Obowiązkowe odblaski dla pieszych po zmroku

Wakacje dobiegły końca a dzieci wróciły do szkół. Ruch na drogach znacznie wzrósł a zmierzch zapada coraz wcześniej. Przypominamy zatem kilka ważnych zasad bezpieczeństwa w poruszaniu się po drogach:

Zgodnie z art. 11 pkt. 4a. ustawy Prawo o ruchu drogowym:
„Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”.

Pamiętajmy, że tyczy się to także, osób na hulajnogach, rolkach czy deskorolkach. Ważne jest abyśmy byli dobrze widoczni dla nadjeżdżającego auta z możliwie dużej odległości. Dobrze jest umieścić odblaski na nogach lub rękach (oczywiście od strony drogi!!!) oraz na klatce piersiowej lub plecach.

Art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
pkt. 2. „Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi”.
pkt. 3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie”.

W wolnej chwili zapoznajcie się Drodzy Rodzice wraz ze swymi pociechami z ustawą Prawo o ruchu drogowym szczególnie Artykuł 11 o Pieszych 🙂 A właściwie to koniecznie wygospodarujcie na to chwilę !

 

No votes yet.
Please wait...