Komunia i prezenty – jak to pogodzić

Pierwsza Komunia to wielkie wydarzenie w życiu każdego malucha. Cała rodzina zjawia się wokół niego z życzeniami i …kopertami. Dla wielu dzieci to pierwszy poważny zastrzyk gotówki i pierwsze dylematy. Jak pomóc najmłodszym odnaleźć się w nadmiarze dobrobytu i zachować zdrowy rozsądek?

gift box pink ribbon

Rozmawiaj

Choć wydaje się, że dzieci wystarczająco dużo rozmawiają na ten temat między sobą, to warto przekazać im także swój punkt widzenia – uprzedzić je o tym, jak będzie wyglądała uroczystość, dlaczego dostaną prezenty i co mogą z nimi zrobić. Warto też skonsultować z dzieckiem jego potrzeby i wspólnie przygotować listę prezentów, tak aby znalazły się na niej rzeczy, o których naprawdę marzy. Jeżeli będą to bardzo drogie przedmioty, lista może być krótsza, a członkowie rodziny w miarę możliwości mogą wspólnie partycypować w ich zakupie.

Uprzedzaj

Kiedy sprawa komunijnych prezentów wymyka się spod kontroli, zwykle najwięcej zależy od dorosłych. Pamiętaj, że zapraszając rodzinę na uroczysty obiad lub poczęstunek możesz poinformować ją o swoich preferencjach wychowawczych i doradzić lub odradzić niektóre prezenty. Do najbardziej ryzykownych należą zwierzęta – dzieci rzadko kiedy dotrzymują swoich obietnic w kwestii opieki nad nimi i ostatecznie wszystkie obowiązki związane z pupilami spadają na rodziców. Dyskusji mogą podlegać także gry komputerowe, urządzenia elektroniczne lub sprzęty sportowe.

Wychowuj

Zalew komunijnych prezentów to dobra okazja do wychowawczej pogadanki z dzieckiem i wytłumaczenia mu, o co w tym wszystkim chodzi. Jeśli obawiasz się, że Twój maluch nie jest jeszcze gotowy, żeby zarządzać poważną gotówką, możesz zaproponować mu odłożenie pieniędzy na później, np. w formie lokaty, która przez lata będzie procentować, aż dziecko podrośnie i zechce wypłacić pieniądze. Możesz też zaproponować mu, że niektóre prezenty przekażecie potrzebującym.

Więcej na temat domowych finansów znajdziesz na:

http://www.czasnafinanse.pl/budzet-domowy

 

No votes yet.
Please wait...