Katarek do nosa dla dzieci – jak używać?

Zatkany nos naszej pociechy może znacznie utrudnić jej funkcjonowanie. Dzieje się tak z prostego powodu – dzieci do 1 r.ż. oddychają jedynie przez nos. Łatwo więc wywnioskować, że zatkanie tego narządu powoduje duży dyskomfort.

Rozdrażnienie, brak apetytu oraz brak snu, a dodatkowo charakterystyczny dźwięk podczas oddychania – te symptomy wskazują na to, że Twoje dziecko potrzebuje pomocy w udrożnieniu noska.

Czy Katarek do nosa jest skuteczny?

Każdy rodzic, chcący przynieść ulgę swojemu dziecku podczas zatkanego nosa, szuka jak najbardziej skutecznego sposobu jego udrożnienia. Warto również wspomnieć, że przyczyną utrudnionego oddychania nie musi być jedynie wydzielina wywołana katarem. Nos dziecka może zatkać się również na skutek zalegania resztek pokarmowych bądź zanieczyszczeń. Z tego względu, należy systematycznie udrażniać nos i dbać o jego czystość.

Katarek do nosa jest znacznie skuteczniejszy od tradycyjnej gruszki. Dzięki możliwości podłączenia specjalnego aspiratora do odkurzacza (moc 800-1800W), cały proces przebiega szybko i praktycznie bezboleśnie, przynosząc ukojenie Twojemu dziecku. Dodatkowo urządzenie łatwo utrzymać w czystości dzięki możliwości mycia go, tym samym zapobiegając namnażaniu się bakterii. Katarek do nosa sprawdzi się nie tylko wśród najmłodszych, którzy nie potrafią jeszcze samodzielnie wysiąkać nosa. Będzie również dużą pomocą dla opiekunów osoby z niepełnosprawnością.

Katarek do nosa – od jakiego wieku można go używać?

Delikatny organizm dziecka wymaga prawidłowej pielęgnacji oraz używania preparatów, które są przeznaczone dla najmłodszych.Katarek do nosa można podawać już od pierwszego dnia życia dziecka i stosować do momentu, w którym nasza pociecha nabędzie umiejętność samodzielnego wydmuchiwania nosa.

Dzięki wyprofilowanym końcówkom aplikatora, nie ma ryzyka uszkodzenia śluzówki. Katarek roztwór solijest wyrobem medycznym, dlatego jego stosowanie nie powinno wzbudzać obaw u rodziców o bezpieczeństwo ich dziecka.

Jak stosować Katarek do nosa?

Lekarze rekomendują, aby Katarek roztwór soli, aplikować za pomocą metody trzech kroków. Gwarantuje to dokładne oczyszczenie noska, dodatkowo nienaruszenie delikatnej śluzówki oraz skóry dziecka.

  • Pierwszym z etapów jest etap dotyczący rozrzedzenia zalegającej wydzieliny. Dzięki temu, wszelkie powody niedrożności zostaną sprawniej usunięte w kolejnym etapie. Rozrzedzamy poprzez zaaplikowane 2-3 kropelek soli fizjologicznej Katarek do każdej dziurki nosa.
  • Kolejnym krokiem jest odciąganie zalegającej wydzieliny. Aspirator Katarek podłączamy do odkurzacza i delikatnie, przez 3-4 sekundy na każdą z dziurek nosa, odciągamy nieczystości. Pamiętaj, żeby nie wkładać końcówek aspiratora do wnętrza nosa! 
  • Zatkany nos i częstsze niż zwykle ingerowanie w śluzówkę nosa, może prowadzić do jej wysuszenia. Może to spowodować nawrót infekcji i choroby. Żeby uniknąć takiego stanu oraz zadbać o przywrócenie prawidłowej gęstości śluzu, jako trzeci krok aplikujemy ponownie do każdej z dziurek nosa po 2-3 krople Katarek – roztwór soli fizjologicznej. 


U nieco starszych dzieci, powyżej 1 roku życia, jako zamiennik roztworu, można zastosować również Katarek Maść Nawilżająca. Oprócz zabezpieczenia śluzówki nosa, ochroni ona również delikatną skórę przed zaczerwieniem oraz otarciami.

No votes yet.
Please wait...