Najlepsze zabawki interaktywne

Zabawki interaktywne kochają niemal wszystkie dzieci. Sprawdzą się doskonale jako prezent na roczek – maluchy nie rozstają się z nimi nawet na minutę i stają się ich towarzyszami codziennych czynności. Ich główną zaletą są walory edukacyjne, dzięki którym nie tylko bawią, ale również rozwijają. Mogą uczyć literek, cyferek czy słów w obcym języku, ale także wpływać korzystnie na umiejętności motoryczne i zdolności psychospołeczne. Dostępnych modeli są dziesiątki, dlatego podpowiadamy, jak wybrać najlepsze zabawki interaktywne.

Wybór zabawek edukacyjnych jest tak duży, że nie sposób wybrać jedną od ręki. Poszczególne modele to nie tylko inne kształty czy kolory, ale przede wszystkim naprawdę różne funkcjonalności. Rodzice mogą spędzić w sklepie naprawdę długie godziny, przeglądając każdy z nich. Są jednak pewne kryteria, którymi warto się kierować – dzięki nim będziecie w stanie wybrać zabawki interaktywne dopasowane do obdarowywanych dzieci. Co ma największe znaczenie?

Bezpieczeństwo
Przede wszystkim nie możemy zapomnieć, że zabawki edukacyjne czy interaktywne mają być przeznaczone dla dzieci, które poznają świat wieloma zmysłami i niemal wszystko prędzej czy później wkładają do buzi. Chętnie także sprawdzają wytrzymałość każdej rzeczy, która znajdzie się w ich rękach. Konieczne jest więc zwracanie uwagi na materiały, z których składają się ofiarowane im przedmioty – ich wytrzymałość na uderzenia oraz skład, który nie może zawierać szkodliwych dla zdrowia związków. Zwróć również uwagę, by nie posiadały małych elementów, które dziecko może odgryźć czy oderwać. Kieruj się m.in. opiniami innych rodziców, którzy zaufali sprawdzonej marce.

Funkcjonalność
Z pewnością nie chcesz kupować kolejnej zabawki, która znudzi się dziecku po kilkunastu minutach zabawy, po czym wyląduje w kącie dziecięcego pokoju, by tam stopniowo pokrywać się kurzem. Funkcjonalność to jedno z ważniejszych kryteriów podczas wybierania najlepszego modelu. Najlepiej wybierać te zabawki interaktywne, które mają ich sporo, a każda opcja jest na innym poziomie trudności. Dzięki temu zabawka będzie “rosnąć razem z dzieckiem”, dostarczając mu kolejne, coraz bardziej skomplikowane wyzwania.

Głośność
Jedną z głównych cech, jaka wyróżnia zabawki interaktywne, jest wydawanie dźwięków. Zanim jednak zdecydujesz się na śpiewający czy grający gadżet, sprawdź jego głośność. Bywa bowiem, że jest za duża, co może nie tylko wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwego rodzica, ale przede wszystkim wystraszyć samego malucha. Warto kupować zabawki, które oferują regulację głośności i/lub dają możliwość zupełnego wyłączenia dźwięków.

Kolorystyka
Przeglądając zabawki interaktywne dla rocznego dziecka, musisz zdawać sobie sprawę, że ono inaczej odbiera kolory niż osoby dorosłe. Kolory nie powinny być zbyt krzykliwe, ale nie mogą być również przesadnie stonowane. Wzrok dziecka potrzebuje wyraźnych bodźców, a więc również zdecydowanych kolorów.

Wiek i możliwości dziecka
Podstawą dobrej zabawy jest gadżet dopasowany do wieku i możliwości. Niezależnie od tego, czy kupujesz zabawki interaktywne, czy też te bardziej standardowe rozwiązania, zawsze musisz o tym pamiętać. Trudno bowiem oczekiwać od niemowlaka, by był zainteresowany czymś na poziomie ucznia podstawówki i odwrotnie. Choć wydaje się to być bardzo logiczne, rodzice często mają tendencję do próby znacznego przyspieszania tempa rozwoju ich dzieci. Starajmy się tego unikać.

Czy warto kupować zabawki interaktywne?
Zabawki interaktywne to jeden z najlepszych pomysłów, jeśli zastanawiasz się, jaki prezent na roczek wybrać. Dziecko w tym wieku jest bardzo zainteresowane otaczającym go światem i w sposób naturalny wchodzi z nim w interakcję. Co więcej, to okres bardzo szybkiego rozwoju i nauki, który przekłada się na późniejsze radzenie sobie w przedszkolu i szkole. Zabawki interaktywne rozbudzają ich ciekawość i uczą podstawowych umiejętności w najbardziej naturalny dla nich sposób – poprzez zabawę.

No votes yet.
Please wait...