Niebezpieczne gumki do bransoletek – kolejne informacje

 

Żadna ze zbadanych próbek kolorowych gumek do wyplatania bransoletek pobranych z polskiego rynku  nie stwarza zagrożenia dla dzieci – to wyniki kolejnych kontroli na zlecenie UOKiK

 gumki-dla-dzieciW listopadzie specjalistyczne laboratorium UOKiK w Łodzi przebadało kolejne 10 partii popularnych gumek i zawieszek do wyplatania bransoletek. 8 z nich zostało pobranych przez Inspekcję Handlową ze sklepów na terenie całego kraju, dwie pochodziły z przesyłek zatrzymanych na granicy przez służby celne. Oprócz zestawów gumek (powyżej 1 tys. sztuk, w różnych kolorach), badane były także zawieszki (Inspekcja pobrała ze sklepów 13 ich rodzajów). Laboratorium sprawdzało obecność ftalanów – związków chemicznych, których występowanie w zabawkach w stężeniach wyższych niż 0,1 proc jest zabronione z uwagi na negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną dzieci.

Analiza laboratoryjna wykazała, że żadna z próbek pochodzących ze sklepów nie zawiera szkodliwych substancji. Niestety, badania zawieszek zatrzymanych na granicy przez funkcjonariusz Służby Celnej ponownie wykazały przekroczenie poziomu stężenia ftalanów (ponad 44 proc. w jednym zestawie oraz ponad 40 proc. w drugim). Zakwestionowane zabawki – komplety zawierające 10 i 23 różnego rodzaju zawieszek – nie zostaną dopuszczone do swobodnego obrotu na terenie Unii Europejskiej. 

8522f0a4_largeUOKiK, który przygląda się tym zabawkom od połowy września otrzymał też z czterech państw Unii Europejskiej potwierdzenie, że w zbadanych przez nie zestawach nie wykryto ftalanów w niedozwolonych ilościach.

Konsumencie – podejrzewasz, że zabawka może stwarzać zagrożenie, sprawdź, czy nie znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX .  Pomóc mogą również Inspekcja Handlowa, której dane znajdują na stronie Urzędu oraz Departament Nadzoru Rynku w UOKiK.

 

Źródło: UOKiK

No votes yet.
Please wait...