NIEZDROWE wędliny!!!

26 października 2015r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) oraz WHO oceniły wpływ rakotwórczy spożycia mięsa i jego przetworów.
Grupa Robocza złożona z 22 ekspertów z 10 krajów zakwalifikowała spożycie czerwonego mięsa jako „prawdopodobnie rakotwórcze” zaś spożycie mięsa przetworzonego za „rakotwórcze dla ludzi”
Stwierdzono, że nadmierne spożywanie wędlin powoduje RAKA jelita grubego. Nie chodzi jednak o mięso samo w sobie. Mówimy tu o przetworzonym mięsie naszpikowanym konserwantami i chemią w celu poprawy jego smaku czy wydłużenia przydatności do spożycia.

sausages-1322254
Eksperci na podstawie zebranych danych stwierdzili, że spożycie 50 gramów przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 18%.
Oczywiście jak podkreślają dietetycy, czerwone mięso samo w sobie ma wiele zalet, jednak warto zwrócić uwagę na to, gdzie kupujemy mięso i aby było ono nie przetworzone, bez dodatków barwników, konserwantów, spulchniaczy, polepszaczy itp.
Z naszych lodówek powinny zniknąć „zdrowe” paróweczki, wędliny z „dłuuugą” datą przydatności do spożycia, kiełbaski, paszteciki itd.
Z całą pewnością łatwiej i szybciej jest podać dziecku czy samemu chwycić paróweczkę lub położyć na chleb plasterkowaną wędlinę ale niestety, jak wskazują badania szybciej też wykańczamy swoje zdrowie i zdrowie naszych najbliższych.
Postarajmy się i znajdźmy czas na zakup dobrego mięsa surowego po czym możemy je przyprawić ziołami (tymianek, imbir, kminek, cząber, sól) i upiec w piekarniku. Zastąpimy w ten sposób wędlinę „sklepową” a walory smakowe i zdrowotne będą niepodważalne.

 

Bezpieczna Załoga Portalu

 

No votes yet.
Please wait...