Meble dla dzieci, czyli jak urządzić pokój pociechom?

Pokój dziecięcy powinien być urządzony stylowo i mądrze, dlatego nie mając konkretnego pomysłu, warto skorzystać z internetowych inspiracji. Należy pamiętać także o zachowaniu pełnej funkcjonalności pomieszczenia przeznaczonego dla pociechy. Ponadto inaczej będzie wyglądał kącik dla chłopca, a odmiennie dla dziewczynki, choćby pod względem kolorów mebli, czy ścian. Na co więc powinno się zwrócić największą uwagę podczas urządzania pokoju dla najmłodszych?

Zasady urządzania pokoju dziecięcego

Dziecko spędza w pokoju dość dużo czasu, ponieważ służy mu do odpoczynku, nauki, spotkań ze znajomymi. Dlatego pomieszczenie powinno zostać urządzone z rozsądkiem, funkcjonalnie i zapewniać bezpieczeństwo lokatorowi. Warto na pewno rozważyć wydzielenie stref wypoczynkowej, do zabawy i wspomnianej wcześniej nauki. Przy ilości akcesoriów należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, nie mogą one bowiem przytłaczać i wywoływać dekoncentracji. W pierwszej kolejności wybiera się kolor ścian, następnie wyposażenie, a na samym końcu ewentualne dekoracje. W doborze kolorystyki najważniejsze jest zwrócenie uwagi na stworzenie przestrzeni wywołującej wyłącznie pozytywne emocje. Poza tym liczy się gust dziecka, niektóre preferują pastelowe barwy, inne natomiast stawiają na kontrastowe kolory, żywe i nieoczywiste połączenia. Przyjmuje się, że kolory mają swoje określone znaczenie dla samopoczucia i predyspozycji. Na przykład zieleń poprawia ogólny nastrój, działa uspokajająco. Odcienie niebieskiego i błękitu pozwalają się lepiej skoncentrować na konkretnych czynnościach, a żółte wpływają pozytywnie na kreatywność. W przypadku kącika służącego do wypoczynku, mile widziane są spokojne, delikatne i wyciszające barwy – szare, białe, kremowe i tym podobne.

Analiza potrzeb dziecka, czyli jak wybrać meble?

Przy urządzaniu pokoju dla dziecka ważne jest przeanalizowanie jego potrzeb i wzięcie pod uwagę jego zainteresowań. Powinien to być jeden z czynników decydujących o tym, jakie meble dla dzieci są potrzebne w pokoju. Na pewno niezbędne jest biurko, wygodny fotel lub krzesło przystawione do niego. Oba przedmioty mogą być regulowane, dzięki czemu nie ma potrzeby zmiany mebli w krótszych odstępach czasu, ponieważ będą one dostosowywane do wzrostu dziecka. W przestrzeni służącej nauce potrzebna jest również lampka nocna, obowiązkowo z odpowiednio dobranym rodzajem oświetlenia. Nie może ono powodować nadwyrężania wzroku, ale zapewniać pełen komfort pisania, czytania. W kąciku wypoczynkowym niezbędne jest oczywiście wygodne łóżko, pościel, poduszki, które pomogą w skutecznym relaksie po ciężkim dniu. Popularne są między innymi łóżka w kształtach samochodów, z motywami z ulubionych filmów, czy bajek. Można je kupić w zestawach, w których skład poza łóżkiem wchodzi na przykład szafa, czy komoda. Wówczas cała przestrzeń urządzona jest w tym samym stylu, panuje więc porządek. Meble dla dzieci korzystających z zabawek również mogą być potrzebne. Kolorowe przegródki pozwalają na zachowanie porządku w pokoju dziecięcym i zapewniają swobodny dostęp do ulubionych przedmiotów.

No votes yet.
Please wait...