Naturalne doświetlenie pokoju dziecięcego

Im więcej światła w pokoiku dziecięcym tym lepiej. Dobrze doświetlone miejsce, w którym dziecko się bawi, uczy i przebywa to bardzo ważny element nie tylko pod względem wygody czy estetyki ale i bezpieczeństwa. Coraz młodsze dzieci pojawiają się w kolejkach do okulistów po okulary korygujące wzrok. Ważnym jest aby zadbać o dobre doświetlenie miejsc, w których dziecko przebywa podczas zabawy czy nauki.

okno velux

Oczywiście gdy nie można skorzystać ze światła dziennego konieczne jest posiłkowanie się oświetleniem elektrycznym. Jednak jeśli tylko jest taka możliwość w ciągu dnia korzystajmy ze światła dziennego. Na rynku pojawia się coraz więcej możliwości doświetlania pomieszczeń przy wykorzystaniu światła dziennego, choćby szeroki wybór okien połaciowych, które dostarczaja światło bezpośrednie a nie jak w przypadku okien fasadowych światło odbite oraz świetliki.

I tu na uwagę zasługują okna połaciowe duńskiej firmy VELUX, która wprowadziła do swojej oferty okna otwierane za pomocą górnego uchwytu.

Nową gamę otwiera linia Standard, która jest ulepszoną wersją jednego z najpopularniejszych okien. Okna GZL są dostępne w wersji z górnym i dolnym otwieraniem, dzięki czemu idealnie pasują na każde poddasze. W obydwu wariantach zastosowano ulepszoną wentylację, do użytku nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte. Wbudowany filtr zatrzymuje kurz i owady” – źródło:www.velux.pl

Jest to godny uwagi element, który uniemożliwia otwarcie okna dziecku ze względu na brak klamki dolnej. Montując takie okno w pokoiku dziecięcym zyskujemy fantastyczne doświetlenie i jednocześnie możemy być spokojniejsi, że dziecko samo takiego okna nie otworzy. Dodatkowym atutem takiego sposobu otwierania jest większa dowolność umieszczania mebli przy ściankach kolankowych. Przy klamkach dolnych meble stojące po oknem mogły utrudniać otwieranie okna ze względu na utrudniony do niego dostęp. Dzięki zastosowaniu uchwytu górnego znacznie ograniczono takie sytuację.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem doświetlenia pomieszczenia jest zastosowanie świetlika.

Świetliki tunelowe firmy VELUX doskonale mogą się sprawdzić w korytarzu czy tzw. holu czyli na trasie między pokoikiem dziecka a naszą sypialnia i łazienką. Szczególnie po zmierzchu lub w nocy  taki świetlik doświetla pomieszczenie przy wykorzystaniu, tym razem źródła światła nocnego. Gdy jest bezchmurne niebo to naturalne światło księżyca przez tunel odpowiednio skonstruowany aby je odbijać wpada do pomieszczenia doświetlając je na tyle aby dziecko nie brodziło w ciemnościach po przebudzeniu w środku nocy. Rodzicom także ułatwia to przedostanie się do pokoiku dziecięcego bez zapalania lampek lub innego oświetlenia. Dodatkowym elementem świetlika tunelowego jest możliwość montażu w tunelu 4 watowych żarówek ledowych, które odpowiadają swoją mocą żarówce o mocy 40 W.

Takie rozwiązania wydają się także znacznie ekonomiczniejsze w użytkowaniu. Pozwalają wykorzystywać naturalne źródła światła, są bezpieczne  i dodatkowo wpływają korzystnie na walory estetyczne pomieszczeń.

Najważniejsze jednak to pamiętać, że dziecko bez względu na to czy czyta, czy bawi się klockami, układa puzzle, przebiera laleczki……musi mieć dobrze doświetlone miejsce, w którym się „realizuje”, natomiast kwestia doboru sposobu doświetlenia jest uzależniona od możliwości i gustów.

No votes yet.
Please wait...