Mały budżet – duże potrzeby. Jak zapanować nad niespodziewanymi wydatkami?

Dzieci to źródło wielkiej radości i …niekończących się wydatków. Wie o tym każdy rodzic, który zbiera paragony i podsumowuje codzienne zakupy. Wysokość rachunków za czynsz, media i transport jesteśmy w stanie przewidzieć, ale wydatki na życie to w milionach polskich domów wielka niewiadoma. Jak sobie z tym poradzić?

Gdzie czają się niespodziewane wydatki?

Doświadczenia Hause Managerowie i Managerki doskonale widzą, że odpowiedź na to pytanie brzmi: wszędzie! Nie popadajmy jednak w panikę i spróbujmy na spokojnie sporządzić listę sfer życia codziennego, w których czekają na nas niemiłe finansowe niespodzianki.

Lodówka

O ile dieta dorosłych zwykle składa się po prostu z ulubionych produktów, to w przypadku dzieci, często musi być ograniczana ze względu na alergie pokarmowe i problemy trawienne. Paleta produktów bezmlecznych i bezglutenowych jest oczywiście bardzo szeroka, ale za niektóre pozycje na liście zakupów będziemy musieli zapłacić więcej niż za ich tradycyjne odpowiedniki.

Wówczas warto uruchomić kontakty i oczywiście Internet. W wielu przypadkach dolegliwości dzieci ustępują lub przechodzą w łagodniejsze stadia. Równie często zdarza się, że maluchy są po prostu źle diagnozowane, a zrozpaczeni rodzice zostają z zapasem dietetycznych produktów żywnościowych, które chętnie odsprzedadzą na aukcjach lub portalach społecznościowych.

Apteczka

W sezonie przeziębień domowa apteczka potrafi zamienić się w prawdziwą skarbonkę bez dna. Członkowie rodziny zarażają siebie nawzajem, wirusy mutują, a osłabiona odporność skutkuje kolejnymi infekcjami. A leki kosztują. Jak sobie z tym poradzić?

Oprócz profilaktyki, babcinych sposobów i kwarantanny, warto pytać o tańsze zamienniki leków już w gabinecie lekarza. Poza tym, warto zaopatrzyć się w podstawowe środki na przeziębienie jeszcze zanim ceny pójdą w górę.

Szafa

Czas płynie, dzieci rosną, a kolejne ubrania idą do wyrzucenia? Nie wszystkie plamy da się sprać, a młodsze rodzeństwo też czasem chciałoby dostać coś swojego – to naturalne, że mając małe dzieci trudno zarządzać domową garderobą w sposób ekonomiczny.

Ale nie wszystko stracone. Pamiętajmy, że jeśli ubrania nie są zniszczone, mogą uszczęśliwić jeszcze niejedną rodzinę – warto wystawiać je aukcjach internetowych i bywać na lokalnych wymianach sąsiedzkich. Oprócz pozbycia się niepotrzebnych ubrań, przy okazji zarobimy kilka złotych na nowe. Plamy natomiast można zasłonić zaprasowywanym obrazkiem, który wytrzyma jeszcze wiele prań.

A kiedy oszczędności nie wystarczają, czas szukać dodatkowych rozwiązań. Do tych najpopularniejszych należą pożyczki gotówkowe,  społecznościowe  i te zaciągane w rodzinie. Na początek warto jednak pomyśleć o ograniczeniu wydatków i zrezygnowaniu z tych, które nie są w domowym budżecie niezbędne.

No votes yet.
Please wait...