Jak zadbać o dziecięce stópki?

Czas rozwoju ciała ma ogromny wpływ na jego zdrowie oraz mobilność w późniejszych latach życia. Dlatego też tak ważne jest, by odpowiednio dbać o stopy niemowlaka — a właściwie o to, by miały zapewnione dobre warunki do właściwego wzrostu i rozwoju. Na co więc uważać i jak zadbać o małe stópki, by były zdrowe i sprawne? 

Czego potrzebuje stopa dziecka?

Stopy dzieci wymagają szczególnej uwagi. Dotyczy to jedna nie tylko samej pielęgnacji i regularnym obcinaniu paznokci, ale i dopilnowaniu, by przy stawianiu pierwszych kroków, miały zapewnione odpowiednie warunki. Stopy dziecięce nie są bowiem jeszcze w pełni rozwinięte, przez co z bardzo dużą łatwością dostosowują się do warunków otoczenia. Dlatego też nieprawidłowe ułożenie stopy może przyczynić się do różnego rodzaju nieprawidłowości, takich jak choćby płaskostopie. Nie należy tego mylić ze zjawiskiem, jakim jest płaskostopie fizjologiczne, które powodują poduszeczki tłuszczowe znajdujące się na podeszwie — te bowiem z czasem zanikają. 

Małe stopy w fazie wzrostu potrzebują przede wszystkim dużej swobody. Ze względu na ich łatwe dostosowywanie się, nie można ich krępować — to powoduje nie tylko dyskomfort, ale może przyczynić się także do powstania deformacji i innych nieprawidłowości. 

Jak wybrać buty odpowiednie dla stópki dziecka?

Naukę chodzenia warto rozpocząć w bosych stópkach. Natomiast, gdy malec opanuje tę umiejętność już całkiem dobrze, bardzo ważne jest, by wybrać dla niego odpowiednie buty. Nie jest to wcale takie łatwe zadanie, ponieważ stopy malucha muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Jakie więc buty je spełnią? Przede wszystkim elastyczne i łatwo dopasowujące się do jego stopy. Ich podeszwa powinna być bardzo giętka. W przypadku małych dzieci nie zaleca się kupowania butów profilowanych, dlatego na początku warto sięgnąć po takie, które pozwolą stopie rozwijać się swobodnie w sposób naturalny. Kolejna sprawa to wolna przestrzeń wewnątrz buta. Powinno być jej znacznie więcej niż u dorosłych oraz starszych dzieci. Małe stopy potrzebują dużo miejsca, a co najważniejsze, nic nie powinno krępować ich ruchu. Dzięki temu maluch może bez trudu trenować swoje zdolności poruszania stopami. 

Bardzo ważną kwestią jest także wykonanie. Najlepiej sięgać po obuwie wysokiej jakości, na przykład marki Bobux, która zapewnia duży wybór wśród butów dziecięcych. Najważniejsze, aby butki zapewniały swobodny przepływ powietrza. Warto zwrócić również uwagę na to, by można było łatwo je założyć. 

No votes yet.
Please wait...