Obowiązkowe odblaski od 1 września!

1 września w tym roku to nie tylko ważny dzień związany z powrotem dzieci do szkoły. W tym roku od 1 września obowiązuje nowy przepis dotyczący poruszania się pieszych po zmroku na terenach niezabudowanych.

Przepis ten służy zwiększeniu bezpieczeństwa pieszych, którzy często zapominają, że po zmroku i szczególnie w ciemnym stroju nie są widoczni dla nadjeżdżających samochodów na tyle wcześnie aby kierowca mógł odpowiednio i bezpiecznie ominąć pieszego. Często takie spotkania kończą się tragicznym wypadkiem, w którym pieszy z reguły nie ma szans w zderzeniu z pojazdem.

Pieszy będzie mógł się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszego lub po chodniku bądź  w obrębie terenu zabudowanego.

Kamizelka odblaskowa zwiększa widoczność pieszego o ponad 100 metrów. Pieszy bez odblasku widoczny jest dla nadjeżdżającego samochodu z odległości około 30 metrów zaś w kamizelce zostanie zauważony przez kierowcę już z około 150 metrów. Te „100” metrów może zapewnić pieszemu bezpieczne dotarcie do domu i po prostu Życie!

Za poruszanie się w terenie niezabudowanym po zmroku bez odblasków policja będzie mogła nałożyć mandat wynoszący od 50 nawet do 500 zł.

Warto jednak nie ograniczać się tylko do wytycznych zawartych w ustawie i zaopatrzyć w odblask dziecko i siebie na stałe. Poza kamizelką odblaskową, która jest najbardziej widocznym elementem dla kierującego można wykorzystać odblaskowe zawieszki do torebki, plecaka, wózka lub opaski na rękę lub nogę. Są to koszty od 1,50 za zawieszki czy opaski do 20 zł za kamizelkę odblaskową.

Bądźmy widoczni na drodze!

 

 

No votes yet.
Please wait...