Obowiązkowe odblaski dla pieszych po zmroku

Pomimo licznych informacji w internecie, radio i TV dotyczących obowiązku zakładania odblasków po zmroku przez pieszych, nadal bardzo wielu pieszych spotyka się na drogach w całkowitych ciemnościach. Kierowca pojazdu po zmroku nie ma szans na szybką i bezpieczną reakcję podczas „spotkania” z nieoznakowanym lub nie oświetlonym pieszym, często ubranym w czerni lub ciemnych barwach. Pamiętajmy, że odblaski i oświetlenie ratują życie pieszym!!!!!

Aby odblask był jak najbardziej skuteczny należy założyć go na część ciała znajdującą się od osi jezdni, możliwie najniżej. Wybór elementów odblaskowych jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie.

bez odblasków w ciemnym ubraniu jesteśmy widoczni zaledwie z 20 metrów
bez odblasków w jasnym ubraniu samochód dostrzeże nas z 30 metrów
samochód jadący z prędkością 100km/h pokona w/w odległość w sekundę
z odblaskami jesteśmy widoczni dla kierowcy z odległości 150-300 metrów
z odblaskami przy użyciu długich świateł kierowca może nas dostrzec z ok 1000 metrów!!!!!

Przypominamy przepisy, które obowiązują :

Zgodnie z art. 11 pkt. 4a. ustawy Prawo o ruchu drogowym:
„Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku”.

Pamiętajmy, że tyczy się to także, osób na hulajnogach, rolkach czy deskorolkach. Ważne jest abyśmy byli dobrze widoczni dla nadjeżdżającego auta z możliwie dużej odległości. Dobrze jest umieścić odblaski na nogach lub rękach (oczywiście od strony drogi!!!) oraz na klatce piersiowej lub plecach.

Art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym:
pkt. 2. „Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi”.
pkt. 3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie”.

W wolnej chwili zapoznajcie się Drodzy Rodzice wraz ze swymi pociechami z ustawą Prawo o ruchu drogowym szczególnie Artykuł 11 o Pieszych 🙂 A właściwie to koniecznie wygospodarujcie na to chwilę !

No votes yet.
Please wait...