Mama pilnie poszukiwana – SOS Wioski Dziecięce

Osierocone w dzieciństwie gwiazdy Natalia Kukulska i Anna Dereszowska szukają mam dla Dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych.

Mama nie musi być wysoka, nie musi mieć niebieskich oczu, ani czerwonej sukienki. Nie musi być idealna, bo my nie szukamy idealnej mamy – tak brzmi rysopis „mamy poszukiwanej” przedstawiony w nowej kampanii rekrutacyjnej Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W Polsce wciąż ponad 20 tys. opuszczonych i osieroconych dzieci szuka rodziców. Akcja „Szukamy mamy” ma na celu pomóc im ich odnaleźć – dotrzeć do nowych opiekunów SOS, którzy mogliby stworzyć dla nich prawdziwy dom.

mama_poszukiwanaRodzicielstwo zastępcze w Polsce przeżywa obecnie kryzys, coraz trudniej znaleźć osoby które są gotowe podjąć się wychowania dzieci pozbawionych opieki rodziny biologicznej. Często blokadę dla potencjalnych rodziców zastępczych, stanowi lęk związany z poczuciem własnych niedoskonałości, braku odpowiedniego przygotowania.

Poprzez kampanię rekrutacyjną „Szukamy Mamy” chcemy podkreślać, że lęk przed rodzicielstwem jest czymś zupełnie normalnym – jest on oznaką odpowiedzialności, dojrzałości, troski o innych. A przecież to są właśnie cechy dobrego opiekuna. Nie szukamy „rodziców idealnych”, ale osób które chcą otworzyć swoje serce by stworzyć dom dla opuszczonych maluchów. W Wioskach SOS robimy wszystko, aby ich w tym wesprzeć, zapewnić im odpowiednią pomoc – mówi Barbara Rajkowska, ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Wspomniana pomoc jest ważnym elementem pracy w Wioskach. Rodzice SOS otrzymują wsparcie psychologiczne, merytoryczne i organizacyjne. Można powiedzieć, że swojej pracy uczą się przez cały czas – zawód opiekuna zastępczego jest przecież zupełnie wyjątkowy. Jednak podopiecznym to nie przeszkadza. Jak zauważa Anna Dereszowska, ambasadorka SOS – Żadne opuszczone dziecko nie pyta o dyplomy czy ukończone kursy. Dla nich najważniejsza jest troska i rodzinne ciepło, które otrzymują od Rodziców SOS. To jest ich jedyny warunek.

Ogólnopolska kampania „Szukamy mamy” rozpocznie się 16 maja i potrwa do końca roku. Założeniem akcji, obok dotarcia do nowych kandydatów, jest również podnoszenie świadomości na temat opieki zastępczej w Polsce, od lat robi to ambasadorka SOS Natalia Kukulska.

– Zaangażowałam się w pomoc SOS Wioskom Dziecięcym, bo nieobcy jest mi los dzieci, które nie mają rodziców z różnych przyczyn losowych. Po śmierci mojej mamy to moja babcia stała się zastępczą mamą i wraz z tatą mnie wychowywali. Wiem, jak ważne jest to by dziecko po trudnych przejściach znalazło ukojenie w ramionach dorosłego. Znam dzieci z SOS od lat znam też rodziców, to naprawdę wspaniali ludzie: ciepli, wyrozumiali, radośni, bardzo odpowiedzialni ale i zupełnie zwyczajni. Jestem pewna, że wielu z nas zna takie osoby, dlatego teraz, kiedy ich brakuje, ważne jest byśmy wszyscy rozejrzeli się dokoła i zapytali : może to coś dla Ciebie?- powiedziała ambasadorka SOS Natalia Kukulska

Kreacja kampanii nawiązuje do ogłoszeń rysowanych przez dzieci –  przedstawia „portret pamięciowy” mamy, tworząc jednocześnie niestandardowe ogłoszenie rekrutacyjne. Rysunki wykorzystane w reklamach stworzone zostały przez podopiecznych SOS.

Oprócz działań reklamowych w prasie i telewizji, w ramach akcji odbędą się wydarzenia specjalne, m.in.: odsłonięcie muralu „Mamy Poszukiwanej” na warszawskim Powiślu oraz Ogólnopolski Dzień Szukania Mamy z udziałem  ambasadorek Stowarzyszenia, który odbędzie się 5 czerwca 2016 roku.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce organizacja non-profit zapewniająca już od ponad 30 lat dom osieroconym i opuszczonym dzieciom oraz pomoc tym maluchom, które są zagrożone utratą opieki rodzicielskiej. W domach SOS wychowuje się w tej chwili ok. 450 dzieci.

Kampania „Szukamy Mamy” została objęta patronatem medialnym TVP 2, PR1, Tygodnika Powszechnego oraz NaszeMiasto.pl

Parterem specjalnym akcji jest firma Kaufland.

wioskidzieciece

No votes yet.
Please wait...