Mamy jeżdżą bezpieczniej!

Co zrobić, aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie? Po pierwsze – jeździć zgodnie z przepisami, po drugie – zadbać o odpowiednie wyposażenie auta, którym się poruszamy. Dzień matki to dobry moment, aby każda z mam przypomniała sobie o podstawowych zasadach, które w prosty sposób zapewnią bezpieczną podróż całej rodziny.

Jak pokazują statystyki policji, kobiety są dużo ostrożniejszymi kierowcami. Jeżdżą wolniej, praktycznie nie zdarza się im prowadzić pod wpływem alkoholu i powodują zaledwie 20% wszystkich wypadków. Dużo większą wagę przywiązują również do bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów. Jak wynika z badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, aż 88% dzieci w Polsce jeździ w fotelikach. Najczęściej podróżują w nich najmłodsze dzieci w wieku do 3 lat – 92%.

dziecko w samochodzie ver2Sama wrodzona ostrożność kobiet może jednak nie wystarczyć, jeżeli nie zadbają o odpowiedni stan techniczny samochodu. Szczególnie, że średni wiek aut w Polsce przekracza 15 lat. Firma Bridgestone, światowy lider w produkcji opon, zwraca również uwagę na duży wpływ stanu ogumienia na bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. To właśnie opony są jedynym elementem, jaki łączy pojazd z nawierzchnią. Badania, które przeprowadził w krajach europejskich wykazały jednak, że aż 80% pojazdów na starym kontynencie ma niewłaściwe ogumienie – cieśnienie w oponach jest zbyt niskie, a bieżniki zużyte ponad określoną przepisami normę. Znacząco zwiększa to ryzyko uszkodzenia opon podczas jazdy, co może powodować groźne w skutkach wypadki.

Nieprawidłowe ciśnienie znacznie wydłuża drogę hamowania, zmniejsza przyczepność pojazdu oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia opony podczas jazdy. Dlatego dbanie o ich stan powinno wejść w nawyk wszystkim paniom, tak jak zapinanie pasów, czy przewożenie dzieci w fotelikach.

Zarówno mamom, jak i wszystkim kierowcom Bridgestone rekomenduje stosowanie opon z opracowaną przez siebie technologią Run–Flat, która umożliwia bezpieczną dalszą jazdę nawet w sytuacji nagłego przebicia opony. Dzięki specjalnej konstrukcji można kontynuować podróż z maksymalną prędkością 80 km/h na dystansie do 80 km aż do najbliższej stacji obsług.

Obowiązkowa moto-lista każdej mamy.

  • Zainteresuj się stanem technicznym samochodu. Jeżeli sama nie masz czasu się tym zająć, przypominaj swojemu mężczyźnie o regularnym serwisowaniu auta.

  • Pamiętajmy o sprawdzaniu ciśnienia w oponach. Jego właściwy poziom znajdziesz przy drzwiach kierowcy, na klapce wlewu paliwa lub w instrukcji użytkownika.

  • Sprawdź głębokość bieżnika. Zgodnie z prawem głębokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 1,6 mm.

  • Dbaj, aby w waszym aucie opony były wymieniane co sezon. Zimowe opony w okresie letnim tracą swoje właściwości i ze względu na miękką mieszankę dużo słabiej od opon letnich „trzymają się” drogi.

  • Absolutnie nigdy nie przewoźmy dziecka bez fotelika! Zgodnie z Polskim prawem dzieci poniżej 135 cm wzrostu powinno przewozić się na tylnym siedzeniu w foteliku ochronnym. Dzieci wyższe można przewozić z tyłu bez fotelika, jednak zawsze w zapiętych pasach.

  • Postarajmy się, aby w czasie jazdy dziecko nie rozpraszało uwagi kierowcy. Dobrym rozwiązaniem na umilenie czasu i zaabsorbowaniem czymś ciekawym dziecka w trakcie jazdy jest np. słuchanie popularnych e-booków.

  • Dziecko powinno wysiadać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nigdy od strony jezdni. Należy nauczyć dziecko, aby wysiadając z samochodu zawsze upewniało się, czy otwarcie drzwi pojazdu nie spowoduje niebezpieczeństwa.

dziecko w samochodzie ver1

No votes yet.
Please wait...