Laktator elektryczny, czyli pierwsza pomoc przy problemach podczas karmienia piersią

Laktator elektryczny to jedno z najczęściej wybieranych akcesoriów przez przyszłą mamę. Dla niektórych zupełnie nieprzydatne, ale dla większości niezbędnik, ułatwiający przede wszystkim początkową drogę nauki karmienia noworodka. Tak, niestety najczęściej pomijanym aspektem macierzyństwa jest fakt, że karmienia nauczyć się musi zarówno mama jak i samo dziecko. Różnice anatomiczne piersi, umiejętność ssania, czy nawet warunki fizyczne w jamie ustnej dziecka to tylko kilka istotnych punktów, na których opiera się szczęście karmiącej piersią mamy jak i karmionego przez nią noworodka. 

Pokarm u matki nie pojawia się na zawołanie. Mają na niego ogromny wpływ nie tylko warunki fizyczne kobiety, ale również stan jej psychiki. Często naciski otoczenia, własna presja, nieumiejętność przystawienia malucha do siebie, brak wprawy w ssaniu przez dziecko są początkiem katastrofy. Laktator elektryczny to urządzenie przede wszystkim pomagające w regulacji laktacji. Używane jest zarówno w przypadku niedoboru pokarmu (dzięki systematycznej pracy z laktatorem, pokarm zaczyna być produkowany w odpowiedniej ilości), jak i w przypadku zbyt dużej jego ilości. Pomaga w karmieniu kiedy kobieta ma wklęsłe, czy płaskie brodawki, albo po prostu kiedy są one zbyt poranione, co uniemożliwia karmienie piersią. Z drugiej strony pozwala na podawanie mleka matki, dzieciom które nie potrafią odpowiednio ssać, mają problemy z przystawianiem do piersi, czy fizycznie nie są w stanie tego zrobić (np. wędzidełko w jamie ustnej). Dodatkowym plusem posiadania laktatora elektrycznego jest możliwość podawania dziecku mleka matki, kiedy planuje ona powrót do pracy, lub po prostu chciałaby wyjść z domu na dłużej niż 3-4 godziny. Nieco pomijanym aspektem w przypadku karmienia niemowlęcia jest rola ojca. Dzięki możliwości odciągania pokarmu przez mamę, tata ma również szansę budować własną więź z maluszkiem już od samego początku.

Jak laktator elektryczny wybrać? 

To chyba najczęściej pojawiające się pytanie, kiedy podejmiemy decyzję, że chciałybyśmy kupić laktator elektryczny. Wszystko zależeć będzie jak zwykle od naszych potrzeb jak i możliwości finansowych. Najpopularniejsze na rynku, są pojedyncze laktatory zwykle z 2-3 fazami pracy. Warto zwrócić uwagę na wielkość oraz rodzaj nakładek w laktatorze, jego tryby pracy oraz głośność. Dla pań ceniących sobie szybkość działania, warte uwagi będą laktatory elektryczne podwójne. Dwie nakładki działające jednocześnie, w tym samym czasie pobierają pokarm z obu piersi. W zależności od firmy, do laktatora można dokupić specjalny gorset (w kształcie biustonosza), który pozwala dodatkowo na pracę urządzenia bez konieczności trzymania butelek, ani lejków z nakładkami. To pozwala na odciąganie pokarmu podczas innych czynności, których przy małym dziecku nie brakuje lub kiedy w domu jest jeszcze rodzeństwo, będące również pod opieką mamy. Wolne ręce są wtedy na wagę złota! 

Akcesoria dodatkowe

Kupując laktator elektryczny warto zwrócić uwagę na akcesoria dodatkowe, które są dołączane do zakupu. Zwykle producenci dodają butelki na mleko, zakrętki, woreczki do mrożenia pokarmu itp. 

Pomoc

Nie mając zbyt dużego doświadczenia w kwestii karmienia piersią kiedy jest to zupełnie normalne w przypadku narodzin pierwszego dziecka (jak i również normalne przy każdym kolejnym), warto skorzystać z poradni laktacyjnej. Większość szpitali oraz szkół rodzenia oferuje usługi takich doradczyń. Profesjonalna pomoc okazuje się niezastąpiona kiedy świeżo upieczona mama ma mnóstwo pytań i wątpliwości. 

No votes yet.
Please wait...