluch mógł spać spokojnie podczas jazdy.

Niektóre foteliki są tak skonstruowane, że „rosną razem z dzieckiem”  pozwalając na przewożenie dzieci w szerszym przedziale wagowym 9-25, lub nawet 9-36, co może być praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Co do kryterium ceny – nie powinna ona przesądzać o wyborze, jednak nie warto wybierać najtańszego i pierwszego napotkanego modelu, fotelik nie musi być również najdroższy.

Dużym ułatwieniem dla rodziców będzie prosty montaż fotelika oraz łatwa, płynna regulacja bez użycia siłyJ. Pamiętajmy, że fotelik zapewnia maksimum bezpieczeństwa tylko wtedy, gdy jest prawidłowo zainstalowany. Badania pokazują, że jedynie 30% fotelików jest montowana właściwie, dlatego – przeczytajmy uważnie instrukcję obsługi żeby uniknąć błędów, które mogą kosztować zdrowie a nawet życie dziecka.

 

Po pierwsze bezpieczeństwo i wygoda dziecka
 Bezpieczny fotelik powinien mieć twardą skorupę i miękkie wnętrze. Boki powinny być duże, by dobrze chronić główkę dziecka. Taka konstrukcja zapewnia osłonę przed uderzeniami
i wstrząsami –
mówi Łukasz Karwala z Avionaut. Nowe modele siedzisk posiadają zaawansowane rozwiązania, dzięki którym ochrona dziecka podczas jazdy jest wysoka, np. EPP (System Absorbcji Energii) zastosowany w foteliku Glider.
Godne polecenia są foteliki, które mają 5–punktowe pasy z regulacją wysokości, z miękkimi ochraniaczami zapobiegającymi otarciom dziecka. Miękka wkładka z „oddychającą” tkaninową powłoką zapewni dziecku komfort termiczny i odpowiednią cyrkulację powietrza.

 

Czytajmy etykiety
Fotelik powinien posiadać pomarańczową naklejkę homologacji z oznaczeniem E, z przedziałem wagowym, instrukcję obsługi w języku polskim ( w niektórych modelach jest specjalna kieszeń na instrukcję). Sprawdźmy czy na opakowaniu lub produkcie podane są numery atestów, świadectw, opinii potwierdzających odpowiednią jakość surowców, a przede wszystkim potwierdzających bezpieczeństwo.

 

Z myślą o rodzicach

Podczas długich podróży musimy być przygotowani na chorobę lokomocyjną dziecka
i zabrudzenia pokrowca, stąd warto sprawdzić czy można go prać w pralce i bezproblemowo założyć na fotelik.
Nie zapominajmy o wyglądzie fotelika, który będzie służył dziecku i nam przez kilka lat, stąd ważne, żeby nam się podobał. Jeśli jest starannie wykonany, dobrze komponuje się z tapicerką samochodu, wreszcie podoba się małemu użytkownikowi mamy fotelik idealny.

No votes yet.
Please wait...