Mamy na rynku pracy – czego oczekują i na co mogą liczyć?

Sytuacja matek na rynku pracy jest coraz bardziej obiecująca. Wielu pracodawców otwiera się na ich potrzeby i docenia motywację. Na jakie udogodnienia mogą liczyć pracujące mamy, a jakie rozwiązania wciąż są dla nich poza zasięgiem?
Artykuł powstał we współpracy z:grafton

Elastyczny etat
Choć nie w każdej branży jest to możliwe, marzeniem większości mam wracających na rynek pracy jest możliwość zatrudnienia w ramach elastycznego czasu pracy. W pierwszych miesiącach można zaczynać od ¼ lub połowy etatu albo wykonywać część pracy zdalnie, z domu. Wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy i tego, na ile młodzi rodzice podzielą się obowiązkami.

Daughter using mobile phone
Żłobek w pracy
W Polsce to wciąż rzadkość, ale w dużych biurowcach, w których powierzchnię wynajmuje kilka firm coraz częściej można trafić na żłobki, przedszkola lub sale zabaw. Te ostatnie, choć nie są rozwiązaniem idealnym, pozwalają rodzicom na lepszą organizację dnia pracy i powrót do obowiązków służbowych po odebraniu pociech z przedszkola lub szkoły. A jeśli i tak niezbędna okaże się dodatkowa opieka dla dziecka, pracodawca może zaoferować dopłaty – zarówno do prywatnej placówki jak i ewentualnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Babcie nadal nieocenione
Im wyższe stanowisko kobiety zajmują przed urodzeniem dziecka, tym bardziej potrzebne są w swojej pracy i trudno się dziwić, że pracodawcy chcą je odzyskać. Niestety nie każdy maluch bezproblemowo przechodzi na etap żłobka, wiele dzieci choruje albo nie może się przystosować. Wówczas rodzice przeważnie rozważają zatrudnienie niani, ale kiedy jej zarobki pokrywają się z pensją rodzica, powrót do pracy wydaje się bezcelowy. Dlatego wciąż wiele rodzin korzysta z pomocy bliskich lub odkłada powrót na rynek pracy.
Firmy przyjazne mamom
Kiedy powrót do pracy po urodzeniu maluszka okazuje się zbyt trudny, rozwiązaniem może być zmiana firmy. Warto szukać takiej, która wprost deklaruje otwartość na potrzeby młodych matek i ma już wypracowane rozwiązania ułatwiające pracownikom godzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi. Może się to odbywać na zasadzie specjalnych programów uwzględniających wsparcie finansowe, ale w mniejszych firmach zdecydowanie częściej chodzi po prostu o wyrozumiałość i świadomość pracodawcy.

Więcej informacji: http://www.grafton.pl/strefa-kariery/urlop-macierzynski/

No votes yet.
Please wait...