Jakie są najczęstsze wady wzroku?

Wady wzroku to niewątpliwie jedne z najczęściej występujących dolegliwości w obecnych czasach. Wadami dotknięte jest liczne grono zarówno wśród osób młodych, jak i również starszych. Nasza gałka oczna posiada skomplikowaną budowę, a wszelkie nieprawidłowości, które w niej zachodzą – wpływają w znacznym stopniu na jakość widzenia. Wada wzroku jest zatem w stanie rozwijać się zarówno z wiekiem, jak i być uwarunkowana genetycznie. Styl życia również niejednokrotnie wpływa na coraz częstsze problemy z naszym wzrokiem i to w dosłownie każdej grupie wiekowej. Jakie jednak są najczęstsze choroby?

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku, która najczęściej powiązana jest ze zniekształceniem naszej rogówki. Przyczynia się to do utraty symetryczności gałki ocznej, co w rezultacie przekłada się na zaburzenia poczucia przestrzeni oraz nieostrość widzenia. Astygmatyzm jest jedną z najczęściej rozpoznawanych wad wzroku. Przyjmuje się, że astygmatyzm posiada nawet co trzecia osoba na świecie. Choć ta wada wzroku oficjalnie chorobą nie jest, tak zdecydowanie potrafi uprzykrzyć życie niejednej osoby. Jeśli nie jesteśmy pewni czy posiadamy wyżej wymienioną dolegliwość – popularnym staje się prosty domowy test na astygmatyzm. Wszystko, co trzeba zrobić to odszukać w internecie popularny obrazek przedstawiający zegar oraz towarzyszące mu szare linie podążające do środka. Następnie wystarczy zdjąć okulary lub soczewki (jeśli nosimy), a następnie zasłonić lewe oko lewą ręką. W dalszym kroku wystarczy przyjrzeć się obrazkowi, a następnie powtórzyć czynność z prawym okiem. Jeśli linie wydają się odmienne, niewyraźne bądź ciemniejsze – oznaczać to może, iż prawdopodobnie posiadamy astygmatyzm.

Krótkowzroczność oraz nadwzroczność

Kolejna wada wzroku, która innymi słowy znana jest jako miopia – to krótkowzroczność. Wada ta wpływa na tor optyczny naszego oka. Jest zarazem najczęściej występującą wadą wzroku. Taką wadę można jednak bardzo szybko skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Objawem krótkowzroczności jak sama nazwa wskazuje, jest wyraźniejsze widzenie obiektów znajdujących się w pobliżu. Dalsze obiekty będą zatem nieostre oraz rozmazane.

Kolejną popularną wadą, którą możemy rozpoznać u osób w każdym wieku – jest nadwzroczność. Podobnie jak w przypadku krótkowzroczności, taką wadę można skorygować za pomocą soczewek, bądź okularów. Analogicznie do wcześniejszej wady wzroku, w przypadku nadwzroczności – wszystkie obiekty, które umiejscowione są na dalszym planie, będą wyraźne oraz ostre, natomiast wszystko, co jest bliżej nas – staje się mniej wyraźne.

Popularne wady wzroku

Wada wzroku to bardzo częsta przypadłość naszych czasów. Niektóre z wad jesteśmy w stanie szybko skorygować poprzez odpowiedni dobór okularów lub soczewek kontaktowych. Coraz częściej zarówno wśród osób młodych jak i starszych dostrzec można astygmatyzm. Wykonując prosty test domowy, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy posiadamy powyższą wadę bez konieczności udania się do okulisty. Zaleca się jednak, aby każdą wadę wzroku jednak z takowym specjalistą skonsultować. Pomoże nam dobrać odpowiedni zestaw okularów oraz soczewek kontaktowych, które pozwolą cieszyć się dobrym wzrokiem przez długi czas.

No votes yet.
Please wait...