Karuzela do łóżeczka – czy warto ją mieć?

Karuzela do łóżeczka to bezpieczna zabawka, która uspokaja dziecko i pozytywnie stymuluje rozwój percepcji wzrokowej i słuchowej. Nietrudno jednak zauważyć, że dostępne obecnie na rynku modele znacząco się od siebie różnią. To już nie tylko inne kolory czy kształty zabawek, ale także zupełnie różne funkcjonalności. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą ci wybrać model najlepszy dla twojego dziecka.

Zabawki dla niemowląt nie są najłatwiejsze do wybrania. Kilkutygodniowe czy kilkumiesięczne dzieci nie potrafią się bowiem jeszcze same bawić – nie umieją chwytać ani nawet zaciskać dłoni. Dlatego rodzice doceniają możliwości, które daje karuzela do łóżeczka. Nie tylko stymuluje jego wzrok, gdy śledzi kolorowe przywieszki – w szczególności te, które posiadają duże oczy, na których dziecko naturalnie skupia swoją uwagę – ale także zachęca go do wyciągania rączek w stronę interesujących go zabawek. Dziecko w najbardziej naturalny z możliwych sposobów rozwija swoją sprawność ruchową. Dzięki muzyce płynącej z zabawki niemowlak nieświadomie ćwiczy także wzrok i słuch. Kojące dźwięki pozwalają mu zasnąć.


Jaką karuzelę wybrać?
Nie powiemy ci, który wybrać wzór i na jaki kolor postawić – to bowiem kwestia indywidualnego gustu i tylko ty wiesz, czego potrzebujesz. Jeśli jednak zastanawiasz się, jaka karuzela do łóżeczka sprawdzi się najlepiej, powinieneś kierować się kilkoma ogólnymi zasadami.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowania. Przeglądając dostępne w sklepie modele, sprawdzaj sposób montażu zabawki. Dziecko nie może jej na siebie ściągnąć czy odczepić od łóżeczka. Dlatego tak ważna jest wysokość, na jakiej przymocujesz karuzelę – należy umieścić ją tak, by maluch nie mógł dosięgnąć pałąka i zawieszek.

Nie bez znaczenia jest już wcześniej wspomniany wygląd. Nie ma złotej zasady, która mówiłaby, jakie kolory powinieneś wybrać. Warto jednak stawiać na niezbyt krzykliwe barwy, przez które dziecko nie może skupić się na wybranym elemencie. Dobrze jest wybierać te modele, które mają kontrastowe kolory, by niemowlę mogło je wyraźnie dostrzec.

Karuzela do łóżeczka może mieć również różne funkcjonalności. Z punktu widzenia dziecka atrakcją będą kręcące się zabawki i melodia, która pomoże w spokojnym zasypianiu – zwróć więc uwagę, jakie jej rodzaje oferuje wybrany model. Muzyka klasyczna jest absolutnym hitem wśród niemowlaków. Pamiętaj, by upewnić się, że wybrana karuzela do łóżeczka zapewnia możliwość regulacji głośności. Rodzice doceniają także możliwość zdalnego sterowania czy wykorzystania zabawki jako lampki nocnej, przy której łatwo zasnąć. W nowoczesnych modelach znajdziesz również takie dodatki jak m.in. czujnik płaczu – dzięki niemu karuzela do łóżeczka uruchomi uspokajającą melodię, gdy maluszek zaczyna kwilić.
Warto wybierać te modele, które w pewien sposób “rosną razem z dzieckiem”. Oczywiście, sama karuzela do łóżeczka nie będzie interesowała kilkulatka. Jeśli jednak z biegiem czasu można zamienić ją w pozytywkę, która wciąż wygrywa ulubione melodie znane z pierwszych miesięcy życia, także starszemu dziecku łatwiej będzie zasnąć. Taką możliwość daje np. karuzela klasyczna Leśna Kraina od firmy Tiny Love.

Czy warto kupować karuzelę do łóżeczka?
Z pewnością karuzela do łóżeczka nie jest niezbędną zabawką. I bez niej można wychować maluszka, stymulując jego zmysły na wiele innych sposobów. Jednocześnie jednak warto zauważyć, że wszyscy rodzice, którzy się na nią zdecydowali, są bardzo zadowoleni z efektów. Karuzela do łóżeczka uspokaja dziecko przed zaśnięciem, gwarantując mu spokojną noc. Zawieszone na niej kolorowe zabawki zachęcają do działania rączkami, stymulują zmysły i wpływają korzystnie na rozwój psychospołeczny. Niemal nieograniczony dostęp do wzorów i kolorów sprawia, że każdy rodzic znajdzie coś, co estetycznie mu odpowiada.

No votes yet.
Please wait...