Od Przedszkola do Seniora w Sobótce

21 maja na stadionie w Sobótce zgromadziły się przedszkola i zerówki z gminnych placówek. Autokary zwoziły dzieci z Rogowa, Rękowa, Sobótki Zachodniej, Sobótki Górki, Świątnik a kolorowym marszem przywędrowały dzieci z Sobótki ze szkół i przedszkoli. Razem zgromadziliśmy około 440 dzieci wraz z rodzinami: babciami, ciociami, mamami, tatusiami, wujkami, dziadkami i ….. Impreza miała na celu integrację wielopokoleniową oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa i po prostu dobrą zabawę 🙂 Dzieci przybywały pod opieką wychowawców i opiekunów, gdyż impreza odbywała się podczas zajęć szkolno –  przedszkolnych.

Poszczególne grupy najpierw zostawiały ślad swoich dłoni na przygotowanym stanowisku. Wolontariuszki pomagały odrysować rączki tym najmłodszym uczestnikom tak aby żadne dziecko nie zostało pominięte. Następnie dzieci otrzymywały balony i w oczekiwaniu na zgromadzenie się wszystkich uczestników mogły korzystać z różnych atrakcji. W namiocie portalu BezpieczneDziecko.eu na twarzach dzieci powstawały przeróżne wzory za sprawą Bezpiecznej Załogi Portalu, Pan Witek z Towarzystwa Jeździeckiego Horyzont z Sobótki zaprzyjaźniał dzieci z piękną klaczą Bellą, klaun Lolo zabawiał dzieciaki przypominając o podstawach bezpieczeństwa, animator „Baba” także nie dał się nudzić maluchom. Muzyka cały czas przygrywała a piękne bańki fruwały w powietrzu….

I w końcu wybiła godzina 10:00 tym samym prowadząca Ada Ordecha z portalu BezpieczneDziecko.eu rozpoczęła oficjalną część imprezy i zaprosiła wszystkich zgromadzonych do kolorowego korowodu wokół stadionu. Ten wyjątkowy korowód prowadził radiowóz policyjny z wydziału policji w Sobótce wraz z Komisarzem Lwem na czele a za nim Lolo, Baba, Panowie Policjanci i dzieci z rodzinami.

Gdy wszyscy dotarli na środek stadionu rozpoczęła się I część imprezy: warsztaty z bezpieczeństwa i trochę ruchu dla zdrowia. Oczywiście wszystko odbywało się w atmosferze zabawy bo właśnie tak dzieci najlepiej i najchętniej się uczą.

Zabawa w Rowerzystę przysporzyła wiele śmiechu. Prowadząca Ada Ordecha wraz z pomocą Komisarza Lwa i dzieci ubierała „Babę” tak by mogła bezpiecznie jechać rowerem. Śmiech rozlegał się wokół jak dzieci z tajemniczego pudła wyciągały dziwne akcesoria, które nie zawsze nadawały się dla rowerzysty 🙂 Gdy jednak udało się ubrać „Babę” i  wypuścić na bezpieczną przejażdżkę przyszedł czas na poranną gimnastykę przy muzyce. Na świeżym powietrzu za Bezpieczną Załogą Portalu różne ruchy powtarzała cała brygada: dzieci, opiekunowie i rodziny. Widok – bezcenny 🙂

Przyszedł czas na przerwę podczas której goście otrzymali bułeczki i wodę od organizatorów – Partnerstwa Lokalnego „Sobótczańska Wspólnota”, więc była chwila wytchnienia przed II  częścią imprezy czyli rozgrywkami między – przedszkolnymi.

W II części prowadząca zaprosiła dzieci do udziału w 3 równoległych konkurencjach: przeciąganie liny, bieg z piłeczką ping-pong na łyżce oraz rzut kulką do celu. Nad przebiegiem konkurencji czuwali wolontariusze z gminnego gimnazjum w Sobótce, którzy dołączyli w tym dniu do Bezpiecznej Załogi Portalu: Ilona, Marta, Monika, Ola i Bartek.  Najwięcej emocji z całą pewnością budziła konkurencja z przeciągania liny nawet rodzice i wychowawcy postanowili się zmierzyć. I wynik był…….a to słodka tajemnica:)

Podczas trwania konkurencji cały czas do dyspozycji dzieci były „malarki buziek” w namiocie portalu BezpieczneDziecko.eu, klacz Bella woziła dzielnie wszystkie chętne dzieci na swym grzbiecie, animator „Baba” dwoił się i troił aby sprostać oczekiwaniom dzieci i jak nie łowił ryby w piaskownicy, to zajadał kiełbasę, grał z dziećmi w niewidzialną lotkę i wiele więcej.

Komisarz Lew był zaś rozchwytywany przez dzieci i zapraszany do wspólnych zdjęć, aż miło było popatrzeć jak dzieci odważnie i bez skrępowania nawiązywały kontakt z Panami Policjantami. Jednym z zamierzeń tej imprezy było pokazanie dzieciom, że Policji nie należy się bać co niestety często zakorzenione jest w dzieciach od najmłodszych lat. Nie raz słyszy się: „jak będziesz niegrzeczny to Pan Policjant cię zabierze”, ” oo Policjant na ciebie patrzy uważaj”. A na stadionie dzieci zobaczyły, że do Pana Policjanta można podejść, porozmawiać, pożartować i jak trzeba to poprosić o pomoc a On z przyjemnością pomoże.

I tak dotarliśmy do końca imprezy. O godzinie 12:00 prowadząca Ada Ordecha pożegnała wszystkich gości, dziękując za przybycie oraz informując o dyplomach za udział w zabawie, które zostaną rozdane każdemu uczestnikowi. Dzieci wraz z rodzinami odjechały autokarami, część ruszyła pieszo i nagle zrobiło się cicho i pusto…

Ale w pamięci pozostaną te kolorowe i roześmiane buzie dzieciaczków 🙂

DSC02674

Jeszcze raz ogromne podziękowania kierujemy do organizatorów: Parnerstwo Lokalne „Sobótczańska Wspólnota” oraz portal BezpiecznDziecko.eu, sponsorów ( główny ŚOKSiR), wolontariuszy z gminnego gimnazjum w Sobótce, dzieci, opiekunów i WYCHOWAWCÓW grup. Dziękujemy za wspaniałą zabawę, wsparcie i zaangażowanie.

To do następnego razu 🙂 i zapraszamy do przecudnej galerii 🙂

Bezpieczna Załoga Portalu

 

 

 

No votes yet.
Please wait...